Hovorí sa, že šaty robia človeka, ale v niektorých prípadoch aj niečo iné - vzbudzujú erotický záujem. Ani bujné vnady či krásne oči niekedy slečne nepomôžu, ak má na sebe nevábne oblečenie po babičke. Niekedy, naopak, môže odradiť aj príliš extravagantný outfit. Aj keď na vizuálnu stránku sa zameriavajú hlavne páni, ženy majú tiež svoje nároky. Skrátka, aj tí, ktorí prihliadajú na duševné kvality, priznávajú, že v niektorých prípadoch „obal predáva“. Nemáme na mysli len vyzývavé oblečenie. Každému sa páči niečo iné a niekedy postačí, ak odev korešponduje s jeho nositeľom.

Zvýraznená ženskosť

„Oblečenie v histórii ľudstva vždy významne napomáhalo dotvárať celkový vizuálny charakter daného človeka. Dávalo okoliu jasnú predstavu o jeho postavení, osobnosti a určovalo jeho miesto a úlohu v spoločnosti,“hovorí psychiater Artúr Ivančík. Cez voľbu a typ oblečenia vysielame okoliu signály. „Netýka sa to len sex­epílu, ale hlavne prvého celkového dojmu,“ pripomína.

„Na ženách sa mi páčia minisukne, prípadne aj dlhšie sukne a do toho silonky so sieťkovým vzorom. Ale každé oblečenie, ktoré zvýrazní ženské boky, je sexi,“ hovorí 34-ročný Matúš. Či sa to dámam páči, alebo nie, sukne a šaty zohrávajú v erotických predstavách mužov dôležitú úlohu. Spájajú sa so ženskosťou aj s intimitou.

„Vhodne zvolené oblečenie vždy môže upútať, zvýrazniť fyzické prednosti a skryť prípadné nedostatky. Určite upútajú odhalené ženské nohy v šortkách alebo minisukni. Hlboký výstrih, zvýraznené prsia v priliehavom tričku či blúzke alebo vypasované džínsové nohavice či legínsy sú obrovským magnetom pre väčšinu mužov,“ hovorí Ivančík.

Ach, tie legínsy

Áno, väčšina pánov sa zhodne na tom, že tento kúsok oblečenia, ktorý tak dokonale kopíruje ženské krivky, je magnetom pre ich oči. Darmo módni poradcovia varujú, že legínsy sú primárne určené na cvičenie. Už niekoľko rokov sú najbežnejšou súčasťou šatníkov žien rôznych vekových aj hmotnostných kategórií. A práve tu sa treba mať na pozore! Nie všetko vyzývavé pristane každej postave a osobnosti. Mnohé nositeľky robia módne faux pas, ak si k legínsam oblečú krátky top alebo neodhadnú svoje fyzické proporcie.

Aj v našom prieskume sa väčšina opýtaných mužov zhodla, že legínsy sú skvelý vynález. Páni v tomto prípade neriešia, či sú práve v kurze a ako ich treba kombinovať. „Dôležité je len to, aby v nich bola pekná postava,“hovorí Peter.

„Cielene zvolené, až vyzývavé oblečenie môže rozhodne zvýšiť záujem okolia. Je to vlastne aj jedna zo silných, ak nie najsilnejšia zbraň žien, proti ktorej je máloktorý muž dostatočne odolný,“ pripomína odborník.

Keď má svoje požiadavky

Saša sa prispôsobila. Stretla muža podľa svojich predstáv - charizmatického, zabezpečeného, úspešného. Mal však svoje nároky. „Chcel, aby som doma chodila v lodičkách a krátkej sukni. Spočiatku to bolo pre mňa zaujímavé, brala som to ako hru. Ale po čase som sa tešila, keď som sa v jeho neprítomnosti mohla obliecť do teplákov,“priznáva.

Mariannin manžel neznáša rifle, chcel, aby sa obliekala do nudných jednoduchých šiat. Júlii partner ofrfle čipku, lebo má radšej ležérnejšie oblečenie. Nuž, ako sa hovorí - proti gustu žiaden dišputát. Ako sa v takýchto prípadoch zachovať? „Je prirodzené mať svoj vkus, štýl a mieru aj v obliekaní. Ale ak má partner špecifické požiadavky a vy chcete byť pre neho tá najvzrušujúcejšia, nie je na tom nič zlé, dať si pre zmenu minisukňu či ,odtrpieť‘ lodičky na vysokom podpätku,“myslí si Artúr Ivančík. Všetko má však svoje hranice. V novom či odvážnejšom outfite by ste sa mali cítiť dobre a pohodlne. „Určite nie je dobré nechať sa dotlačiť do niečoho, čo by vám bolo výslovne nepríjemné,“ upozorňuje odborník.

Ženy si mužov oblečú

Aj ženy majú svoje preferencie v mužskom oblečení. Niektorým imponujú „oblekové typy“, iným viac športovejšie. „Na mužoch sa mi páči jednoduché oblečenie, napríklad čierne tričko a rifle. Taký zanedbaný štýl. Najväčšia ozdoba je však šarm a úsmev,“priznáva 26-ročná Martina. Má jasno aj v tom, čo sa jej nepáči. „Košieľky a svetríky - nič mi to na mužoch nehovorí,“ dodáva.

Väčšina žien nechce doma manekýna. Uvítajú však, ak si ich partner dopraje kvalitné oblečenie, štýlové topánky a neuskromní sa s dvoma tričkami. „Chvíľu mi trvalo, kým som naučila manžela obliekať sa. Celé dni by chodil v tom istom oblečení, odvážnejších kúskov sa bál, a hoci má dobrú postavu, nedal jej vyniknúť,“posťažovala sa Zlatica.

Našťastie, väčšina pánov si nechá od svojich polovičiek poradiť. „Je už na šikovnosti ženy, aby aj ona inšpirovala partnera na zmenu šatníka. Pánom v akomkoľvek veku pristane viac športovoelegantné sako ako vyťahané tričko. Netreba teda zabúdať ani na to, že dobre oblečený muž je skoro vždy vizitkou vkusu jeho partnerky,“ upozorňuje Ivančík.

Aj na ženy môže oblečenie opačného pohlavia pôsobiť ako magnet. Vyjadruje ich osobnosť aj schopnosť postarať sa o seba a nezanedbávať sa. „Tesné tričko na perfektnom mužskom hrudníku alebo pevní muži v uniformách - na to všetko ženy reagujú. Snehobiela košeľa na gombíky v kvalitnom saku, značkové hodinky na zápästí v kombinácii s elegantnými šnurovacími topánkami určite dávajú dosť jednoznačný signál okoliu a lahodia ženským očiam,“ tvrdí Artúr Ivančík.

Odborník však pripomína, že nech by sa človek stretol s akýmikoľvek reakciami, dôležitý je jeho komfort. „Pocit vašej adekvátnej sebareflexie má v tomto prípade určite vyššiu cenu ako prípadný lacný a pominuteľný kompliment druhých,“ dodáva.