Aj z najnovších výskumov vyplýva, že muži bez vlasov pôsobia mužnejšie aj inteligentnejšie. Lenže tak, ako sa niektoré dámy nezmieria s tým, že príroda bola skúpa na ich ženské vnady, mnoho pánov celý život trpí nedostatkom bujnej hrivy. Našťastie, súčasné metódy môžu s týmito problémami účinne zatočiť.

S vlasmi by ju nezbalil

Aj v slovenskom a českom šoubiznise hviezdia muži bez vlasov a na sexepíle im to rozhodne neuberá. Dušan Cinkota, Marek Vašut či Jan Kraus - mnohým dámam sa pri nich podlamujú kolená.

Lekárka v odbore estetickej medicíny Vanda Przewlocka: Odporúča vlasovú mezoterapiu, pri ktorej sa využívajú kmeňové bunky, kyselina hyalurónová či krvná plazma.
Lekárka v odbore estetickej medicíny Vanda Przewlocka: Odporúča vlasovú mezoterapiu, pri ktorej sa využívajú kmeňové bunky, kyselina hyalurónová či krvná plazma.
Zdroj: ARCHÍV, Profimedia.sk

„Andreja som spoznala až vo veku, keď bol viac-menej bez vlasov, no nikdy som to neriešila ani som sa nad tým nezamýšľala, že je ple­šatý. Od začiatku mi bol veľmi sympatický a, pravdupovediac, ak by mal vlasy, asi by na mňa tak intenzívne nezapôsobil,“ priznáva Zuzana. O husté a tmavé vlasy začal Andrej prichádzať pomerne skoro, už okolo dvadsiatky. „Keď som videla jeho fotky z mladosti, no neviem-neviem, či by ma zbalil,“ usmieva sa Zuzka. Jej manžel patrí medzi tých vyrovnaných mužov, ktorí si z plešivosti ťažkú hlavu nerobia. „Nikdy z toho nemal komplexy, skôr to berie ako pozitívum - úpravu účesu a strih si zabezpečuje sám,“ dodáva.

Na vine je testosterón

Dnes už naozaj máloktorý vzťah poznačí hendikep, ako je rednutie vlasov. Samozrejme, záleží aj na mužovi, ako sa s ním dokáže vyrovnať. Komplexy a znížené sebavedomie nikomu na atraktivite nepridávajú. Mnohí si pri pohľade do zrkadla či na kamaráta s hustou šticou kladú otázku: „Prečo práve ja?“ „Vypadávanie, respektíve rednutie vlasov u mužov môžu spôsobovať vonkajšie aj vnútorné faktory. K vonkajším faktorom patrí pôsobenie toxických látok na organizmus, napríklad príliš časté a nadmerné upravovanie vlasov chemickými prípravkami. K vnútorným faktorom patrí genetická predispozícia, kde ide najmä o androgénnu alopéciu, ale aj stres, užívanie niektorých liekov, zápalové ochorenia, systémové ochorenia, ochorenia štítnej žľazy, prísne diéty, chirurgické zákroky a podobne,“ opisuje dermatologička Edita Kaiserová.

Plešatí vraj pôsobia mužnejšie: Dokázali to aj herecké sexidoly Jason Statham, vľavo, Vin Diesel, hore, či Bruce Willis.
Plešatí vraj pôsobia mužnejšie: Dokázali to aj herecké sexidoly Jason Statham, vľavo, Vin Diesel, hore, či Bruce Willis.
Zdroj: ARCHÍV, Profimedia.sk

Androgénnu alopéciu vyvoláva pôsobenie androgénu, testosterónu na vlasový folikul. „Muž najčastejšie stráca vlasy najmä v oblasti kútov a na okrúhlom ložisku na temene hlavy,“ vysvetľuje ďalej dermatologička. V takom prípade pozorujú rednutie už mladíci okolo dvadsiateho piateho roku.

Nezabudnite na vitamíny

Ak teda patríte medzi tých, ktorí trpia práve androgénnou alopéciou, môžete spomaliť jej priebeh a rozsah. „Pacient by mal používať vhodné vlasové toniká alebo doplnkovú liečbu, rôzne procedúry, ktoré stimulujú vlasové folikuly v postihnutých predisponovaných oblastiach, čím sa môže oddialiť, ale aj zmierniť nástup plešivosti,“ radí dermatologička Kaiserová.

Z vitamínov a minerálov sa pri vypadávaní vlasov odporúča hlavne zinok, prípadne rôzne iné účinné látky, ktoré priaznivo vplývajú na vlasový folikul, napríklad aminexil alebo minoxidil. „Pre mnohých pacientov sú však takéto preparáty či miešané kombinované preparáty s inými účinnými látkami ťažké na žalúdok alebo ich vôbec netolerujú,“ upozorňuje odborníčka. „Moderná medicína dnes pozná už aj veľmi efektívne metódy liečby s priamym zacielením. Androgénna alopécia sa napríklad dá veľmi účinne spomaliť vlasovou mezoterapiou,“ dodáva Kaiserová.

Vlasová mezoterapia

David patril na strednej a vysokej škole medzi vychýrených plejbojov. Krátko pred tridsiatkou začal prichádzať o vlasy a s ich ubúdaním klesalo aj jeho sebavedomie. Dievčatá, ktoré predtým ohuroval, zrazu o neho nejavili záujem. Začal sa intenzívne zaoberať tým, ako nezvratný proces čo najviac spomaliť.

Plešatí vraj pôsobia mužnejšie: Dokázali to aj herecké sexidoly Jason Statham, vľavo, Vin Diesel, hore, či Bruce Willis.
Plešatí vraj pôsobia mužnejšie: Dokázali to aj herecké sexidoly Jason Statham, vľavo, Vin Diesel, hore, či Bruce Willis.
Zdroj: ARCHÍV, Profimedia.sk

„Vlasovú mezoterapiu dnes najčastejšie vyhľadávajú tí muži, ktorí majú subjektívny pocit zvýšeného vypadávania vlasov. Druhou skupinou sú muži, ktorí majú v rodine genetickú predispozíciu na plešivosť, teda androgénnu alopéciu,“ vysvetľuje Vanda Przewlocka, lekárka v odbore estetickej medicíny a riaditeľka bratislavskej súkromnej kliniky estetickej medicíny. Chodia skôr na partnerkin podnet či pre svoj vlastný pocit? „Motívy sú rôzne, nemožno jednoznačne zhodnotiť, ktoré prevažujú,“ dodáva.

Zázračná krvná plazma

Estetická medicína za posledné roky dokázala divy. Neustále prichádza s novými možnosťami, ako prispieť k sebavedomiu a lepšej kvalite života klientov. Vlasová mezoterapia môže pomôcť tým, ktorí túžia zastaviť alebo aspoň zmierniť padanie vlasov a zlepšiť ich celkovú kvalitu. Po vyšetrení kvality vlasov a zhodnotení stavu pokožky lekár odporučí liečbu, teda či je vhodné ošetrenie vlasovej pokožky mezoterapiou. Tá spočíva v aplikovaní účinných látok priamo do kože. Tým sa stimuluje rast nových vlasov, regenerujú sa vlasové cibuľky, podporuje sa mikrocirkulácia vlasovej pokožky a zlepšuje celkový stav vlasov, čím sa predchádza ich skorému vypadávaniu.

„Ošetrenie trvá približne tridsať minút. Na hlavu sa nanesie znecitlivujúci krém a pomocou špeciálneho prístroja Vital Injector sa do pokožky hlavy dodajú účinné látky. Pri vlasovej mezoterapii možno aplikovať krvnú plazmu, kyselinu hyalurónovú, vitamíny alebo kmeňové bunky,“ opisuje proces odborníčka na estetickú medicínu. Revolučnou metódou je práve podávanie obohatenej krvnej plazmy, ktorá má vynikajúci revitalizačný účinok. „Výhodou v porovnaní s ostatnými technikami je, že ide o vlastnú krv, nie o cudzorodé látky. Neexistuje žiadne iné sérum, ktoré by obsahovalo viac prírodných proteínov, rastových faktorov, ktoré má lepšie reparačné schopnosti ako krvná plazma,“ dodáva Vanda Przewlocka.