Na novej šou na obrazovkách komerčnej televízie divákom okrem strápňovania súťažiacich prekážalo aj málo dôkazov, že naozaj šlo o hypnózu. Viacerí sa domnievajú, že účinkujúci boli len dobrí herci. Vlastne, podľa mnohých nie až tak dobrí…

Certifikovaný odborník

Hypnoshow Markíza uviedla v stredu v hlavnom vysielacom čase a na reláciu sa zosypala vlna kritiky. Pritom sa v hlavnej úlohe predstavil skúsený hypnoterapeut Martin Lajprík. „Hypnoterapeutický tréning som získal v Londýne na British Hypnosis Research and Training School pod vedením Stephena Brooksa, ktorý má za uplynulých 30 rokov reputáciu najlepšieho trénera v oblasti hypnoterapie v Európe," píše na svojej webovej stránke. Tak, ako aj iní terapeuti, vyzdvihuje priaznivé účinky hypnózy. „Sám som za 3 mesiace schudol 25 kíl. Po 12 rokoch zo dňa na deň som skoncoval s fajčením. Našiel som si cestu k splneniu svojich cieľov, či už to bolo turné s kapelou po Slovensku, alebo pozícia manažéra v poprednej farmaceutickej firme. V roku 2014 som si povedal, že ,skúsim' crossfit a po roku tréningu som sa zaradil medzi top 5 crossfit atlétov na Slovensku,"chváli sa svojimi úspechmi. Jeho schopnosti oceňuje aj psychológ Dušan Kešický. „Treba uznať, že Martin ovláda svoje remeslo dobre a je vidieť prax s virtuozitou,"dodáva. 
Lenže na obrazovkách televízie sme videli tie najtrápnejšie prejavy sugescie. Iste, mali divákov pobaviť, ale to sa nepodarilo.

Hypnoshow všetci kritizujú.
Hypnoshow všetci kritizujú.
Zdroj: tv markíza

Posthypnotické sugescie

„Nie je to nič nadprirodzené. Pamätám si, že pred štyridsiatimi rokmi bol u nás na škole v telocvični kúzelník. Fascinovalo ma, ako tam spolužiaci kotkodákali a mávali krídlami, teda rukami," spomína psychológ Dušan Kešický, ktorý tiež využíva hypnózu vo svojej praxi. „Konanie súťažiacich v televíznej šou nemuselo byť v stave hypnózy, ale dôsledkom posthypnotických sugescii. To z tej relácie neviem odlíšiť," priznáva. „Znamená to, že nemuseli byť v hypnóze, ale za bdelého stavu konali, čo im bolo nariadené v hypnóze. Napríklad vás uvediem do hypnózy a dám vám sugesciu, že večer, keď prídete domov, budete tancovať. Potom idete domov a už nie ste v hypnotickom stave. Prídete, začnete tancovať a budú si o vás myslieť, že ste blázon,"vysvetľuje.

Cirkvi sa nepozdáva

Hypnóza a práca s vedomím fascinuje človeka od nepamäti. Možno práve preto diváci očakávali niečo zaujímavejšie než strkanie hlavy do šľahačky či polievanie písmen. Toto môže viac nahrávať náboženským fanatikom, ktorí považujú hypnózu za niečo nadprirodzené či magické, čoho cieľom je nebezpečná manipulácia s iným človekom.