Tip na článok
Dinosex: Najťažšie to zrejme mali stegosaury s hrozivými ostňami, no jednoduché to nebolo ani v prípade dinosaurov vážiacich niekoľko desiatok ton. Na snímke umelecká predstava Karla Cettla.

Sex dinosaurov: Ako sa rozmnožovali zvieratá s ostňami a s obrovskou hmotnosťou?

Pri párení dinosaurov s rozmermi kamióna asi praskali kosti. Sex bol zrejme len úkonom na zachovanie rodu.

Prečo vyhynuli dinosaury? Teórií je veľa a zamestnávajú stovky odborníkov na celom svete. Českého prírodovedca Karla Cettla však viac než ich koniec dráždi iná otázka - ako sa tieto kolosy, nezriedka vážiace desiatky ton s rozmermi kamióna rozmnožovali?

I laikom totiž musí byť jasné, že párenie dinosaurov muselo byť fyzicky i technicky náročné. Pri dinosútre - dinosaurej Kámasútre - zrejme praskali kosti a občas šlo aj o život.

Ako to robili?

Aj ľudia s obrovskou fantáziou si zrejme ťažko dokážu predstaviť milostný akt jedného z najväčších obrnených dinosaurov - šesť metrov dlhého euoplocephala, niekoľkometrového rastlinožravca stegosaura s ochrannými tŕňmi na pleciach i chvoste a s radom kostných platní na chrbte či dvadsaťpäťmetrového diplodoka s extrémne dlhým krkom i chvostom.

Hoci na tému „dinosexu“ existuje niekoľko serióznych štúdií, veľká variabilita teórií bráni jednoznačnému záveru. Navyše, sex dinosaurov vedcov až tak nezaujíma - sexuálny akt totiž nehrá pri spoznávaní dinosaurov významnú úlohu. Dôležité je, že sa uskutočnil a bol úspešný. Téme, atraktívnej prinajmenšom pre laikov, sa okrem iného venuje paleontológ a ilustrátor Karel Cettl z Karlovej univerzity v Prahe.

Keď niektoré z vlastnoručných vizualizácií páriacich sa dinosaurov použil na tričkách fakultného projektu Přírodovědci.cz, okamžite sa stali hitom. „Vychádzal som z anatómie dnešných zvierat - čiastočne vtákov, ktoré sú potomkami dinosaurov, ale napríklad aj z anatómie slonov.“

Cettl upozornil, že z pohľadu vedcov je zaujímavé, čo si aj niekoľko ton vážiace obry mohli dovoliť, aby si pri sexe napríklad nepolámali kosti. Hoci z času na čas k tomu zrejme došlo.

Hľadanie dôkazov

Pri rekonštrukcii sexuálneho života dinosaurov vedci pátrajú po odlišnostiach medzi samcami a samicami. Dôkazov je však poskromne a pri identifikácii existujúcich sa nie vždy darí dospieť k jednoznačným záverom. Čo sa týka samotných polôh dinosaurov počas párenia, vedcom pomáha biomechanika a porovnávacia anatómia.

„Musíte sa vyznať v anatómii a vedieť, kde sa ktorý sval upína, akú veľkú hmotu na tele vytvára a podobne. Okrem toho musíte preštudovať hŕbu odborných článkov o tom, ako zviera vyzeralo. Kým sa však nenájdu kostry dinosaurov zakonzervované v okamihu párenia, nikdy nemáte stopercentnú istotu,“ upozorňuje Cettl.

Zároveň dodáva, že novozískané fakty spresňujú naše predstavy o kopulácii dinosaurov. „Pomocou modelov a najrôznejších simulácií môžeme celkom spoľahlivo vylúčiť polohy, ktoré boli pre dinosaury fyziognomicky nerealizovateľné.“

Sex XXL

Jedno je isté - párenie dinosaurov bol nezriedka fyzicky náročný akt. „Od predstáv o príjemných stránkach sexu sa musíme odpútať. Sex bol pre ne len úkonom nevyhnutným na zachovanie rodu. Ťažko sa naň mohli tešiť. Následky v podobe bolestivých zlomenín kostí neboli výnimkou,“ tvrdí Cettl.

Najmä samice dinosaurov museli pri sexe neuveriteľne trpieť. Navyše, niektoré zvieratá sa pária opakovane, a to aj niekoľko dní, aby mala príroda istotu, že rod bude zachovaný. Nemožno vylúčiť, že sa to týkalo aj dinosaurov.

Mimoriadne ťažké to mal napríklad brachiosaurus - jeden z najväčších sauropodov, ktorý vážil takmer dvanásťkrát viac ako slon (odhady vedcov kolíšu od tridsať do päťdesiat ton - pozn. redakcie) a pri chôdzi pravdepodobne dvíhal vždy iba jednu nohu, o zvyšné tri sa opieral.

„Ťažko si mohol počas pohlavného aktu ľahnúť na chrbát, to už by sa nezdvihol. Párenie takých dvoch kolosov musel byť extrémne náročný výkon,“ dodal odborník.

Polohy

V akých polohách teda dinosaury zabezpečovali pokračovanie svojho druhu? Pri niektorých druhoch nie je sex až taký nepredstaviteľný. Napríklad tyranosaurus známy z filmu Jurský park bol na tom podľa dinosútry podobne ako dnešné vtáky či väčšie cicavce, hoci bol dlhý dvanásť metrov a vážil zhruba toľko, čo dva slony.

Dinosaury čeľade Ankylosauridae, známe ako obrnené dinosaury, vďaka ochranným platniam a tŕňom pokrývajúcim ich telo to údajne robili ako dnešné korytnačky, respektíve väčšie bylinožravce. Sex rastlinožravých ceratopsov by nezainteresovanému divákovi pripomínal kopuláciu dobytka alebo veľkých bylinožravcov.

Dravé dinosaury rodu Deinonychus sa podľa českého paleontológa Cettla párili pravdepodobne ako dnešné vtáky, respektíve niektoré cicavce. Trochu viac predstavivosti treba mať pri ťažkopádnych obroch sauropodoch, ktoré sa považujú za najväčšie tvory, aké kedy chodili po súši. Cettl si myslí, že ich párenie pripomínalo sex najväčších suchozemských cicavcov súčasnosti - slonov.

Ostne

Podľa odborníka je však otázne, či sa niekedy podarí spoľahlivo odhaliť tajomstvo párenia mohutných štvornohých stegosaurov - na pohľad hrozivé ostne mali podľa všetkého aj samice, preto neprichádzalo do úvahy klasické párenie zozadu alebo spredu.

Jednou z možností je, že samica si ľahla na bok a samec ju oplodnil v stoji. Ale i táto poloha pôsobí pomerne komplikovane a pichľavo. Jedno je však isté, dinosaury sa úspešne rozmnožovali desiatky miliónov rokov a dodnes prežili aj ich vzdialení príbuzní - vtáky, krokodíly či aligátory. Ich pohlavné orgány tvoria kloaky určené na sex i vylučovanie.

Samce majú penis, ktorý sa z kloaky vysúva, aby dostal spermie do samičieho orgánu. Možno teda predpokladať, že u dinosaurov to fungovalo podobne. Lenže práve to sa pri pohľade na ich ohromujúce telá javí ako problém.

VIDEO Plus 7 Dní