Tip na článok
Dedo Mráz: „Nápaditejší, zdobenejší a rozhodne elegantnejší,“ znie verdikt Andrey Ziegler.

Sovietsky Dedo Mráz vs americký Santa Claus: Kto obstál lepšie v hodnotení outfitu?

Jedneho vymyslel Stalin, druhého americké konglomeráty.

Vianoce bez prekvapení by asi ani neboli Vianoce, stromček bez darčekov by nebol vianočný. V každej krajine však prekvapenia nosí niekto iný. A má aj iné meno. V našich zemepisných šírkach sa stáročia spoliehame na kresťanského Ježiška, veľké národy si však vymysleli vlastné figúry. V Spojených štátoch má darčeky v agende Santa Claus a v Rusku dedo Mráz. Oboch mužíkov v červených habitoch sme pred sviatkami podrobili prísnej módnej polícii.

Viac trendy?

Dedo Mráz síce pochádza zo slovanskej mytológie, ale do povedomia sa dostal až koncom trid­siatych rokov 20. storočia. V Sovietskom zväze sa ním Stalinova garnitúra snažila nahradiť Ježiška, vianočné sviatky presunula na Nový rok. V rovnakom období sa presadil aj Santa Claus, tučný starec z Laponska. Za veľkou mlákou sa stal hviezdou vianočnej reklamy pre Coca Colu, na ktorej ho zobrazili v trendovom červeno-bielom oblečení. A takto si ho pamätáme dodnes. Módnu štylistku Andreu Ziegler však nadchla skôr ruská nápaditosť než americký marketing.

Santa Claus: „Vyzerá ako chudobný príbuzný deda Mráza,“ tvrdí módna štylistka.
Santa Claus: „Vyzerá ako chudobný príbuzný deda Mráza,“ tvrdí módna štylistka.
Archív

„Dedo Mráz má väčší štýl,“ tvrdí o sovietskom fičúrovi, ktorý púta pozornosť aj bez červenej čiapky s brmbolcom a červeného plášťa s bielou kožušinou. „Jeho outfit je nápaditejší, zdobenejší a rozhodne elegantnejší. Tak trochu ‚fashion‘ kúsok, zaujímavý strihom, vrstvením a vyšívaním. Rôzne aplikácie sú aktuálne aj v dnešnej móde,“ upozorňuje Ziegler. Oceňuje najmä to, že dedo Mráz nosí v sebe väčšiu tradíciu. „A vidno, že si na svojom stylingu dal záležať. Nie je to len vianočný kostým. Móda sa môže jeho celkovým vizuálom stále inšpirovať.“

Módna štylistka: Andrea Ziegler sa pozrela na mýtické bytosti.
Módna štylistka: Andrea Ziegler sa pozrela na mýtické bytosti.
Archív

Z požičovne

Naopak, pri pohľade na štedrého dedka z Ameriky módna expertka mierne vraští čelo. „Santa vyzerá tak trochu ako chudobný príbuzný deda Mráza. Obyčajný červený kostým zdobený bielou kožušinou, doplnený o typickú bradu, ktorá k vianočnému mužíčkovi patrí. Inak nič, čo by stálo za povšimnutie z pohľadu módy či štýlu. Kostým ľahko dostupný aj v požičovni,“ povzdychla si a na odľahčenie doplnila, že, samozrejme, všetko je vec osobného vkusu a názoru. „Ja som zástanca tradícií a nápadu,“ vysvetlila.

Svätý Mikuláš: Je najviac konzervatívny, biskupské rúcho si nevyzliekol už celé stáročia.
Svätý Mikuláš: Je najviac konzervatívny, biskupské rúcho si nevyzliekol už celé stáročia.
Archív

To je možno aj odpoveď na otázku, prečo módnej kritike nepodrobila predchodcu oboch mýtických bytostí. Svätý Mikuláš, ktorý slovenské deti stále obdarúva sladkosťami, patrí k neuveriteľným „konzervám“. Módnym trendom už celé stáročia nepodlieha - do dnešných dní si vystačil s jednoduchým biskupským rúchom.

VIDEO Plus 7 Dní