Známi dizajnéri i svetové médiá sú unesení nedávno dokončeným futuristickým sídlom ruského miliardára Vladislava Doronina. Vyrástlo v samom srdci lesa Barvič, pár kilometrov západne od Moskvy. A hoci v lone prírody pôsobí stavba pripomínajúca zabudnuté UFO ako päsť na oko, samo osebe je to skutočne pozoruhodné dielo. Nakoniec, projekt stvorila jedna z najväčších svetových hviezd architektúry Zaha Hadidová a mal byť nádherným hniezdočkom lásky pre realitného magnáta a jeho lásku, modelku Naomi Campbellovú.

Cenami ovenčená dáma

Nestalo sa, slávni milenci sa dávno rozišli. Napriek tomu sa neobvyklý budovateľský projekt pomaly blížil k finále. Posledné úpravy na ňom dokončili nedávno, po dvanástich rokoch. Magnát je nadšený a viac než 110 miliónov utratených eur ho vôbec netrápi. Teší sa hlavne zo spálne, ktorá sa týči vyše dvadsať metrov nad zemou ako moderná vyhliadková veža. „Tam hore, nad lesom sa cítite úplne slobodný. V zime pozorujete z okien sneh na vrcholkoch stromov, na jar modré nebo a zeleň všade navôkol. Žiadne výškové budovy. Len modrá obloha, príroda a očarujúca scenéria. Máte pocit, akoby ste nad tým všetkým lietali,“ zveril sa v rozhovore pre Dezeen, britský online magazín zameraný na architektúru a dizajn.

Stavba Capital Hill Residence sa rozbehla v roku 2006. Vtedy miliardár spoznal britsko-irackú architektku Zahu Hadidovú, ktorá bola prvou dámou architektúry.

Stala sa prvou ženou, ktorá získala prestížne ocenenie Pritzker Architecture Prize či zlatú medailu Kráľovského inštitútu britských architektov. Stojí za množstvom mimoriadnych stavieb po celej planéte, plaveckého areálu pre londýnsky olympijský park, vedeckého centra Phaeno v nemeckom Wolfsburgu, Národného múzea v Ríme, ale napríklad aj za scénou pre turné kapely Pet Shop Boys rok pred koncom milénia. Pred časom ju americký časopis Time zaradil medzi stovku najvplyvnejších ľudí roka a Financial Times ju označil za jednu z takzvaných women on the top.

S priateľkov: Vladislav Doronin randí s modelkou Kristinou Romanovovou.
S priateľkov: Vladislav Doronin randí s modelkou Kristinou Romanovovou.
Zdroj: profimedia.sk

Projekt od stola

Vladislav Doronin nazýval Hadidovú osobnou priateľkou, ona jeho zase ruským Jamesom Bondom. Vraj pre jeho osobitý štýl. Miliardár pre magazín tvrdí, že spolu plánovali veľký investičný projekt bytového domu priamo v Moskve. Napriek zvučným menám nových spoločníkov i Doroninovým miliardám sa im nepodarilo získať potrebné povolenia. „Preto som hľadal možnosť, ako so Zahou spolupracovať na niečom inom. Môj súkromný dom bol perfektná voľba,“ zveril sa redaktorom Dezeenu.

I keď sa svetoznáma architektka zameriavala na iné a predovšetkým verejné stavby, azda z priateľstva sa rozhodla miliardárovi vyhovieť. A tak ako pri iných objektoch aj v tomto prípade sa prejavil jej neobyčajný talent a nenapodobiteľný štýl.

„Táto budova je výnimočná. Rovnako ako Zaha. Jednoducho nepatrí do 21. storočia,“ povedal Doronin pre noviny Sunday Times v roku 2016.

Opísal ich prvé stretnutie v Londýne pred dvanástimi rokmi. Vtedy jej hovoril o svojich predstavách domova snov. Hlavná spálňa bola pre neho mimoriadne dôležitá.

„Povedal som jej - Zaha, nechcem vidieť žiadneho z mojich susedov. Chcem vstávať každé ráno s pohľadom na oblohu a vrcholky stromov. Rovno mi to na stole nakreslila a spýtala sa: Páči sa vám to? Zamiloval som sa do toho.“ Z malého nákresu je dnes priestranná presklená spálňa vysoko nad borovicovým lesom so salónikom a s terasou, do ktorej vedie výťah i schody. Postele sú vlisované do stien, na stenách vstavané reproduktory, šatníky sú vyrobené výhradne zo skla a kúpeľňové stropy z cínu. Akoby ste sa ocitli v budúcnosti.

Exkluzívny, luxusný, moderný

Stomiliónový dom, samozrejme, ponúka oveľa viac radostí než len kráľovský spánok v oblakoch. „Nechcel som iba pokojné miesto, kam môžem utiecť, ale aj priestor na zábavu,“ vysvetľuje Doronin. „Zahina vízia mi to umožnila. Všetko, čo som si želal.“

Tak na štyroch poschodiach „ves­mírnej lode“, v lokalite, ktorú domáci volajú Moskovské Beverly Hills, nájdeme 25 miestností, kinosálu s 3D projekciou, vínnu pivnicu, masážnu miestnosť, telocvičňu, dvadsaťmetrový bazén, ktorý sa vďaka variabilnému sklenenému krytu dokáže razom premeniť na tanečný parket, niekoľko druhov masážnych priestorov, orientálnych kúpeľov, nočný klub, vlasové štúdio a nechýba ani vodopád a garáž pre osem vozidiel.

Doroninovo sídlo v barvičskom lese je jedinou súkromnou rezidenciou, ktorú za celý život slávna žena projektovala. Azda to bola pre ňu istá výzva. Realizácia však trvala príliš dlho, i keď sa roky zdalo, že je už-už pred dokončením. Zložité tvary, formy a interiérové vybavenie si vyžadovali veľa času. Doronin vraj niekoľko rokov hľadal správne dizajnové doplnky, ktoré by sa do netradičných priestorov hodili a všetko dokonale ladilo. „Veľa ľudí mi hovorilo, že som perfekcionista. Je to tak. Rád sa podieľam na rozhodnutiach vo svojich podnikoch a rovnaké to je v mojom súkromí.“

Zaha Hadidová sa krstu exkluzívneho sídla nedožila. Zomrela predvlani vo veku 65 rokov. Miliardár jej odchod vníma ako veľkú stratu. „Boli sme veľmi podobní, obaja sme vedeli oceniť kvalitu, dokázali sa nadchnúť prácou, ktorú sme robili, obaja sme mali radi Maleviča. Ona bola geniálna architektka s obrovskou víziou. Nielen tohto, ale aj budúceho tisícročia! Stali sme sa blízkymi priateľmi, spoločne sme cestovali, plánovali ďalšie projekty po celom svete. Vedela, ako vysoko som hodnotil jej intelekt, predstavivosť, schopnosti aj náš vzájomný vzťah.“ Capital Hill Residence, to je časť z nej. Z jej umenia. Ukrytá na lúčke za Moskvou.