Pôvodne mali tieto podzemné priestory slúžiť na ochranu generálneho štábu Varšavskej zmluvy v prípade vojny. S ich výstavbou sa začalo spolu s hotelom Jalta v roku 1954. Pred piatimi rokmi v jednej časti bunkra nadšenci zo spolku Československá ozbrojená zložka vybudovali Múzeum studenej vojny.

Jiří Paldus: Zakladateľ Múzea studenej vojny v podzemí pražského hotela Jalta.
Jiří Paldus: Zakladateľ Múzea studenej vojny v podzemí pražského hotela Jalta.
Zdroj: Martin Domok

Tajné nahrávky hostí

Odpočúvacej miestnosti v protiatómovom kryte hotela Jalta dominuje dlhý stôl a na ňom je panel s množstvom káblikov. Vďaka nim mali agenti štátej bezpečnosti (ŠtB) pod kontrolou všetky telefonické hovory hosťov. A tí neboli hocijakí! V 70. rokoch tam napríklad sídlil zastupiteľský úrad Spolkovej republiky Nemecko.

„Hotel bol rozdelený na tri okruhy. Najdôležitejších hostí ubytovali na izby, ktoré sú vyznačené červenou farbou,“ ukazuje na podrobný plán hotela zakladateľ múzea Jiří Paldus. „To znamenalo vysoké nebezpečie pre štát. Boli to, samozrejme, hlavne hostia zo západu, ktorí mali nejaké postavenie - riaditelia, manažéri i politici. Tí všetci znamenali pre nás riziko, že si na nich musíme dávať pozor. Žltou sa označovalo nižšie riziko a zelenou najnižšie,“ vysvetľuje náš sprievodca.

Odpočúvacie zariadenie: Agenti mali hovory ubytovaných hostí dobre zmapované.
Odpočúvacie zariadenie: Agenti mali hovory ubytovaných hostí dobre zmapované.
Zdroj: Martin Domok

Keď sa rozsvietila červená kontrolka, príslušník zapojil náležitú sekciu a vybral si, ako chce odpočúvať - mohol totiž hovory aj nahrávať. Okrem toho využívali aj ploštice ukryté v kefe na čistenie topánok. „Prišla chyžná, vymenila vám uterák, mydlo a aj kefu s plošticou na zosilnenie odpočúvania,“ upresní náš sprievodca.

Aké dobové artefakty ukrýva pražské Múzeum studenej vojny a ako vlastne vznikalo v jednom z najznámejších pražských hotelov? Viac sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.