Práskači, donášači, spolupracovníci ŠtB, tajní. Trojdielny projekt HEREC, ktorý začala v nedeľu vysielať Česká televízia, je zasadený do divácky vďačného, ponurého obdobia 50. rokov, charakteristického zverstvami komunistov a eštébakov. Ponurosť a beznádejnosť doby vo filme podčiarkuje šero a tma ako aj práca kamery a strihu s čiernobielymi zábermi.

FOTO z filmu HEREC v galérii

Ústredná postava, Standa Láník, ktorú stvárňuje Jan Cina, ochotničí v trápnom budovateľskom divadle. S mizerným kádrovým profilom ako syn muža, ktorý zomrel v zahraničnom v odboji a ženy, údajnej kolaborantky, čo spáchala samovraždu vo väznici, sa ani v ochotníckom divadle nemôže dostať k lepšej úlohe.  Vie sa však zariadiť, akú cenu zaplatí?

V kantíne, kde si robotníci "nastojáka" dávajú sviečkovú s knedlíkom a panáka, v podivnej atmosfére, úraduje zapadajúc do koloritu aj nenápadný dôstojník ŠtB v podaní Martina Fingera. Láník ho vyhľadá a kvôli kariére herca sa upisuje Štátnej bezpečnosti. Tajní využívajú jeho sexuálnu orientáciu na diskreditáciu mužov vo vysokých funkciách. V 50. rokoch bola homosexualita trestným činom a skvelým podhubím na vydieranie či odstraňovanie nepohodlných.

Pri čine

V prvom diele trilógie nevinný chlapec zvedie profesora matematiky Viktora Héla (Luboš Veselý), ktorého chytia „priamo pri čine“. "Zatvoríme ho za to, že ťa šukal," reaguje eštébak na pokus Láníka, dať mu dôkaz o profesorovej manipulácii prímacích skúšok a Standa má dvere do divadla otvorené.

"Desivé a famózne. Mrazivé. Smutné. Super výkon hercov. Šialená doba," opakuje sa v komentároch divákov po odvysielaní prvého dielu.  

Ako kontrast s Láníkom pôsobí jeho sestra Anežka, v podaní Jenovéfy Bokovej, smetiarka, čo v noci čistí ulice, hlasno prejavuje svoj názor na súčasnú politiku a aspoň pasívne rebeluje. Ak by nebolo ich babičky, skvele stvárnenej Emíliou Vášáryovou, ktorá sa po smrti rodičov o dvojicu súrodencov stará, v Československu by už nebola. Veľkou škodou pre diváka je, že Emília Vášáryová nedostala väčší priestor a odchádza už v prvej časti trilógie.

Neustále konflikty rodiny a zvlášť Anežky so správne zorientovaným súdruhom v dome vyústia do naturalistickej scény znásilnenia, paralelným strihom podfarbeným Smetanovou Vltavou sa strieda s homosexuálnou scénou Standu s profesorom. Sexuálne násilie je v podstate v oboch.

FOTO z filmu HEREC v galérii

Kazdý chce byť hrdina

„Postava Standu Láníka pre mňa bola zatiaľ najkomplikovanejšia. Najmä, čo sa morálnych rozporov týka,"hovorí predstaviteľ hlavnej úlohy Jan Cina pre portál ČT. A aj keď každý z nás by chcel byť hrdinom na tej správnej strane, z určitého uhla pohľadu a berúc do úvahy šialenosť doby, dokážeme motiváciu Standovho jednania snáď aj pochopiť.

Miniséria Herec, ktorú režíroval slovenský režisér Peter Bebjak, bola nominovaná na "európskeho televízneho Oscara" ocenenie Prix Europa. Najväčší európsky festival televíznych, rozhlasových a on-line relácií zaradil Herca v nominácii k seriálom ako Geniálna priateľka alebo Chalífa.

Druhý a treti diel sľubujú gradáciu príbehu, ČT ich odvysiela nasledujúce nedele, zavedú nás okrem iného aj do Divadla Čs. armády. Umiera Stalin, Gottwald a doba praje prispôsobivým.

FOTO z filmu HEREC v galérii