Tip na článok
V kníhkupectve: V tých osvietenejších začínajú preraďovať fantazmagórie z oddelení dejín a histórie.

Slováci sú páni zemegule: Kníhkupectvá zaplavil pseudovedecký brak

Vedeli ste, že Slováci sú najstarší národ na svete, Ježiš bol tiež Slovák a slovo kakať dokazuje, že sme sa podieľali na založení starovekej Indie?

Galéria k článku (4 fotografie )
Galimatiáš: Pseudovedecký brak sa tvári ako história, hoci s ňou nemá nič spoločné.
Ježiš: Aj jeho posledné slová na kríži boli vraj slovanské.
Nielen Svätopluk: Starí Slováci sú na zemeguli vari od čias dinosaurov a majú prsty vo všetkom na svete.

Ak ste si mysleli, že naši slovanskí predkovia žili kedysi v močarinách na východe a ako analfabeti nepoznali písmo, boli ste na veľkom omyle. Rovnako nás klamú učebnice aj naši vedci. V skutočnosti sme tu celé tisícročia a sme najvýznamnejším kmeňom na zemeguli s vysokou kultúrou.

Okrem toho sme geneticky najstarší národ v Európe a ovplyvnili sme aj svetové náboženstvá. Ježiš bol Slovák, v starom Egypte sme mali ďalšiu Nitru, Budha pochádza zo slovenského budiť a Alah je zasa zo slova Valach. Na Slovensku sa v 21. storočí rozmohla nová móda, kníhkupectvá aj internet zaplavujú braky s bláznivými výkladmi o našej „tajnej“ histórii a pseudoveda slávi triumf.

Ježiš: Aj jeho posledné slová na kríži boli vraj slovanské.
Ježiš: Aj jeho posledné slová na kríži boli vraj slovanské.
archív

Ježiš: Aj jeho posledné slová na kríži boli vraj slovanské. Foto: archív

Toľko záslužnej práce

„Slovenská história je omnoho veľkolepejšia, ako si dnes vieme predstaviť, ako nám prezentujú oficiálni historici... Slováci mali minimálne tri kniežatstvá, možno až päť...

Svätopluk bol slovenský kráľ a tiež slovanský cisár... Slovania sú domácim obyvateľstvom od doby kamennej... Predkovia Slovanov prišli do Európy pred niekoľkými tisícročiami a pôvod našich bohov siaha až k počiatkom rozchodu obyvateľstva z Afriky... Jediné etnikum vykonalo na celej zemeguli toľko záslužnej práce…“

Aj takéto perly ducha sa dnes dočítate v knihách. Ibaže nejde o sci-fi či opis drogových halucinácií. Knihy s tými najšialenejšími výmyslami sa tvária ako historické, ich autori sa titulujú ako historici a odhaľujú pre nás „utajenú“ históriu.

„Všetko sa začalo po páde komunizmu, keď do módy prišli knihy švajčiarskeho spisovateľa Ericha von Dänikena,“ opisuje archeológ Branislav Kovár z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý súčasne šéfuje portálu Historyweb.sk.

„Do kategórie podobných ,záhad‘ by patrili aj tieto knihy o údajnej minulosti Slovákov, ibaže problém je, že sa označujú ako história. S ňou však nemajú spoločné naozaj nič.“

Galimatiáš: Pseudovedecký brak sa tvári ako história, hoci s ňou nemá nič spoločné.
Galimatiáš: Pseudovedecký brak sa tvári ako história, hoci s ňou nemá nič spoločné.
Peter Getting

Galimatiáš: Pseudovedecký brak sa tvári ako história, hoci s ňou nemá nič spoločné. Foto: Peter Getting

Pravekí Slovania a trolovia

Prvá lastovička, ktorá odštartovala výmysly, bola kniha Antonína Horáka O Slovanech úplně jinak s podnázvom Co nebylo o Slovanech dosud známo, ktorá vyšla v roku 1991. Inak neznámy autor písal o našich predkoch, ktorí mali prsty prakticky vo všetkom na zemeguli.

„Neolitickí“ Slovania boli vraj roztrúsení po celej planéte už v praveku, objavili Ameriku, pomenovali Atlantídu aj Atény, praslovančina sa našla na čínskych doštičkách aj na Veľkonočnom ostrove, ba aj posledné slová zomierajúceho Ježiša na kríži boli vlastne slovanské.

Na absurditách sa smiali čitatelia aj odborná verejnosť, pre profesora Univerzity Komenského v Bratislave Jána Komorovského bola „plná nezmyslov, nelogickostí, bez hlbšieho pohľadu na vec“ a podľa jazykovedca Ľubora Králika, „keby sme mali poukázať na všetky absurdnosti a uviesť ich vedecké výklady, vzniklo by z toho dielo, ktoré by čo do rozsahu mohlo tvoriť pokračovanie Horákovej knihy“.

Po štvrťstoročí vidno, že nejde o ojedinelý úkaz a o pár pomätencov. Naopak, záľaha pseudovedeckého balastu o pradávnej histórii Slovákov zahltila verejný priestor.

Podľa Branislava Kovára „títo autori počítajú s tým, že si málokto bude overovať ich informácie, používajú, čo sa im hodí, niekedy si dokonca všetko vymyslia. Stretol som sa aj s publikovaním internetových hoaxov. Často využívajú internet, ktorý zásobujú mystifikáciami, polopravdami a trolovaním“.

Branislav Kovár: Kritizuje svojvoľné narábanie s informáciami a vytrhávanie z kontextu.
Branislav Kovár: Kritizuje svojvoľné narábanie s informáciami a vytrhávanie z kontextu.
Juraj Roščák

Branislav Kovár: Kritizuje svojvoľné narábanie s informáciami a vytrhávanie z kontextu. Foto: Juraj Roščák

Tri Nitry aj kakanie

Podobných kníh je viacero. Napríklad Cyril Hromník v diele Sloveni a Slovensko tvrdí, že jedinými skutočnými Slovenmi sú Slováci, na svete žijú dlhé tisícročia a mali sme nielen jednu Nitru, ale rovno tri. Pri starom Egypte existovala „Egyptská Nitra“ a pri indickom pobreží zasa „Indická Nitra“.

Mesiáš pochádza zo slovenského „mazať“ a styky dávnych Slovákov s praobyvateľmi Indie dokazuje na základe slov „kakať“ a „pokakať sa“. V knihe sa doslova píše - „zrejme styky starých Slovenov s Dravidmi boli intímne. Intímne do tej miery, že tamilské kakku, vylúčiť, kakkal, stolica, a kakkusu, latrína, bolo prijaté do slovenčiny, kde dodnes prežíva v podobe kakať, pokakať...“

Blažena Ovsená v knihe Pátranie po tajných slovenských dejinách a slovenskom duchu zasa dokladá, že Svätopluk bol cisár, Svätá zem je v skutočnosti Slovensko a hoci o „slovenskom“ písme dosiaľ nikto nechyroval, podľa nej nielen existuje, ale vzniklo „homosexuálnou zásluhou“. Vysvetliť sa to dá jednoducho - veď byzantský cisár, čo k nám vyslal Cyrila s Metodom, bol predsa gej.

Zdá sa vám to bláznivé? Nie je to zďaleka všetko. V knihe Tajné dejiny Slovenska, Slovenov a Sloveniek od Oskára Cvengroscha sa šermuje s pádom amerických Dvojičiek aj s DNA, autor dokladá, že aj Germáni a Kelti boli vlastne Slovania, ba pôvodne nám patrila aj Škandinávia.

Záľuba v pierkach vo vlasoch z nás zasa robí príbuzných so starovekými Filištíncami aj s Indiánmi a celý antický svet sa môže, obrazne, spláchnuť - aj rímske Koloseum pomenovali podľa slovenského „kolesa“.

Z knihy Rudolfa Iršu Najstaršie dejiny slovenských kráľovstiev na Slovensku sa zasa dozviete, že „Slováci prišli o svoje dejiny“ a Veľká Morava bola vymyslená „na popretie slovenských dejín“.

V Zamlčaných dejinách od Viktora Timuru sa mixujú dávni Slováci s najstaršími obyvateľmi zemegule a v šovinistických teóriách sa dospieva až k tvrdeniam, že naši predkovia nemôžu predsa pochádzať z Afriky a staroindický sanskrt ako jeden z najstarších jazykov sveta je vlastne nevyvinutou slovančinou.

Tajomstvá a idioti

Tajomstvom sú aj samotní tvorcovia. Napríklad Oskár Cvengrosch je inžinier, ktorý neúspešne kandidoval za poslanca v posledných komunálnych voľbách v Prešove za SNS. Cyril Hromník vyštudoval, paradoxne, orientalistiku a históriu Afriky a žije v Južnej Afrike.

Timura bol za komunizmu autorom dielok o „začiatkoch marxistickej filozofie na Slovensku“ či „estetickej výchove“ v totalitnej ľudovej armáde a po Nežnej revolúcii sa preorientoval na objavovanie „tajných“ koreňov Slovákov.

Napriek snahe sa nám nepodarilo vypátrať autorku Blaženu Ovsenú, nenachádza sa v Živnostenskom či Obchodnom registri ani v telefónnych zoznamoch. Možno ide o pseudonym.

Hoci títo autori „objavujú“ doklady o Slovákoch doslova všade, zavše majú problém s elementárnou slovenskou gramatikou, nieto aby ovládali staroveké jazyky.

Aj keď sa uvedené teórie môžu javiť ako žart, ich autori ich berú smrteľne vážne. Na otázku, či prehodnotili svoje názory, nám Viktor Timura odpísal: „Neviem, kto moju publikáciu zaradil medzi pseudovedu!!! To mohol urobiť len idiot!!!“ Cyril Hromník uviedol: „Za všetkým, čo som napísal a publikoval, stojím bezochvejne.“

A ako je možné, že o úchvatných objavoch ste dosiaľ nechyrovali? O históriu nás totiž okradli neprajníci a vedci nám „zatajujú skutočné dejiny“, lebo pôsobia v „cudzích službách“. Tieto bludy a paranoja pritom nie sú slovenský fenomén. Podobné rozprávky píšu v Maďarsku, v Nemecku, v Rusku aj inde.

Vo verejnom priestore

Pikantné je, že pseudohistória prenikla aj do verejnoprávnych médií. V RTVS propagovala Cyrila Hromníka v relácii Anjeli strážni Alena Heribanová. Vo vydavateľstve Matice slovenskej mu vyšla kniha s finančným príspevkom Ministerstva kultúry SR, čiže z daní sme dotovali brak o Slovákoch, ktorí sú „velebníci Vlasatého boha“ a existujú od „horizontu histórie 3200 pred Kristom“.

Pofidérni autori dostávajú priestor na prezentáciu výmyslov bez kritickej reflexie aj vo verejných knižniciach, ba prenikajú na akademickú pôdu.

Napríklad v študentskom domove Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa v apríli konala konferencia viacerých autorov pokútnych teórií a priamo na Fakulte stredoeurópskych štúdií tejto univerzity vystúpil minulý rok Hromník - pričom jeho vystúpenie organizačne zaštítil tunajší Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr fungujúci pod spomenutou fakultou.

Ako sa dá do vedeckovýskumnej činnosti ústavu zahrnúť propagácia ľudí, ktorí deformujú a falšujú dejiny? Vysvetlenie nám podal riaditeľ Ústavu stredoeurópskych jazykov a kultúr Tibor Žilka: „Ako fakulta sme mu ponúkli priestor, aby sa konfrontoval s vedeckými názormi na problematiku, prednáška však bola iba ukážkou pseudovedy, čo takto chápala aj väčšina prítomných účastníkov.

Ťažko si predstaviť, aby pracovisko, na ktorom pôsobili v tom čase dvaja Maďari, dvaja Česi, jedna Poľka a štyria Slováci, súhlasilo s názormi pána Hromníka.“

Podľa riaditeľa boli „názory prednášateľa až komické“ a študenti „disponujú takými poznatkami, že sa sami dokážu dištancovať od pseudovedy“. Dúfajme. Fantazmagórie nechýbajú ani v kníhkupectvách, tie osvietenejšie ich však začínajú preraďovať zo sekcie dejiny do sekcie záhady.

„Knihy rôznej výpovednej hodnoty a kvality tu boli a budú asi vždy, rozdiel je dnes možno v tom, že ich šíreniu pomáhajú sociálne médiá a internet,“ hovorí Michal Meško z kníhkupectva Martinus. Toto kníhkupectvo začalo pri pseudovedeckých tituloch pridávať upozornenie pre zákazníkov, ktoré pripomína varovanie o škodlivosti cigariet.

„Obsah tejto knihy je vnímaný ako kontroverzný. Pri čítaní každej knihy odporúčame nezabúdať na kritické myslenie a názory odborníkov v danej oblasti.“ Zisk z takýchto kníh odosielajú pre neziskovky, ktoré „vedú deti k tolerantnosti a kultúre a rozvíjajú v ľuďoch kritické myslenie a slušnú debatu založenú na argumentoch“.

Hitler sa mýlil

Naproti tomu, vedecké publikácie u nás vychádzajú v nízkom náklade, štandardne je to len okolo päťsto kusov. Nastavenia grantov sú navyše často také, že vedecké publikácie sa nemôžu voľne predávať, vo výsledku zostávajú poznatky odborníkov skryté pred verejnosťou. Aj Branislav Kovár súhlasí, že by bolo vhodné, ak by vznikalo viac serióznych popularizačných prác.

„Na druhej strane sa nečudujem kolegom, ak sa im na publikované nezmysly nechce reagovať, niektoré z diskutovaných kníh majú stovky strán. Ani fyzikov nikto nenúti hodnotiť ľudí, ktorí si myslia, že naša Zem je doska.“

Za bludmi sa však stráca skutočná história. „Vinou tohto balastu strácame naše skutočné dejiny, ktoré sú bohaté na udalosti aj osobnosti. Nemusíme si ich vymýšľať, sme predsa sebavedomý národ a nie zakomplexovaní jedinci. Nemám nič proti národnej hrdosti, ale ani si nemusím vymýšľať, že sme objavili Ameriku alebo postavili Atény,“ dodáva Kovár.

Pseudoveda o „vševládnom“ slovanstve a Slovákoch sa ponáša na konšpiračné teórie v tom, že autorov iracionálnych teórií ťažko presvedčia racionálne argumenty, výnimočné nie sú agresívne osobné útoky proti akejkoľvek kritike.

Rozprávky o veľkoleposti „starobylých Slovákov“ zaváňajú tak trochu výlučnosťou árijskej rasy. Ibaže aj Adolf Hitler sa mýlil. Árijci sú totiž vlastne tiež Slováci a naši predkovia v skutočnosti osídlili aj starovekú Indiu. To ste nevedeli?

VIDEO Plus 7 Dní