„Pre Rakúšanov, ktorí nevedia, aký je rozdiel medzi Slovenskom a Slovinskom je možno zváštne, že som odišiel žiť sem, zdá sa im, že je to ďaleko. Pre mňa to bolo len niekoľko kilometrov za hranice," vysvetľuje Uwe Bush, ktorý zastáva vysoký post vo finančnom sektore. Usadil sa však v dome v Malackách. „Žije sa mi tu výborne,"reaguje pohotovo na našu otázku. V prvom rade si pochvaľuje polohu. „Sú blízko Bratislavy, Rakúska aj Štefanova, kde má rodičov moja manželka,"vysvetľuje muž, ktorý sa už zopárkrát pri policajnej kontrole identifikoval ako rakúsky Záhorák. „Máme tu úplne super susedské vzťahy, je to nová štvrť, veľa malých detí, psov, stretneme sa na ulici, dáme si pohárik, varíme guláš na Silvestra," popisuje v našom videu.

V Malackách býva na ulici, kde sú nové domy a mladé rodiny.
V Malackách býva na ulici, kde sú nové domy a mladé rodiny.
Zdroj: Dávid Duducz


Dalo mu okolie niekedy pocítiť, že je cudzinec? „Ak áno, len v pozitívnom. Ospravedlnia ma, keď robím gramatické chyby. Zapadol som," usmieva sa.
Svojim spôsob je najviac domáci. Prečo? „V tejto časti je každý druhý zo stredného alebo výhodného Slovenska a ja len za rohom," naráža na fakt, že pochádza z dedinky Hauskirchen, kúsok od slovensko-rakúskych hraníc.

Pozrite si autentické rozprávanie Rakúšana Uwe Buscha v našom videu, v ktorom priznáva aj to, ktoré slovenské slovo mu robilo najväčší problém.