Slovenská speváčka z malej dediny Tvarožná pri Kežmarku spieva v berlínskej opere už niekoľko sezón. Najnovšie sa sólistka Deutsche Oper predstavila v role anglickej kráľovnej Alžbety, v koncertantnom stvárnení nádhernej Donizettiho opery Mária Stuartová po boku takých hviezd ako sopranistka Diana Damrau a tenorista Javier Camarena, ktorý už koncertoval v Bratislave. Opera spracúva známy príbeh z histórie o súboji dvoch kráľovien - anglickej Alžbety a škótskej Márie, ktorá má legitímny nárok aj na anglický trón. Nemecká kritika nešetrila chválou na adresu úspešnej Slovenky.

Vášnivá a panovačná

„To, ako okrem svojich vokálnych vlastností vie zahrať panovačnosť, aroganciu, vášnivú náklonnosť a chladné odhodlanie, je fascinujúce a presvedčivé,“ napísal kritik Horst Rüdiger. S podobnými chválami sa v nemeckej odbornej tlači priam roztrhlo vrece.

Deutsche Oper v Berlíne patrí spolu s mníchovskou operou a operou v Drážďanoch nielen k najprestížnejším operným domom v Nemecku, ale aj v Európe. Zahviezdiť po boku takej hviezdy, ako je Diana Damrau, ktorá je navyše Nemka, takže spievala pred domácim publikom, je veľká vec. „Priznám sa, ešte mi to nedošlo, že som to bola ja na javisku, o kom píšu tie nádherné kritiky. Uvidím, kedy mi to dôjde. Ešte mám pred sebou jedno predstavenie. Veľmi sa teším, lebo Alžbeta je jednou z mojich dvoch srdcových postáv, popri Done Elvíre v opere Don Giovanni, ale ešte stále tomu neverím. Alžbeta patrí k najzaujímavejším postavám v mojom repertoári. Na jednej strane je to silná a veľmi hrdá panovníčka, aspoň tak sa tvári navonok pred svojimi poddanými. Na druhej strane, vo svojej komnate, kde ju nikto nevidí, je veľmi nerozhodná a váhavá žena. Žena, ktorá z hľadiska vtedajších zákonov musí podpísať rozsudok smrti pre kráľovnú Škótska Máriu Stuartovú, ktorá má legitímny nárok aj na anglický trón. Alžbeta pre toto rozhodnutie veľmi trpí a váha. Škótska kráľovná je navyše jej sesternica. Nemá však na výber a musí podpísať, hoci má strach, že Boh ju potrestá za to, že usmrtila právoplatnú kráľovnú,“ prezradila mezzosopranistka.

Bez manierov

Pochvaľovala si spoluprácu s Dianou Damrau aj Javierom Camarenom. „Napriek tomu, že sú to veľké hviezdy, nemajú nejaké maniere. Sú to úžasní kolegovia, s ktorými sme vytvorili nádhernú scénu, dá sa s nimi fantasticky hrať, aj keď je to koncertantné stvárnenie. Hneď sme sa zhodli na tom, že nebudeme len stáť a spievať, ale že chceme aj rekvizity, aj oblečenie prispôsobíme najviac, ako je to možné, našim postavám a že budeme aj poriadne hrať a s Dianou sa na javisku nenávidieť. V súkromí, teda za javiskom, je Diana veľmi príjemný človek, veľmi dobre si rozumieme a naozaj sme sa navzájom podporovali. Javier je absolútne krásny kolega, veľmi milý, bezprostredný a ústretový. Je to nádherná spolupráca,“ dodala naša operná diva.