Pár tisíc eur k dobru a mediálna prezentácia - to sú lákadlá, ktoré ponúka nový grantový program Nadácie Slovenského olympijského výboru mladým športovým talentom vo veku od 12 do 18 rokov.

„Nie je našou úlohou posudzovať budúcnosť mladých športovcov, ale podať pomocnú ruku tým, ktorí ju potrebujú. Ktorým osud z takých či onakých príčin postavil do cesty nejakú prekážku," tvrdí Anton Siekel, predseda správnej rady Nadácie SOV.

Nadácia má pre projekt, ktorý dostal názov Ukáž sa, k dispozícii 30-tisíc eur. Tie rozdelí dvanástim vybraným adeptom. Tým, ktorí majú za sebou najlepší športový príbeh a dokážu presvedčiť, že ich naozaj potrebujú.

Žiadatelia musia uviesť dosiahnuté športové výsledky, zdôvodniť účel čerpania finančného prostriedku a pripojiť motivačné video. O víťazoch sa bude rozhodovať v internetovom hlasovaní na stránke www. nadaciasov.sk v čase konania tohtoročných letných olympijských hier v brazílskom Rio de Janeiro - teda od 5. do 21. augusta.

„Olympiáda nie je len tých 17 augustových dní. Dôležité je aj to, čo sa deje medzitým. Preto som sa rozhodla tento projekt podporiť aj ja. Hoci som v plnej príprave, na takéto aktivitity si čas vždy nájdem," hovorí bronzová strelkyňa z poslednej olympiády v Londýne Danka Barteková.

Foto: Norbert Grosz

„Konečne má pomoc inštitucionalizovanú podobu," teší sa naša zástupkyňa v komisii športovcov Medzinárodného olympijského výboru, kde háji záujmy olympionikov spolu s takými hviezdami svetového športu ako bol ruský plavec Alexander Popov, večný rival nášho Michala Martikán francúzsky slalomár Tony Estanguet či brilantný švédsky skokan do výšky, olympijský víťaz Stefan Holm.

Hoci 30-tisíc eur pre dvanásť adeptov nie je veľká suma peňazí (víťaz hlasovania získa 4-tisíc eur, ďalší podľa poradia od 3500 po 2000), podľa bývalého kajakára Juraja Baču nejde len o ne. „Je to aj o pocite spolupatričnosti. Verím, že aj tí, ktorí neuspejú, sa budú cítiť ako súčasť rodiny," vraví Juraj, bronzový člen slovenského štvorkajaku na olympiáde v Aténach 2004.

Za jeho detských liet vraj podobné projekty ešte veľký význam nemali. „Žil som v časoch, keď nebolo čo pýtať. Vtedajším režim ponímal šport inak. Všetci sme mali to isté," vraví dnes 39-ročný podnikateľ, ďalší z ambasádorov projektu.

Pomocnú ruku nadácii podal aj dnes už bývalý hokejista Ľubomír Višňovský. „Aj pre mňa boli olympiády nad všetkými podujatiami. O to viac ma hokejové turnaje v Turíne aj vo Vancouveri bolia, lebo sme hrali dobre a medaily boli blízko. Taký je však šport," vraví.

Víťazov grantového programu vyhlásia začiatkom septembra.