Kedysi sme si dlhú bradu spájali s filozofmi či panovníkmi, ale nebolo to tak dávno, čo v nás vyvolávala obraz zanedbaného muža, bezdomovca či pútnika. Posledné roky je však všetko inak, a práve na príklade porastu mužskej tváre vidíme, ako módne trendy menia ľudský vkus. Podľa najnovšej štúdie sú muži s bradou atraktívnejší ako tí bez nej a majú väčšiu šancu u konzervatívnejších žien, ktoré vyhľadávajú trvalý vzťah. Vedecké výskumy sú však jedna vec a realita druhá.

Dôveryhodní a mužnejší

Štúdia vydaná v magazíne Royal Society Open Science, ktorú vypracoval tím pod vedením Tessy R. Clarksonovej z Queenslandskej univerzity, zistila, že čím bohatšia brada, tým bol muž pre ženu atraktívnejší. Výskumu sa zúčastnil takmer tisícka amerických žien od osemnásť do sedemdesiat rokov a cieľom bolo zistiť, akých mužov preferujú.

Odborníci zo spomínanej štúdie svoje výsledky vysvetľujú tým, že zarastení páni pôsobia na ženy dôveryhodnejšie, vyvolávajú v nich väčší pocit bezpečia, fyzickej sily, istoty aj zdravia. Jednoducho - pôsobia mužnejšie.

Výskum odhalil ešte ďalšie zaujímavé veci, napríklad že ženy, ktoré túžili po potomkovi, priťahovali zarastení muži viac ako tie, ktoré dieťa neplánujú.

Naozaj ide o bradu?

Je to však naozaj tak? Posledné roky sa brada spája aj s hipstermi či lumbersexuálmi (Typ muža, ktorý prebral typické vonkajšie rysy tradičných drevorubačov - zarastenú tvár, károvanú košeľu, nedbalo upravené vlasy. To však neznamená, že je naozaj silný, zdatný a zodpovedný). Zdobí tvár mnohých homosexuálov, takže zďaleka dnes nie je symbolom zdatného heterosexuála.

„Prototyp muža by mal korešpondovať aj so sociálnou rolou. Niektorí páni nevyzerajú testosterónovo - nie sú zarastení, vysokí, bradatí, silní - a predsa vzbudzujú rešpekt,“pripomína sexuologička Danica Caisová.

Pozrite si známe hviezdy, ktoré tiež podľahli "zarastenému" trendu! 

Bradley Cooper

Bradleyho Coopera sme si s bradou dlho nevedeli predstaviť. Film Zrodila sa hviezda však všetko zmenil.
Bradleyho Coopera sme si s bradou dlho nevedeli predstaviť. Film Zrodila sa hviezda však všetko zmenil.
Zdroj: Archív