Korunku najkrajšieho dievčatka na svete preberá po krajanke Kristine Pimenovovej a Francúzke Thylane Blondeauovej Ruska Anastasia Kňazevová. Hádam ešte ani nevie poriadne napísať svoje meno a už je tvárou viacerých módnych kampaní. Zatiaľ najmä v rodnom Rusku, ale rozhodne má našliapnuté na to, aby sa stala ozdobou mól v mekkách módy. Výdatne jej v tom pomáhajú sociálne siete. Malú parádnicu sleduje na Instagrame vyše pol milióna online fanúšikov. Profil jej spravuje mama Anna, po ktorej zjavne zdedila krásu.

Anastasia Kňazevová s mamou Annou.
Anastasia Kňazevová s mamou Annou.
Zdroj: Instagram

Živá bábika

Anastasia žne úspechy v detskom módnom biznise. Ako píše Daily Mail, je tvárou viacerých kampaní významných ruských módnych domov. Vlani v októbri sa dokonca stala tvárou Little Miss Aoki, čo je línia detskej haute couture a obľubujú ju hollywoodske „minicelebrity“ aj malí členovia kráľovských rodín.

Fotografie z oficiálneho fotenia aj zo zákulisia zverejňuje mama malej manekýnky na Anastasiinom konte na Instagrame od roku 2015. Pod každou fotkou sú stovky komentárov typu „Najkrajšie dievčatko na Zemi!“ alebo „Aké krásne okále!“ A naozaj, výrazné modré oči, pôvabná detská pleť a rozkošná štica gaštanových vlasov robia z Anastasie živú bábiku. Podľa niektorých jej fanúšikov by raz mohla prebrať žezlo a podprsenku z rúk ruskej topmodelky Iriny Shaykovej (31), ktorá sa v roku 2007 stala tvárou značky spodnej bielizne Intimissimi.

Čože by to bol za profil, keby ho nekomentovali hejteri. Tí matke malej princezničky vyčítajú, ako mohla dopustiť, aby jej dcéra vôbec robila v takom útlom veku modelku a aby jej natierali na anjelskú tváričku mejkap. „Rád by som vedel, koľko mejkapu jej rodičia nanesú pred každým fotením,“ znie jeden z komentárov alebo: „Prečo sa neusmieva? Je to dieťa...“

Ako Nastenka z Mrázika: Výrazné modré oči, dokonalá pleť a rozkošná štica z gaštanových vlasov. Šesťročná Ruska Anastasia Kňazevová je ako z rozprávky.
Ako Nastenka z Mrázika: Výrazné modré oči, dokonalá pleť a rozkošná štica z gaštanových vlasov. Šesťročná Ruska Anastasia Kňazevová je ako z rozprávky.
Zdroj: Instagram

Provokatívne dievčatko

Anastasia nie je jedinou ruskou minimodelkou, ktorá sa presadila v módnej brandži. Kristina Pimenovová má jedenásť a na konte spoluprácu s lukratívnou a prestížnou agentúrou L. A. Models.

S modelingom začala Ruska s medovozlatými vlasmi, ktorá žije v Amerike, ako trojročná. Keď mala dcéra futbalistu Ruslana Pimenova sedem rokov, jej tvár zdobila obálku detskej verzie Vogue s podtitulom Bambini. V deviatich ju zvolili za najkrajšie dievčatko sveta. Sľubnú kariéru jej rozbehla mama Glikerija, za slobodna Širokovová. Ako bývalá modelka musela vidieť potenciál vo svojej peknej dcére. Dohodla jej prehliadku, založila konto na Instagrame, ktoré má dnes už dva milióny sledovateľov, a bolo rozhodnuté. Malá manekýnka aj módni dizajnéri boli nadšení. Kristina sa objavila v kampaniach svetoznámych značiek Benetton, Armani, Roberto Cavalli či Dolce & Gabbana. S Kristinou sa však nespája len prívlastok najkrajšie dievčatko, ale aj kontroverzná detská modelkovská hviezdička.

Mama a dcéra: Bývalá modelka Glikerija Pimenovová rozbehla
modelkovskú kariéru aj dcére Kristine.
Mama a dcéra: Bývalá modelka Glikerija Pimenovová rozbehla modelkovskú kariéru aj dcére Kristine.
Zdroj: Instagram

Asi na rok sa Kristina z dohľadu verejnosti stratila. Bolo to po tom, čo sa na hlavu jej mamy zniesla spŕška kritiky, že zverejňuje provokatívne fotografie svojej dcéry v pózach dospelých žien. „Sexualizuje svoje dieťa,“ reagovali ľudia, ktorým sa fotky vtedy deväťročného dievčatka v krátkych obtiahnutých šortkách zdali poriadne prehnané.

Jej mame však nie. Glikerija sa bránila, že všetky fotky sú „absolútne nevinné“. „Musíte premýšľať ako pedofil, aby ste v tých fotkách videli niečo sexuálne, a potom je načase vyhľadať lekára,“ uviedla na svoju obranu Glikerija v decembri 2014 pre Daily Mail. „Je to len dievčatko, ktoré priťahuje veľkú pozornosť a, bohužiaľ, časť pozornosti je od divných ľudí s veľkými osobnými problémami, ktorí chcú na niekoho hádzať špinu,“ dodala Glikerija na margo nevhodných komentárov typu „sexi nohy“, na ktoré narážala aj zhrozená verejnosť a ktoré sa začali množiť po tom, ako Kristina začala žať úspechy v modelingu.

Kritika čarovnej Kristine cestu na móla v žiadnom prípade nezahatala. S mamou sa presťahovali do USA a, ako sme už spomínali, dnes má jedenásťročná slečna vo vrecku zaujímavý kontrakt s prestížnou agentúrou.

Kristina Pimenovová: V deviatich rokoch ju zvolili za najkrajšie dievča na svete.
Kristina Pimenovová: V deviatich rokoch ju zvolili za najkrajšie dievča na svete.
Zdroj: Instagram

Veľké malé kamošky

Na Kristininom Instagrame možno nájsť fotografie aj s inou známou detskou modelkou, Francúzkou Thylane Blondeauovou. Z nej je dnes tínedžerka. Pred desiatimi rokmi ju ako šesťročnú vyhlásili za najkrajšie dievčatko sveta a stala sa najmladšou modelkou, ktorá sa objavila na obálke francúzskej verzie módneho časopisu Vogue.

Veľké malé kamošky: Kristina a Thylane, vpravo, fotili spolu napríklad pre Ralpha Laurena.
Veľké malé kamošky: Kristina a Thylane, vpravo, fotili spolu napríklad pre Ralpha Laurena.
Zdroj: Instagram

S Kristinou ju spája nielen kariéra detských modeliek, ale aj profesia ich otcov. Zhodou okolností je totiž aj Thylanin otec bývalý futbalista - Patrick Blondeau. Matka Véronika Loubryová je televízna moderátorka. Na otázku W Magazine, čo ju jej rodičia naučili o móde, štýle a modelingu, Thylane odpovedala: „Vždy byť sama sebou. Moja mama je vždy pri mne a neustále sa s ňou radím.“

Už ako štvorročná predvádzala pre návrhára Jea-na-Paula Gaultiera a z mól sa doteraz nestratila, práve naopak. Thylane je ambasádorka značky L’Oreal Paris, tvárou parfumu Lolity Lempickej a na Instagrame ju sleduje 1,8 milióna fanúšikov.

Rovnako ako v prípade Kristiny Thylane bola vystavená kritike pre mejkap, nevhodné oblečenie a predčasnú sexualizáciu. Širokú diskusiu o sexualizácii detí spustili v roku 2011 provokatívne fotografie Thylane pre Vogue Enfant. Červený rúž, hlboký výstrih, ihličky, chladný pohľad. Tak vyzerali fotografie Thylane roztržito ležiacej na posteli prekrytej tigrou kožušinou. Ako píše Vancouver Observer, Thylane porovnávali s herečkou Brigitte Bardotovou. Až na to, že Thylane mala vtedy len desať rokov.

Thylane Blondeauová: Magazín Vogue musel čeliť kritike za fotografie vtedy 10-ročnej detskej modelky. Nastajlovali ju ako dospelú ženu.
Thylane Blondeauová: Magazín Vogue musel čeliť kritike za fotografie vtedy 10-ročnej detskej modelky. Nastajlovali ju ako dospelú ženu.
Zdroj: Internet

Jej matka krátko po tom, čo škandalózne snímky začali kolovať internetom, zrušila fanúšikovský profil svojej dcéry na Facebooku s tým, že ju chce chrániť pred šialenstvom, ktoré fotografie vyvolali. Vzniknutý rozruch nepochopila. Podľa nej bol dielom „zlých ľudí“. Rozhodne nebola pobúrená trebárs ako taká britská Únia matiek, ktorá sa nádejala, že podobné foto sa nestanú štandardom pre ďalšie magazíny a médiá. Nuž, ale odveká pravda, že aj zlá reklama je reklama, sa v tomto prípade potvrdila. Thylan si stále zarába modelingom a fušuje aj do herectva rovnako ako jej kamarátka, detská modelka Kristina. Veľké malé kamošky toho majú skutočne dosť spoločného.

Dievčatko z fashion weeku

Sociálne siete sú veľkými pánmi. Instagram sa v prípade amerického súrodeneckého dua osvedčil viac ako profesionálny agent vyhľadávajúci neopozerané tváre. A to sa len mama dvoch rozkošných dcér chcela podeliť s fotkami svojich ratolestí. Taylen a Aley Grace Biggsovým založila spoločné konto a hneď z toho bola spolupráca s detskou líniou oblečenia známych Kardashianiek.

Staršia zo sestier, trojročná Taylen, sa vo februári zapísala do módneho biznisu ako najmladšia modelka kráčajúca po prehliadkovom móle týždňa módy v New Yorku. Taylen bola počas svojho debutu hádam fotografovanejšia ako modelka Victoria’s Secret Kendall Jennerová, s ktorou boli na jednom móle. Je viac než pravdepodobné, že sa o ňu módni návrhári pobijú.

Taylen Biggsová: Trojročná minimodelka si prechádzku po prehliadkovom móle na newyorskom týždni módy užívala.
Taylen Biggsová: Trojročná minimodelka si prechádzku po prehliadkovom móle na newyorskom týždni módy užívala.
Zdroj: Getty Images

Modeling je aj „rehoľa“

Primeraný fyzický a mentálny vek na vstup do modelingového priemyslu by mal byť taký, keď je dievča osobnostne natoľko vyspelé, že dokáže o sebe rozhodovať a nedá sa zlákať na aktivity, ktoré by mohli vyústiť do poníženia či inej devalvácie jej tela a osobnosti, - vraví psychologička Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Dagmar Kopčanová.

Predvídať

Dospievajúce dievčatá si vďaka médiám podľa psychologičky uvedomujú, že sa v tomto biznise dá dobre zarobiť, precestovať svet a ocitnúť sa v žiare reflektorov, ktorá je veľmi lákavá. No modeling je aj určitá „rehoľa“. Znamená predovšetkým veľkú sebadisciplínu a sebazaprenie v správaní, režime dňa, organizácii svojho voľného času a podobne. „Pozitívne je, že pre niektoré dievčatá to znamená, že konečne majú možnosť usporiadať svoj život podľa určitých pravidiel, aké predtým nemali,“ hovorí Kopčanová. Jedným dychom však dodáva: „Spočiatku chápu všetko ako zábavu a neuvedomujú si možné úskalia a nástrahy.“ Takzvaná predčasná vyspelosť a vynechanie určitého štádia vo svojom vývine môžu mať vážne dôsledky na osobnosť dieťaťa. „Môžu buď citovo otupieť, byť neschopné nadviazať plnohodnotný vzťah alebo, naopak, v krízových chvíľach sa správať nedospelo, detinsky.“

Dievčatá pevne ukotvené v rodine môžu odlúčenosť od rodičov a priateľov znášať psychicky veľmi ťažko. „Možno práve preto sa u časti z nich vyskytujú rôzne neurotické poruchy, závislosti a podobne,“ dopĺňa psychologička. Rodičia by to mali mať na pamäti a ťažkú adaptáciu na nové prostredie predvídať. „Takéto typy dievčat, čo ako krásne, by sa na dráhu modelky vôbec nemali dávať.“

Poznať riziká

Ak je dievča pevne rozhodnuté pre kariéru modelky, malo by podľa Kopčanovej aspoň približne vedieť, k čomu chce v živote smerovať. „Uvedomiť si, že z modelingu bude pravdepodobne žiť len určitú časť svojho profesijného života. Preto je dobré, ak popritom vyštuduje a neskôr sa môže venovať inej profesii.“ Tie nerozhodné by sa ohľadne kariérneho vývinu mali poradiť so psychológom.

„Rodičia by mali svoju dcéru informovať, s akými rizikami sa môže v práci modelky potenciálne stretnúť - zneužitie naivity a dôvery v prípade podpisovania dohôd o práci, sexuálne obťažovanie a sexuálne zneužitie, pohlavné choroby, zvýšená únava, prepracovanie, anorexia a bulimizmus, alkohol, nikotínové a iné drogové závislosti a podobne,“ uzatvára Kopčanová.