Nuž, väčšina rodičov dospievajúcej mládeže tuší, o čom je reč! A zrejme sú vďační, že videohra a internet dokážu aj niečo iné, než strnulo pripútať naše ratolesti k obrazovkám. Vo svete zažíva obrovský boom tanec Floss. Nejde o žiadnu ťažkú choreografiu ani estetiku. Zaujal svojou jednoduchosťou a efektom.

Kde sa vzal?

Floss je tanec, pri ktorom tanečník hýbe rukami aj bokmi v jednotnom rytme, pričom striedavo preklápa ruky za chrbát. Najstarší záznam tohto tanca pochádza z videa YouTubera JStuStudios z novembra 2014, ktoré má názov LOOK WHAT I CAN DO!! Na konte má vyše 4 milióny zhliadnutí.

Kate Perry a chlapec s ruksakom

Neustále pribúdajú nové videá o tom, ako sa Floss dance naučiť správne tancovať alebo, naopak, rôzne paródie na tento tanečný úlet. Zaujal aj svetové popové hviezdy, ktoré si tanečníkom Floss dance spestria vystúpenia či videoklipy. Jednou z propagátoriek tohto tanca je aj speváčka Katy Perry. Vo videu z mája minulého roka k live verzii svojej skladby Swish Swish prichádza v druhej minúte 25. sekunde na scénu medzi bizarné roztancované postavičky v rôznych prezlečeniach obyčajný mladý chlapec s ruksakom. S kamennou tvárou začne kývať bokmi a rukami tak uhrančivo, že pripomína tancom Floss handrovú postavičku. Po chvíli sa k nemu všetci na pódiu pridávajú. Videoklip má 17 miliónov tristo zhliadnutí od mája roku 2017. Meno chlapca je Russell Horning, má 15 rokov a svojím Floss tancom si získal sympatie po celom svete.

Odviazal sa počas zápasu

Minulý rok v septembri sa na oficiálnom účte tímu amerického futbalu Pittsburgh Steelers na Twitteri objavil príspevok, v ktorom Trent Jordan "T. J." Watt, jeden z hráčov družstva amerického futbalu, zatancoval Floss počas zápasu. Vtipné video si okamžite získalo tisícky fanúšikov.

Inšpirovaný hrou

„Tento tanec som prvý raz videl vo videohre Fortnite. Potom som zistil, že ho tancuje chlapec vo videoklipe Kate Perry," hovorí 11-ročný Theo. Ako mnoho jeho rovesníkov, aj jeho zlákalo naučiť sa Floos a neubehne deň, kedy by len tak pre seba neurobil zopár „Floss pohybov." „Učil som sa ho asi hodinu podľa tutoriálu na YouTube," dodáva mladý Bratislavčan.

Za posledný rok však užívateľov očarili viaceré tančeky z hry Fornite. Pôvodne sú inšpirované reálnymi tanečnými kreáciami, ale teraz, naopak, sa mládež učí hýbať podľa postavičky z tejto videohry. „Najpopulárnejšie sú okrem Floss aj Take the L…, inak povedané tanec na provokáciu lúzrov a tretím je Best Mates. Najzaujímavejší , ale aj najťažší na učenie je Electro Shuffle," vysvetľuje Theo.