Hovorí sa, že vek je len číslo. Potvrdzuje to veľa mladých dám, ktoré sa bez problémov zamilujú aj do mužov v pokročilom veku. Dôkazom sú hollywoodski herci v rokoch s charizmou, ktorí si získavajú srdcia slečien z celého vekového spektra.

Herec Pierce Brosnan pri mladšej manželke žiari šťastím, hoci trochu pribrala. FOTO V GALÉRII>>

„Asi som sa pomiatla alebo mám len nedostatok sexu. Mám neskutočné sympatie k chlapovi, ktorý by mi mohol byť otec,“ vyznala sa mladá žena na sociálnej sieti. Iná jej odpísala, že niektorí chlapi vyzerajú v pokročilejšom veku stále dobre alebo dokonca lepšie, ako keď boli mladší. „Keď to obaja cítite rovnako a nikomu tým nebudete ubližovať, tak vek by som neriešila,“ zamyslela sa. Odvážnejšia dáma jej rovno odporučila vyskúšať to. „Možno po prvej káve si povieš, že to nie je nič pre teba, a možno z toho niečo bude.“

Americká psychologička Helen Fisherová, ktorá je odborníčkou na vzťahy a lásku, potvrdzuje, že starší muži sú často v hľadáčiku mladých dám. „Ženy sa zaujímajú o mužov so skúsenosťami a s postavením. A muži si tieto vlastnosti osvojujú práve až vo svojich šesťdesiatich alebo sedemdesiatich rokoch,“ vysvetľuje.

Postarší švihák

Fakty o tom, že vysoký vek nie je prekážka, potvrdili aj vedci z Michiganskej univerzity. Tí skúmali spôsoby zoznámenia v 37 krajinách sveta. Výsledok? Prišli k záveru, že otázka príťažlivosti spočíva skôr na spoločenskom než biologickom základe. A to, čo napokon zvyčajne rozhodne, je práve otázka postavenia a zabezpečenia.

FOTO V GALÉRII si pozrite celebritné páry s obrovským vekovým rozdielom>>

Môžeme sa teda zamyslieť, kto sa môže pochváliť dlhoročnými skúsenosťami a tučným kontom? Švihák v rokoch. Samozrejme, musí byť nielen úspešný, ale aj zdravý a dostatočne majetný.

Podľa Fisherovej môže mať teoreticky takýto muž každú noc inú partnerku. Fakt však je, že väčšina seniorov už po niečom takom ani netúži. „Ak chcete zapôsobiť na nejakú neznámu ženu alebo znovu získať lásku svojej partnerky, nemusíte vyzerať ako model z titulnej stránky časopisu. Oveľa dôležitejšiu rolu ako vzhľad hrajú vaše skúsenosti, múdrosť, trpezlivosť a zrejme aj výška konta,“ konštatujú autori knihy Sex na celý život.

Seniorské výhody

Páni majú oproti dámam ešte jednu výhodu. V podstate len tým, že žijú, majú väčšiu šancu nájsť si nejakú partnerku. „Ženy žijú dlhšie ako muži a tešia sa dobrému zdraviu,“ upozorňuje psychologička Fisherová. Muž okolo šesťdesiatky má k dispozícii slušné množstvo potenciálnych partneriek všetkých vekových kategórií.

Čo ešte pôsobí ako magnet na mladšie ženy? Určite prirodzenosť. Seladón, ktorý chce upútať pozornosť žien nasilu a má pocit, že sa musí obliekať ako tridsiatnik do úzkych džínsov, prikrátkej koženej bundy, správa sa k dáme príliš majetnícky a skĺzava do stereotypu, veľa nezíska. Mladé ženy spoľahlivo odpudí aj uslintaný dedko bez elegancie a dôstojnosti.

Mýty o asexuálnych senioroch

Prvoradým cieľom nie je teda okúzliť dámu zovňajškom a prehnaným správaním, ale využiť vnútorný šarm, ktorý vychádza z prirodzenej povahy a osobnosti. Slečny totiž dokážu zachytiť práve tú silu a skúsenosti, ktoré starší švihák nazbieral za dlhé roky. „A začnú sa naozaj zaujímať,“ potvrdzuje americká psychologička.

Mnohí sexuológovia upozornili, že zrejme neexistuje vek, keď človek prestane túžiť po sexe. Túžbu neobmedzuje počet sviečok na torte, ale skôr kvalita zdravia. Ani porucha erekcie nemá s vekom nič spoločné, keďže je to fyzická porucha a potrápiť môže aj mladých mužov.

Vzťah so starším mužom občas nevypáli, monacká princezná Charlene je dôkazom. FOTO v GALÉRII>>

Mýty o asexuálnych senioroch boli takisto prekonané. Odborníci dodávajú, že najlepším indikátorom toho, ako bude vyzerať sex po šesťdesiatke, je to, ako bude vyzerať sex po tridsiatke alebo po štyridsiatke. Ani to však nemusí znamenať, že sa páni v rokoch nedostanú do formy, ak to budú chcieť. Najlepšou motiváciou potom pre nich bude, samozrejme, mladšia - ideálne zamilovaná - dáma po ich boku.