Sodoma, Gomora! Našli vedci biblické mesto skazy?
28. 10. 2015, 9:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:33)

Zdroj: Profimedia.sk
Po hriešnych biblických mestách pátrali mnohí archeológovia a doteraz sa podarilo objaviť viacej ruín z bronzovej doby, ktoré by na základe svojej lokality mohli byť biblickou Sodomou.

Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
Objavili sme Sodomu. S takýmto tvrdením prišiel americký archeológ Steve Collins. A nešlo o žiadne obrazné prirovnanie, hovoril o skutočných ruinách z bronzovej doby, ktoré sú údajne pozostatkami biblického mesta skazy. Nie všetci odborníci sú však presvedčení o správnosti jeho teórie.
Všetko sedí
Steven Collins tvrdí, že Sodoma je mesto Tall el-Hamaam ležiace severovýchodne od Mŕtveho mora v dnešnom Jordánsku. Pri pátraní vychádzal z Biblie, podľa ktorej Sodoma aj Gomora sú dve z „piatich miest v nížine“. Nachádzať sa mali na východ od rieky Jordán, neďaleko Mŕtveho mora, pričom Sodoma bola najväčšia z nich, akési stredisko celej oblasti.
Podľa Collinsa z Trinity Southwestern University v Novom Mexiku spĺňa Tall el-Hamaam všetky tieto kritériá. „Je to veľké mesto, ktoré nebolo známe pred tým, než sme odštartovali náš projekt,“ uviedol archeológ pre časopis Popular Archeology. Ako zdôraznil, práve veľkosť mesta bola pri pátraní kľúčová.
„Keď sme prečesali celú oblasť, hneď nám napadlo, že Tall el-Hamaam bude Sodoma, keďže mesto je päť- až desaťkrát väčšie ako všetky mestá z bronzovej doby v tejto oblasti. Vykopávky odhalili, že v meste boli obrovské obranné múry a valy, ale aj paláce a veľké budovy, v ktorých zrejme sídlili správcovia mesta.
Je zjavné, že vďaka blízkosti rieky Jordán bola v okolí mesta úrodná pôda a Tall el-Hamaam ťažil aj z obchodu, keďže sa nachádzal na križovatke ciest. Čiže dá sa o ňom povedať, že prekvital, ako podľa Biblie prekvitala Sodoma.
A potom je tu ďalšia vec. Vykopávky ukázali, že mesto existovalo v rokoch 3500 až 1540 pred naším letopočtom a potom zrazu zaniklo. Opäť ožilo až po sedemsto rokoch. Čiže nedá sa vylúčiť, že ho so zemou zrovnala kataklizmatická udalosť.
Čítajte viac:
Zemetrasenie či asteroid?
Čo teda mohlo zničiť Sodomu a Gomoru? Pripomeňme si, čo o tom hovorí Biblia. Až na Lóta všetci obyvatelia boli hriešni, tak sa ich Boh rozhodol potrestať a začal na nich z neba chrliť oheň a síru. Zrejme najbližšie k tomuto opisu by mal výbuch sopky, ale žiadnu poriadnu erupciu sme v tejto oblasti v bronzovej dobe nezaznamenali.
Collinsov tím preto už dávnejšie ako možnosť naznačil asteroid. Nasvedčovať tomu mala vrstva popola objavená počas prác v Tall el-Hamaame.
Ďalší odborníci ako možné vysvetlenie ponúkajú zemetrasenie. Ide totiž o tektonicky mimoriadne aktívnu oblasť, pričom BBC vo svojej reportáži uvádza, že geológovia dokážu identifikovať v kľúčovom časovom intervale minimálne jedno zemetrasenie s magnitúdou šesť stupňov.
Ale aj tu je jeden háčik. Počítačové simulácie naznačili, že takéto otrasy by síce položili väčšinu budov z bronzovej doby, ale určite by nespôsobili všeobecnú skazu.
Aj to by sa však podľa niektorých odborníkov dalo vysvetliť, napríklad zemetrasenie mohlo spustiť zosuvy pôdy alebo spôsobiť veľký požiar. Spomínané počítačové simulácie dokonca dokázali, že hypotéza o zosuvoch pôdy je možná.
Čítajte viac:
Nedostatok dôkazov
Máme teda Sodomu? Nie tak celkom. Pátranie po biblických mestách skazy sa začalo pred vyše 150 rokmi, keď sa newyorský poručík William Lynch vydal na expedíciu k Mŕtvemu moru. Nepodarilo sa mu síce objaviť žiadnu stopu po civilizácii z bronzovej doby, ale podľa Williamsa práve to bol dôkaz, že Sodoma a Gomora sa tam nachádzali.
Katastrofa mala také veľké rozmery, že po nich nezostalo vôbec nič. Odvtedy po hriešnych biblických mestách pátrali mnohí archeológovia a doteraz sa podarilo objaviť viacej ruín z bronzovej doby, ktoré by na základe svojej lokality mohli byť biblickou Sodomou.
Najväčším nedostatkom všetkých týchto pátraní je podobne ako v prípade Williamsovho absencia mimobiblických dôkazov o existencii miest. Je totiž veľmi otázne, nakoľko možno brať opisy vo Svätom písme doslovne.
Zoberme si ako príklad spomínaného Lóta. Ak by sme jeho príbeh brali doslovne, asi by mnohí veriaci mali problém stráviť ho. Veď „jediný dobrý muž v Sodome“ najprv ponúkol svoje dve dcéry rozzúrenému davu a neskôr s nimi splodil potomstvo.
Ak v prípade biblických príbehov ochotne hľadáme metafory, prečo by biblické lokality mali byť ozajstné? V prípade Sodomy v skutočnosti máme jeden jediný dôkaz mimo Biblie, ktorý naznačuje, že mesto mohlo naozaj existovať.
Ide o dosku s textom v klinovom písme objavenú v polovici sedemdesiatych rokov v Sýrii, na ktorej sa údajne spomínajú názvy všetkých „piatich miest v nížine“, a dokonca sú tieto názvy uvedené v rovnakom poradí ako v Starom zákone. Ale väčšina akademikov, ktorí tabule skúmali, označuje aj tento dôkaz za nedostatočne presvedčivý.
Čítajte viac:
Ako vznikajú legendy
Toto však neznamená, že Tall el-Hamaam a práca Stevena Collinsa nemajú žiadny význam. Naopak. Ak aj nie je práve Sodomou, nálezisko nám poskytuje mimoriadne dôležité informácie o živote v okolí rieky Jordán a Mŕtveho mora v bronzovej dobe.
Okrem toho podľa izraelského archeológa Israela Finkelsteina by mohol mať Tall el-Hamaam so Sodomou predsa len niečo spoločné. Vedec sa domnieva, že pri skaze mesta mohlo ísť o takzvaný etiologický príbeh, čiže mýtus, ktorý vznikol na vysvetlenie vzniku pamiatky.
„Ľudia, čo na tomto území žili neskôr v železnej dobe a potom aj v Judskom kráľovstve, vedeli o ruinách z bronzovej doby. Začali tak medzi nimi kolovať príbehy, ako mohli byť tieto miesta zničené.“
Soľná kryha?
Ľudia v snahe logicky vysvetliť biblické príbehy dokážu byť mimoriadne kreatívni. Dobrým príkladom je Lótova žena. Ako dobre vieme z Biblie, keď s manželom opúšťala Sodomu, neposlúchla Boha a obzrela sa, aby na vlastné oči videla skazu. V okamihu sa zmenila na stĺp soli.
Ako sa tento zázrak dá vysvetliť? Vraj v tom čase v Mŕtvom mori bežne plávali soľné kryhy. Niektoré z nich more z času na čas vyplavilo na pobrežie. Ktorási z takýchto krýh podľa týchto teórií pripomínala ženu a legenda bola na svete.