Nová pripravovaná šou RTVS s názvom Najväčší Slovák sa ešte nestihla dostať na televíznu obrazovku a už rozpútala veľa vášní a rozporuplných reakcií. Prezidenta prvej Slovenskej republiky Jozefa Tisa museli ako vojnového zločinca z ankety diskvalifikovať. No prečo nezakázali aj prezidenta komunistického štátu Gustáva Husáka či bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, ktorých politická moc zanechala na našom národe dodnes obrovské následky? Keby bolo na Magde Vášáryovej, anketu by pravdepodobne zrušila. Podľa nej sa k relevantným výsledkom nedostaneme, pretože Slováci svoje historické osobnosti nepoznajú. Etnologička Katarína Nádaská je presvedčená, že na čelných miestach budú figurovať súčasné žijúce osobnosti, s ktorými sa vedia Slováci identifikovať. „O Štúrovi majú kusú informáciu zo školy, ale o súčasných celebritách vedia všetko. Po­dľa mňa budú najviac bodovať športovci,“ zamyslela sa počas nášho rozhovoru. Čo si však myslí politológ či historička?

Štúrov náskok

Winston Churchill, Charles de Gaulle či Konrad Adenauer. Vo veľkých európskych krajinách vyhrávali najmä štátnici z pohnutej prvej polovice 20. storočia, no v Taliansku najviac hlasov získal geniálny Leonardo da Vinci. Na Slovensku môže televízna šou zasiahnuť mladšiu generáciu, preto je ťažké odhadnúť, ako hlasovanie v ankete RTVS dopadne. Dokonca ani moderátorka tohto formátu Adela Vinczeová pri menovaní svojho favorita nešla do histórie. Štefánik, Štúr či iné osobnosti, ktoré tvorili naše politické dejiny, ju oslovili menej ako športovec Matej Tóth - toho by rada videla na najvyššom piedestáli. Politického analytika Jána Baránka to vôbec neprekvapilo. „Verejná mienka podlieha aktuálnym informáciám, takže ma nezaskočí, keď sa Tóth alebo Sagan ocitnú v prvej päťke,“ zamyslel sa. Bol by však radšej, keby Slováci svojho kandidáta posudzovali a vyberali zo širšieho historického hľadiska.

Výber ovplyvňuje niekoľko faktorov. „Pre niekoho bol najväčší Slovák Ľudovít Štúr, lebo bol kodifikátor spisovnej slovenčiny. Horúcim kandidátom môže byť aj Anton Bernolák, Michal Miloslav Hodža alebo Jozef Miloslav Hurban. Myslím si však, že najväčší náskok z nich bude mať Štúr, pretože je najviac medializovaný,“ uvažuje komerčne. Vďaka obrovskej kontroverznosti mohol vysoko skončiť aj Jozef Tiso. Bez ohľadu na tento fakt politológ nepovažuje za šťastné, že ho organizátori z ankety vylúčili. „Môj osobný názor je, že by tam mal byť. Nie preto, že by som chcel velebiť slovenský štát a deportácie. Božechráň! Ale preto, aby sme vedeli, na čom sme. Vlastne sme sa dobrovoľne vzdali objektívneho výsledku. Takto nebudeme vedieť, ako verejnosť vníma prezidenta vojnového štátu, o ktorom môžeme povedať, že bol zločinec. Či chceme, alebo nie, on je veľmi dôležitý prvok našej histórie a my to predsa nemôžeme pre nejakú politickú korektnosť obmedziť,“ tvrdí rezolútne.

Mediálny náskok: Medzi historickými osobnosťami ho má najmä Ľudovít Štúr.
Zdroj: archív

Tisa diskvalifikovali. Čo s Husákom? Ako príklad objektívnosti uvádza iné krajiny, kde mohli obyvatelia v podobnej ankete hlasovať bez obmedzení. „Fíni tam napríklad majú maršala Mannerheima. On síce nerobil deportácie, ale aktívne sa podieľal na vpáde Nemecka do Sovietskeho zväzu a na blokácii Leningradu, kde od hladu zahynuli státisíce ľudí. Z tohto pohľadu má na svedomí oveľa viac ľudských životov ako Tiso. Ale Fíni ho nekriminalizujú. Dokonca mu postavili jazdeckú sochu, čo je najvyššia forma uznania.“

Rovnako objektívne sa podľa Jána Baránka postavili k svojej histórii v Rusku, kde spočiatku mohli diváci hlasovať aj za Josifa Vissarionoviča Stalina. Ten má na svedomí niekoľko miliónov ľudí, ktorí padli za obeť v jeho neslávne známych čistkách a v gulagoch.

Hoci politológ je zarytý antikomunista, sám je zvedavý, ako ľudia v hlasovaní naložia s ikonami socializmu, napríklad s Gustávom Husákom. „Keby som ho mal hodnotiť ja, poviem, že je zločinec a chrapúň. Ale to je emotívne hodnotenie a my sa musíme snažiť o objektivitu. Lenže objektívne zhodnotiť Husáka, na to treba knihu. Rovnako je na tom komunistický minister a básnik Miroslav Válek. Je veľa umelcov, ktorí tvrdia, ako veľmi im pomohol. Hoci som antikomunista, tvrdím, že aj Husák mal pozitíva. Na jednej strane bol politický väzeň, na druhej strane normalizátor. Nikoho nemôžete šmahom ruky len tak vyhodiť.“

Jánošík alebo Beneš?

Rovnaký názor zastáva etnologička Katarína Nádaská. „Keď vyhodili Tisa, ešte väčšmi na neho upozornili. Naše dejiny sa skladajú aj z temnejších období, a pretože Jozef Tiso bol vtedy na čele štátu, mali ho tam nechať. Vyhodiť ho nebol rozumný postoj. Osobnosťou, hoci kontroverznou, určite je, rovnako ako rôzni komunisti či Vladimír Mečiar. Nemôžeme sa tváriť, že nie,“ tvrdí rezolútne. Rozhodnutie, koho ako Slováci vnímajú, by nechala na nich, no myslí si, že rebríčku budú dominovať súčasníci. „Nejaký Štúr je pre väčšinu ľudí kusá informácia zo školy. Hlasujúci sa podľa mňa stotožnia so žijúcimi hviezdami z mäsa a kostí. Pre mladých sú teraz najväčšie idoly športovci - cyklisti, tenisti, futbalisti, možno aj nejakí politici. Ale, ako hovorím, súčasní.“

Peter Sagan: Hlavný favorit ankety?
Zdroj: facebook

 Veľkú mienku o národnom povedomí Slovákov nemá ani psychologička Melinda Kešická. Preto sa do hlasovania sama nemieni zapojiť. „Nevidím v tom zmysel. Ťažko povedať, ako dopadnú výsledky, pretože nie je jasné, aká veková kategória bude prevládať pri tvorení tejto ankety. Ľudia sa zrejme rozhodnú podľa toho, s kým sa dokážu najviac súkromne stotožniť. Mladí budú voliť zrejme nejakú svoju aktuálnu star,“ myslí si. Historička Katarína Zavacká tiež spochybňuje vedomosti Slovákov o svojej histórii a tým objektívnosť ankety. „Slováci poznajú iba ak Jánošíka. Ale ak obyčajného zlodeja vnímajú ako osobnosť, tak potom kde sme?“ dáva si rečnícku otázku. Hnevá ju, že ľudia majú mylné predstavy o základných predstaviteľoch Československa. „Stále sa tu rozpráva o Benešovi, aký to bol divný zločinec. Je to škandál. Nech idú všetci do hája. Nebyť Edvarda Beneša, Slovensko sa sotva odtrhne od Uhorska. Veď to bol obrovský človek,“ stavia na piedestál niekdajšieho prezidenta Československa.

Mohlo by vás zaujímať: