Seriály Búrlivé víno, Panelák, ba ani Feriha nezmagorili slovenských televíznych divákov tak, aby začali používať slovíčko „kultový“. Tento prívlastok si zaslúžil až príbeh o fantasy svete pripomínajúcom stredovek, ktorý vysiela káblová televízia HBO. Napriek tomu zostáva seriál Hra o tróny i najviac sťahovaným televíznym dielom na internete.

Sodoma a Gomora

Nepoznám nikoho, kto by to raz nevidel a nepodľahol tomu - zvyknú tvrdiť slovenskí diváci, ktorí fiktívnu Západozem nielenže sledujú v televízii, ale dodatočne si ju študujú. Spôsobil to americký spisovateľ a scenárista George R. R. Martin, ktorý vyzerá skôr ako Santa Claus. V Hollywoode sa kedysi cítil nedocenený, tak si začal písať knihy po svojom.

V Hre o tróny, ktorá vychádza z jeho knižnej ságy Pieseň ľadu a ohňa, sa bojuje o nepohodlné železné kreslo pre panovníka Siedmich kráľovstiev a boj nemá konca. Strieka pri tom krv, stínajú sa hlavy bez ohľadu na to, kto je práve hlavná či obľúbená postava, prežívajú najmä intrigáni, ktorí vedia najlepšie manipulovať s inými, súloží tu brat so sestrou či trpaslík s prostitútkou.

Avšak netreba sa nechať zmiasť, to všetko je vložené do zložitých dejových línií, popretkávaných skvelými dialógmi množstva postáv v efektnom svete, vylepšenom vizuálnymi technológiami. Len prvá séria stála producentov 60 miliónov dolárov, v súčasnosti sa nakrúca piata a zazmluvnená je aj šiesta. Výraz hra o tróny prenikol do iných oblastí života, používal sa v súvislosti s občianskou vojnou v Sýrii i mocenskými bojmi v čínskom parlamente.

Čítajte viac:

Sex, intrigy a nečakané mŕtvoly: Ktorý seriál na toto nalákal aj Slovákov?

Nič nie je isté

Pamätná je predovšetkým deviata časť tretej série, označovaná za najšokujúcejšie dielo v histórii televízie vôbec. Na YouTube visia stovky videí fanúšikov, ktorí pri sledovaní nečakaného hororu vrieskali, zakrývali si ústa, plakali. Martin totiž z ničoho nič, celkom neočakávane, dal zabiť niekoľko dôležitých postáv, ktoré diváci milovali.

Napriek tomu na seriál nezanevreli, skôr naopak. Finále poslednej série videlo o 32 percent divákov viac než predchádzajúcej. Herci si nemôžu byť svojou životnosťou v seriáli nikdy istí. Ako napríklad Jack Gleeson, ktorý hrá zvrhlého kráľa Joffreyho Barathona.

Keď George R. R. Martin videl, ako stvárnil charakter inšpirovaný Caligulom, okamžite mu poslal správu: „Blahoželám vám, každý vás nenávidí!“ Naopak, nesmiernu popularitu si seriálom zaistil Peter Dinklage, ktorý meria len 135 centimetrov. Za stvárnenie Tyriona Lannistera získal cenu Emmy aj Zlatý glóbus.

Stihne ho dopísat?

Seriál sa nakrúca v Severnom Írsku, na Malte, v Škótsku, na Islande, v Spojených štátoch, v Maroku i Chorvátsku. No striedajú sa v ňom prevažne herci z Veľkej Británie. Má to svoje výhody. Obyvatelia Západozeme hovoria britskou angličtinou - no kým Tywin Lannister na juhu v Kráľovom prístavisku južanským prízvukom, Ned Stark na severe v Zimohrade severským dialektom.

Lannisterovci a Starkovci pripomínajú vojnu ruží, ktorou sa spisovateľ inšpiroval. Fanúšikovia dnes už fantazijný seriál rozoberajú na márne kúsky do najmenších detailov, študujú históriu krajiny, ktorá nikdy neexistovala, učia sa umelé jazyky - dothračtinu a valaryjčinu, ktoré pre potreby seriálu vyvinuli lingvisti. Najväčší strach majú len o jedno - aby šesťdesiatpäťročný autor stihol ságu dopísať.

Naj vo svete

Hra o tróny si získala milióny verných fanúšikov po celom svete, no televízni experti sa zhodujú, že najlepší seriál posledných rokov sa aj tak volá Breaking Bad, u nás uvádzaný pod názvom Perníkový tatko.

Je o stredoškolskom učiteľovi chémie, ktorému zistia rakovinu pľúc, a pretože ho kvária aj finančné problémy, dá sa na kriminálne chodníčky. V roku 2014 toto dielo zapísali do Guinnessovej knihy rekordov ako najlepšie hodnotený seriál všetkých čias. Napriek tomu skončil.

No obrazovky tento rok ovládli i novinky, ktoré zo scenáristickej, z hereckej i vizuálnej stránky možno už prekročili úroveň oscarových snímok. Seriál True Detective (Temný prípad) je hereckým koncertom Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona. Rozpráva príbeh dvoch detektívov, ktorí naháňajú sériového vraha v Louisiane.

Televízni kritici mimoriadne oceňujú aj televízny seriál Fargo s Billym Bobom Thorntonom či Martinom Freemanom v hlavnej úlohe. Tí žijú v pokojnom, zasneženom mestečku v Minnesote, kde jedného dňa ktosi brutálne zavraždí niekoľko ľudí.

Na špici sa dlhšie držia aj seriály Walking Dead (Živí mŕtvi) o „komiksových“ následkoch apokalypsy, novodobý Sherlock či najobľúbenejší sitcom posledného desaťročia The Big Bang Theory (Teória veľkého tresku).