Na začiatku vzťahu môže problém predčasnej ejakulácie u partnerky vyvolať spokojnosť. Veď každú ženu poteší, keď zistí, že dokáže muža priviesť k vyvrcholeniu v priebehu pár sekúnd. Problém nastáva, ak sa z extrémnej vzrušivosti stane pravidlo a sex sa opakovane končí skôr, než sa prakticky začal. Neraz vo chvíli, keď pánska pýcha vstúpi do ženskej pošvy a partnerka na orgazmus nestihne ani len pomyslieť.

Hoci táto predstava azda pôsobí úsmevne, v skutočnosti máta nejedného zástupcu silnejšieho pohlavia a čísla, ktoré prinášajú výsledky svetových štatistík, sú doslova hrozivé. Veď týmto neduhom trpí každý tretí chlap a každý druhý sa s ním minimálne v ľahkej forme stretol niekoľkokrát za život. Práve predčasná ejakulácia stojí za likvidáciou mnohých partnerských vzťahov a dokáže riadne otriasť egom.

Lekári o nej hovoria ako o neschopnosti uskutočniť pohlavný styk tak, aby došlo k uspokojeniu oboch partnerov, pričom čas milovania, ktorý je podľa nich problémový, stanovujú do dvoch minút. Neraz dôjde k vyvrcholeniu už pri prvom kontakte penisu s pošvou alebo dokonca pred ním! Našťastie, možností, ako sa so situáciou popasovať, existuje viacero. Od prostých a nenáročných cvičení až po drobné chirurgické zákroky.

Nič nové

„Sexualita sa v priebehu storočí príliš nezmenila a už stará Kámasútra opisuje možnosti, ako predčasnej ejakulácii predísť,“ hovorí urológ, andrológ a sexuológ Štefan Horváth z košického Inštitútu zdravia a kvality života muža. Žiaľ, aj dnešná doba má nemalú zásluhu na tom, že nehovoríme o ojedinelom „trapase“, ale o fenoméne, ktorý straší v mnohých spálňach a miestečkách lásky. Podpisuje sa podeň stres, depresia, omamné látky, fyzický stav, ale i prehnané idealizovanie pohlavného styku v médiách či na internete. Všade sa hovorí o sexe v najrôznejších podobách a to človeku vnucuje potrebu byť výkonnejší, dokonalejší. Paradoxne to v pánoch vytvára utkvelú predstavu, že partnerku nedokážu uspokojiť, že jej nebudú stačiť.

Štefan Horváth nám rozpráva o ďalších faktoroch, ktoré môžu byť príčinou predčasnej ejakulácie. „Je to fenomén odrážajúci psychosociálne, biologické, ale aj fyziologické problémy dané konštitúciou muža,“ vysvetľuje. Dôvodom býva psychický stav, hyperaktivita, časté odlúčenie partnerov, nesprávne sexuálne návyky, opakovaná prerušovaná súlož, ochorenia chrbtice, kratšia uzdička či zúžená predkožka penisu, rôzne infekcie a zápaly. „Štyridsať až šesťdesiat percent ejakulátu sa tvorí v prostate, v semenných vačkoch a v žľazách v zadnej močovej rúre a zápaly v týchto oblastiach bývajú príčinou zvýšenej dráždivosti,“ upozorňuje

Čo dámy očakávajú?

Rozhodne nie tridsaťsekundový sex. Ten dokáže vo vzťahu narobiť skutočnú galibu a, ako hovorí urológ, pacienti za ním niekedy prichádzajú ani nie preto, aby ten súčasný zachránili, ale aby predišli podobným situáciám s inou partnerkou. Štandardný čas milovania od vniknutia penisu do pošvy býva päť až desať minút, ani tu však nemáme istotu, že bude naša polovička spokojná.

„Ženy sú nevyspytateľné a v rôznych obdobiach života sa správajú inak. Vo vyššom veku si vedia sex viac užívať a s partnerom, ktorý nemá dostatočnú výdrž, sa neuspokoja. Ale nie je neobvyklé, že majú aj iné priority. Preferujú lásku, porozumenie, prejavy nežnosti, ktoré ich neraz oveľa viac vzrušujú po samotnom sexuálnom akte a samotnú predčasnú ejakuláciu nevnímajú ako problém. Naopak, ten nastane až vtedy, keď sa muž s touto situáciou nevie vyrovnať a dáva to najavo príliš otravne.“

Depresia: Stáva sa, že partnerke neprekáža ani tak samotná predčasná ejakulácia ako intenzívna sebaľútosť muža.
Depresia: Stáva sa, že partnerke neprekáža ani tak samotná predčasná ejakulácia ako intenzívna sebaľútosť muža.
Zdroj: profimedia

Depresia: Stáva sa, že partnerke neprekáža ani tak samotná predčasná ejakulácia ako intenzívna sebaľútosť muža. Foto: profimedia

Čo s tým?

Obdobie, keď sa netreba príliš stresovať, je v čase puberty. Je prirodzené, že neskúsený a roztúžený mladý muž dosiahne vyvrcholenie skôr, než je obvyklé. V takom prípade sa situácia prirodzene zmení pravidelnou sexuálnou aktivitou. Horšie je, ak tento stav, hoci v ľahkých formách, pretrváva. Len malé percento mužov nájde v sebe silu zveriť sa do rúk odborníkov. Štefan Horváth dodáva, že často oprávnene. Podľa neho je viacero špecialistov, ktorí im nedajú priestor na to, aby hovorili otvorene, alebo dokonca vedia o probléme menej ako samotný pacient.

Upozorňuje, že predčasná ejakulácia sa síce týka predovšetkým vekovej kategórie medzi 25 až 40 rokmi, je však dosť prípadov, keď sa na ňu sťažujú aj šesťdesiatnici či vyššie ročníky. Niektorí hľadajú riešenia sami. Masturbáciou či opakovanou súložou, keď partner i partnerka rátajú s akýmsi zahrievacím kolom. Horšie je, ak muž ďalšie nezvládne. Náš odborník nevylučuje ani chirurgické zákroky, prerušenie krátkej uzdičky penisu či obriezku. Ak to však nie je nevyhnutné, invazívne postupy nepreferuje.

Podľa neho je najdôležitejšia znalosť problému a akýsi sebamanažment. „Veľmi účinné sú manuálne techniky, o ktorých sa veľa nehovorí,“ dozvedáme sa. „Napríklad Kegelove cvičenia zamerané na posilnenie panvového dna či masturbácia nasucho a neskôr s lubrikačným gélom. Počas samotného aktu môže pomôcť stlačenie oblasti tesne pod žaluďom pred hroziacim vyvrcholením, sexterapia, keď hľadáte s partnerkou najvhodnejšie polohy, striedanie aktivity a pokojnejších stavov alebo utlmenie príliš vzrušujúcich predstáv. Je to otázka kreativity páru.“

Nájdite odvahu

Ak sa predsa odhodláte navštíviť špecialistu, ten sa zameria na vyšetrenia aj na oblasti, ktoré na prvý pohľad s vaším problémom nesúvisia. Musí vylúčiť infekciu, zápal, problémy s chrbticou či centrálnym nervovým systémom. Ak to nejde inak, účinná býva medikamentózna liečba. Či už sú to lieky, uvoľňujúce tlak v oblasti panvy, náplasti na chrbticu, ktoré spomaľujú prenos vzrušenia, či masáž prostaty. Pomôže tiež lubrikácia, spreje mierne znecitlivujúce uzdičku penisu alebo jemné prezervatívy, obmedzujúce priamy kontakt so stenami pošvy.

Niekedy sa urológ musí zamerať na orgán sexuálnej inteligencie - mozog a nasadiť antidepresíva. Tie však nie sú vždy najšťastnejším riešením. Dnes už máme k dispozícii lieky, ktoré sa užívajú tesne pred pohlavným stykom a dokážu spomaliť nástup vyvrcholenia na centrálnej úrovni. Blokujú sérotonínovú aktivitu mozgových centier a náš „softvér“, akoby sa reštartoval. V tomto prípade však radšej zabudnite na internetové obchody s pochybnými prípravkami. Takúto liečbu musí viesť odborník.