Vianoce bez prekvapení by asi ani neboli Vianoce, stromček bez darčekov by nebol vianočný. V každej krajine však prekvapenia nosí niekto iný. A má aj iné meno. V našich zemepisných šírkach sa stáročia spoliehame na kresťanského Ježiška, veľké národy si však vymysleli vlastné figúry. V Spojených štátoch má darčeky v agende Santa Claus a v Rusku dedo Mráz. Oboch mužíkov v červených habitoch sme pred sviatkami podrobili prísnej módnej polícii.

Viac trendy?

Dedo Mráz síce pochádza zo slovanskej mytológie, ale do povedomia sa dostal až koncom trid­siatych rokov 20. storočia. V Sovietskom zväze sa ním Stalinova garnitúra snažila nahradiť Ježiška, vianočné sviatky presunula na Nový rok. V rovnakom období sa presadil aj Santa Claus, tučný starec z Laponska. Za veľkou mlákou sa stal hviezdou vianočnej reklamy pre Coca Colu, na ktorej ho zobrazili v trendovom červeno-bielom oblečení. A takto si ho pamätáme dodnes. Módnu štylistku Andreu Ziegler však nadchla skôr ruská nápaditosť než americký marketing.

Santa Claus: „Vyzerá ako chudobný príbuzný deda Mráza,“ tvrdí módna štylistka.
Santa Claus: „Vyzerá ako chudobný príbuzný deda Mráza,“ tvrdí módna štylistka.
Zdroj: Archív

„Dedo Mráz má väčší štýl,“ tvrdí o sovietskom fičúrovi, ktorý púta pozornosť aj bez červenej čiapky s brmbolcom a červeného plášťa s bielou kožušinou. „Jeho outfit je nápaditejší, zdobenejší a rozhodne elegantnejší. Tak trochu ‚fashion‘ kúsok, zaujímavý strihom, vrstvením a vyšívaním. Rôzne aplikácie sú aktuálne aj v dnešnej móde,“ upozorňuje Ziegler. Oceňuje najmä to, že dedo Mráz nosí v sebe väčšiu tradíciu. „A vidno, že si na svojom stylingu dal záležať. Nie je to len vianočný kostým. Móda sa môže jeho celkovým vizuálom stále inšpirovať.“

Módna štylistka: Andrea Ziegler sa pozrela na mýtické bytosti.
Módna štylistka: Andrea Ziegler sa pozrela na mýtické bytosti.
Zdroj: Archív

Z požičovne

Naopak, pri pohľade na štedrého dedka z Ameriky módna expertka mierne vraští čelo. „Santa vyzerá tak trochu ako chudobný príbuzný deda Mráza. Obyčajný červený kostým zdobený bielou kožušinou, doplnený o typickú bradu, ktorá k vianočnému mužíčkovi patrí. Inak nič, čo by stálo za povšimnutie z pohľadu módy či štýlu. Kostým ľahko dostupný aj v požičovni,“ povzdychla si a na odľahčenie doplnila, že, samozrejme, všetko je vec osobného vkusu a názoru. „Ja som zástanca tradícií a nápadu,“ vysvetlila.

Svätý Mikuláš: Je najviac konzervatívny, biskupské rúcho si nevyzliekol už celé stáročia.
Svätý Mikuláš: Je najviac konzervatívny, biskupské rúcho si nevyzliekol už celé stáročia.
Zdroj: Archív

To je možno aj odpoveď na otázku, prečo módnej kritike nepodrobila predchodcu oboch mýtických bytostí. Svätý Mikuláš, ktorý slovenské deti stále obdarúva sladkosťami, patrí k neuveriteľným „konzervám“. Módnym trendom už celé stáročia nepodlieha - do dnešných dní si vystačil s jednoduchým biskupským rúchom.