Počas noci máme niekoľko snov trvajúcich od päť do 20 minút. Zväčša ich zabudneme, ale niektoré nás prinútia zobudiť sa s obavami. Ak sa nám prisní, že niekto, koho milujeme, zomrel, zobudíme sa obliati studeným potom. Odrážajú sny nejaký náš reálny problém? Odborníčka na sny Delphi Ellisová vysvetľuje pre portál Mirror význam najbežnejších nočných môr. Z výskumov podľa nej vyplýva, že všetky sny niečo znamenajú a tak ako každý sen je iný, jedinečný je aj jeho význam pre konkrétneho snívajúceho.

1. Smrť

Niektorí ľudia podľa tradície každé ráno diskutujú o tom, čo sa im v noci prisnilo – snívanie o smrti bolo dobrým znamením, predpovedalo narodenie. „Smrť v snoch môže tiež odrážať zmenu, ktorú vidíme na druhých alebo v nás samých. Ak sa niekto, ktorého milujeme správa inak, v sne sa to môže prejaviť ako smrť ,“ vysvetľuje Ellisová.

Mladým mamičkám sa často sníva o smrti detí. Uvedomujú si zodpovednosť, ktorú cítia za bezpečnosť svojho potomka a obavy, že sa mu stane niečo zlé. Ale ani s dospievajúcimi deťmi to nie je o nič ľahšie, ani v snoch. Aj rodičia tínedžerov majú sny o smrti, ich dospievajúce deti sú stále zraniteľné, ale pritom už nie tak závislé na rodičoch.

Mamičky sa boja o svoje deti i v spánku.
Mamičky sa boja o svoje deti i v spánku.
Zdroj: Profimedia

„Niektorí ľudia sa obávajú, že sny o smrti sú znamením, že sa chystá niečo zlé, stretla som mnoho ľudí, ktorí opísali predikčné sny, takže je pochopiteľné, prečo sa niektorí ľudia obávajú, že sa splní, keď sa im sníva, že sa niekto pominie. Našťastie, sny o smrti – akokoľvek znepokojujúce – slúžia hlavne na to, aby nám pripomenuli, aký drahocenný život je, a že by sme mali každú možnú voľnú chvíľu využiť na to, aby sme boli s ľuďmi, ktorých milujeme a na ktorých nám záleží,“ pripomína odborníčka na sny.

Sny o smrti môžu byť spôsobené aj úzkosťou z toho, že reálne niekto zomrel a my začneme premýšľať o vlastnej smrteľnosti a o tom, že čas neúprosne beží. Odborníčka pripomína, že dôležité je s úzkosťou pracovať, nastaviť sa na dobrý spánok a napriek tomu, že máme cez deň stres, pred spaním treba zrelaxovať a zabezpečiť pokoj v spálni, a teda aj v mysli.