Niektorým pri zmienke o tejto škole naskočia zimomriavky. Mágia a čarodejníctvo Latinskej Ameriky, ktoré šíri kult santérie, sa často spája s krvavými praktikami vúdú. Aj keď v priestoroch bratislavskej školy nenájdete kríže ani sošky anjelov, neznamená to, že v čiernom kotle, ktorý je súčasťou rituálov, sa varia zvieracie hlavy.

A ešte niečo - z profesorov i zo študentov mágie vyžaruje sila. Na nej si zakladajú. „Pevný charakter a osobnosť sú najdôležitejším predpokladom, aby ste sa stali dobrým čarodejníkom,“ vravia. Šéfka školy dodáva: „Každý čarodej musí paktovať s vyššou duchovnou bytosťou, patrónom. Ak ju nemá, nečaruje, len si to namýšľa.“

Žiačka šamanov a mágov

Najslávnejšiu, hoci fiktívnu čarodejnícku školu Rokfort vo Veľkej Británii založili okolo roku 1000 štyria čarodejníci Chrabromil, Bifľomor, Bystrohlav a Slizolin. Pri zrode tej bratislavskej stáli len dvaja - profesorka Sonia Guerrera a profesor Don El Mago. Slovenská škola okultizmu má vlastné pravidlá. Vyučuje mágiu santérie, ktorá spája prvky afrických náboženstiev a katolicizmu.

„So santériou, ľudovou mágiou, som sa zoznámila v Latinskej Amerike, kde som pôvodne u miestnych čarodejníkov hľadala pomoc. Nakoniec som sa k nim sama dostala do učenia,“ hovorí Sonia a dodáva, že v Latinskej Amerike je mágia bežnou súčasťou života. Každý má svojho lekára aj čarodejníka.

Sonia v mexickom Veracruze študovala na prestížnych okultných školách, získala profesorský titul v mágii a licenciu parapsychológa. Stala sa žiačkou najuznávanejších latinskoamerických šamanov a mágov. Pred piatimi rokmi sa rozhodla skoncovať s tápaním slovenských mágov.

„Všimla som si, že u nás nie sú ľudia, ktorí dokážu spoľahlivo odstrániť kliatbu a iné neduhy. Sú tu len ezoterici samoukovia, a tí si s mnohými problémami nevedia rady,“ vraví.

A tvrdí, že v jej škole mágie ľudia získajú overené okultné schopnosti a všetci spolu, učitelia i žiaci, vytvárajú najsilnejšiu skupinu čarodejníkov na Slovensku.

Duchovne silní

Školský rok sa začína v máji a končí v apríli, aby mali študenti mesiac na rozmyslenie, či budú v štúdiu mágie pokračovať. Ak áno, počas svätojánskej noci ich čaká iniciačný rituál, kde získajú čarodejnícke meno. Za jedenásť mesiacov, ktoré šéfka školy nazýva iniciačný level, sa formuje najmä osobnosť študenta.

Žiaci sa učia rituály na získanie lásky, peňazí, vyskúšajú si tie očistné a obsahom výučby je aj prelomenie kliatby či nabíjanie talizmanov. „Dozerám však najmä na posilnenie charakteru. V santérii si zakladáme na tom, aby nikto nebol slabý na duchu. Združujeme sa v kulte, ktorý je čarodejníckou rodinou - otec, mama, tých predstavujeme my s kolegom Donom El Magom - , pod sebou máme starších a mladších santerov, čarodejníkov.“

Keď niekto potrebuje pomoc, všetci spoja sily. Nefungujú dlho. Zatiaľ skončili celé štvorročné štúdium len piati. „Ale prvé ročníky máme vždy plné,“ hovorí Sonia. Sídlia v budove bývalej Cvernovky.

Priestory školy zdobia pentagramy a oltáriky. Naľavo od vstupných dverí sa na nízkom stolčeku vyníma busta muža. Pri nej je kôpka mincí, vedľa fľaša grogu a slivovice. „To je Juan del Dinero, Ján, pán peňazí, patrón financií,“ vysvetľuje Sonia. Mágom pomáha pri finančných rituáloch.

Bez patróna nie je mág

„Názov santéria je odvodený od slova santos, čiže svätý. Spolupracujeme so svätcami, aj s tými, ktorých poznajú katolíci. Pri rituáloch ich vzývame a žiadame o pomoc. Napríklad s pomocou Hernandesa, patróna lekárov, sa nám podarilo vyliečiť rakovinu kože. Klientku priviezla dcéra. Vyskúšali už všetko možné, aj rakúske kliniky, ale až my sme ju zbavili zákernej choroby,“ hovorí Sonia.

Vysvetľuje, že každý čarodejník musí mať pakt s nejakou bytosťou, aby sa želanie zmaterializovalo. „Ak by som napríklad chcela, aby ste boli slávna, potrebujem si zavolať na pomoc niečo, čo má dosah na hlavný kanál energie, a to je patrón. Spolu s ním musím odstrániť neprajníkov z vašej cesty a vy sa už len dostanete na tú správnu vlnu,“ dodáva.

Patrónom santérie v Bratislave je svätá Barbara, šľachtičná a mučeníčka z Nikomédie. „Bola hrdá, múdra, energická. Keď sa vloží do rituálov, zlé bytosti len tak odlietajú,“ opisuje Sonia. Žiakov čarodejníckej školy santéria nasmerovala na túto cestu práve táto patrónka.

Tak sa staň!

Hlavnej miestnosti dominuje veľký rituálny oltár a po ľavej strane oltár zasvätený svätej Barbare. Sochu svätice starú šesťsto rokov dostala skupina santéria od spokojného klienta. A spokojná môže byť aj patrónka. Stojí pred fialovou stenou s namaľovaným pentagramom a po pravej strane má obetné dary - najmä desiatky fliaš alkoholu.

„Prečo by si nemohla pochutnať aj na ňom? U nás sa nad tým nepozastavujeme,“ usmieva sa. Nie, nepropagujú alkoholizmus, lebo ten nesvedčí o silnej osobnosti. Ale príkazy, čo piť a jesť, nenájdete. Na hlavnom oltári je všetko pripravené na veľký rituál zameraný na úspech, hojnosť, prosperitu.

„Každá časť vložená na oltár, každé zrniečko, všetko sme zaklínali. Čiže keď si predstavíte energiu, ktorú sme do každej čiastočky vložili, je to ako elektráreň,“ opisuje Sonia.

Kým začne zvonením zvolávať na rituál, vysvetlí význam jednotlivých obetín. Pomaranče predstavujú úspech, hrozno a šošovica hojnosť. Zastrčené meče sú Barbarin symbol rovnako ako červená farba.

„V mágii sa musia používať plnofarebné sviečky, aby sa nastavili presné frekvencie na rituál.“ Keďže duchovia sa vraj zjavujú vo vode a vo vzduchu, v santérii pri rituáli používajú tabakový dym. Sonia pristúpi k oltáru, vloží si do úst cigaru a vyfúkne dym nad vydlabanou polovicou melóna.

„Vzývam element ohňa a povolávam ho v mene santa Barbary! Tak sa staň!“ povie. „Tak sa staň!“ pridajú sa ostatní čarodejníci. K oltáru pristupuje ďalší člen santérie, opäť vyfúkne dym, ale zameria sa na ďalší element.

„Vzývam element vody v mene santa Barbary! Tak sa staň!“ Takto sa postupne spomína vzduch aj zem. Účastníci rituálu vkladajú do vydlabaného melóna obetinu, pukance, potom zase zapaľujú sviečky.

Spolu sú silní

Svoju výnimočnosť vidia v odbornosti, ale aj v súdržnosti. Viac ľudí, viac zručností, vedomostí i energie. „Každý z nás vyniká v istej oblasti, ja som astrálna jazdkyňa. Dokážem svoju dušu oddeliť od tela a nemusím pri tom spať. Venujem sa aj vešteniu a očiste,“ vymenúva Sonia Guerrera, ktorá začala čarodejnícku prax finančnou mágiou.

„Každý má určitý typ energie - ja expanzívny, takže robím aj exorcizmus.“ Ďalší zakladateľ školy, Don El Mago, je vyštudovaný psychológ a v rámci školy mágie je mentalista.

„Dokážem ľuďom zmeniť deštruktívne mentálne vzorce, ktoré majú rôzny pôvod. Človeka často neničí priamo len to, že niekto na neho uvalil kliatbu, ale prekódovanie jeho vedomia. Začne byť pesimistický, depresívny a my ho musíme dať dohromady. V dvadsaťjedendňových cykloch nám podáva správy, ako sa postupne mení a čo sa s ním odohráva.“

Santé sa špecializuje na vzťahové a peňažné rituály, druháčka Sarya pre školu vyrába rituálne sviečky. Čarodejnica Lilith pomáha šéfke s ceremóniami a očistami.

„Mojou špecialitou je rituál s kokosom, pomocou ktorého vkladám klientovi do hlavy myšlienky. On sa ráno zobudí s novou ideou, ktorú chcel, len sa k nej sám nevedel dopracovať. Tento rituál mám naozaj rada,“ hovorí.

V čarodejníckej škole je druhý rok a v štúdiu chce pokračovať. Útla blondínka Iris Yansá sa dokáže odvážne postaviť duchom i démonom. „Zavolali nás ľudia, ktorí v dome počuli rôzne zvuky a rodina začala upadať. Holdovali alkoholu, prejavovali sa u nich rôzne choroby. Keď som k nim vošla, videla som, ako démoni otvorili dvere aj zásuvku.

Počuli sme hlasy a videli, že sa tam niečo pohybuje. Museli sme sa spojiť viacerí, aby sme to vyčistili. Ešte pár dní po rituáli sme sa sami dávali dokopy,“ spomína. „Každý u nás je silný, krehko len vyzerám. A nemáme sa čoho báť, lebo máme dobré vedenie a ochranu.“

Spoločný cieľ

Skupina či kult santérie ponúka nielen výučbu, ale i pomoc. Klient najskôr pošle od santérie písomnú správu o svojom probléme. „Musí byť nastavený, že chce niečo vyriešiť. Keď píše, je k sebe otvorenejší než pri osobnom kontakte, keď môže veľa vecí prifarbiť,“ tvrdí Sonia, ktorá neskôr pri stretnutí vyloží človeku tarot a zistí, ako na tom je.

Predloží návrh, ako budú postupovať, a s kolegami ho vedú k cieľu. Chce byť milovaný konkrétnou osobou? Bohatý? Úspešný? Odkliaty? Nič nie je nemožné.

„Mágia je energia, energia sa manifestuje životom a život pohybom. Preto musíme byť všetci - my aj klienti - zladení do jedného zámeru,“ tvrdí. „Kormidlujeme ho až k želanému výsledku. U nás nie je človek ponechaný napospas.“

Prvým úkonom, ktorý klienta čaká, je očista. „Ak máme niekomu pomôcť, musíme ho zbaviť všetkých negatívnych nánosov. Tento rituál robíme zväčša na diaľku, ale ak niekto chce, môžeme aj pri osobnom kontakte,“ vysvetľujú čarodejníci.

Sonia si zakladá na spolupatričnosti skupiny. Členovia kultu sa môžu vzájomne dopĺňať i kontrolovať. „Viete, každý môže niekedy uletieť, preto je dobré mať niekoho, kto vás vráti na zem.“

Výpočet archetypu

Naučím vás, ako podľa archetypu pristupovať k ľuďom - hovorí Sonia Guerrera a vypýta si dátum narodenia. „Archetypálne číslo sa počíta trochu inak ako v numerológii. V niektorých prípadoch vyjde rovnaké, lebo sa tiež sčíta deň, mesiac a rok. Lenže kým v numerológii sa končí deviatkou, u nás až dvadsaťjednotkou,“ vysvetľuje.

Ak má napríklad niekto súčet všetkých čísiel v dátume narodenia osemnásť, v numerológii sa ešte zráta dvojčíslie a vyjde deväť. V santérii zostane osemnástka. V mojom prípade je to päťka, som teda päťkový archetyp. Sonia vyberie z marseillského tarotu kartu s príslušným číslom. Je to veľkňaz.

„Osobnosť, ktorá má v sebe duchovnosť, ale aj praktickosť. Keď si urobíte o niečom obraz, tak sa ho držíte. Ak sa na nejakom mieste cítite zle, tak aj o desať rokov to budete cítiť rovnako, ovplyvňujú vás vaše skúsenosti. Máte veľa poznatkov, ale mnohí ľudia sa bránia niečo prijímať. Aby ste vedeli, ako s inými komunikovať, musíte poznať charakter ich znamenia,“ vysvetľuje.

Ohnivé znamenia ako Strelec, Lev či Baran sú impulzívne, rýchlo sa naštvú, ale dokážu zabudnúť a oľutovať svoje správanie. K vodným znameniam Rak, Škorpión a Ryby treba pristupovať opatrne, lebo sú veľmi emocionálne a môže sa ich veľa vecí dotknúť.

Ľudia v znamení Býka, Panny a Kozorožca sú zemské znamenia a veľmi ťažko menia svoj názor. A tí, ktorí sú pod vplyvom vzduchu, Blíženci, Váhy a Vodnár, zase často prichádzajú do mentálneho konfliktu. „Podľa tohto budete vedieť, ako s človekom hovoriť, aby porozumel a prijal to, čo mu chcete odovzdať,“ dodáva čarodejnica.