Ornitológ a environmentalista prostredníctvom nej zoznamuje ľudí s divou prírodou, s vtákmi a ďalšími zvieratami, s ich životom a prirodzeným biotopom. Vyhľadáva tie najkrajšie lokality na Slovensku aj v zahraničí.

Šetrný turizmus

Birdwatching alebo po našom pozorovanie vtákov sa nedá uponáhľať. Nie je to športová disciplína. Úspech neznamená vidieť čo najviac druhov vtákov v čo najkratšom čase. Naopak. Vyžaduje si trpezlivosť. Niekedy celé hodiny, dni, týždne, mesiace. Nachodené kilometre v nohách, vstávanie pred svitaním. A neopísateľnú radosť, keď si birdwatcher odškrtne zo zoznamu ďalší pozorovaný druh.

Ján Dobšovič berie ľudí práve za takýmito zážitkami. Ako ornitológ má vtáčie lokality preskúmané. Vie, ktorého spevavca kde hľadať a kedy je najvhodnejší čas na jeho pozorovanie. Chcem vidieť tieto a tieto druhy, píšu mu birdwatcheri zo zahraničia a on pre nich zostaví program na Slovensku tak, aby mali čo najväčšiu šancu ich pozorovať. A potom jednoducho idú s ďalekohľadmi do lesa, k jazerám, do mokradí. „Takýto turizmus je v súlade s ochranou prírody. Vo svete je úplne bežné využívať chránené územia šetrným spôsobom,“ hovorí Ján Dobšovič. Nemá na mysli iba pozorovanie vtákov. Ľudí už sprevádzal aj za medveďmi či svišťami, na pozorovanie danielej a jelenej ruje. Ako ornitológa ho však najviac zaujímajú operence. Odmalička nadšene ukazoval na oblohu a kričal: „Vtáčik!“ na všetko, čo letelo. Keď prechádzal okolo prírodovedeckej fakulty, konštatoval, že tam raz bude študovať. Splnilo sa to. Ako dobrovoľník pracoval pre rôzne organizácie na ochranu prírody.

Vrabce na nákupe

Bol medzi prvými na Slovensku, ktorí začali odchytávať vtáky v hypermarketoch. Do predajní totiž operence občas vletia. Väčšinou cez sklady. Hlavne vrabce to robia cielene. Vedia, že tam nájdu potravu. „Deväťdesiatpäť percent všetkých vtákov, ktoré odchytíme, sú vrabce,“ potvrdzuje Ján Dobšovič. „Potom drozdy, sýkorky, žltochvosty, holuby, červienky. Ale odchytili sme už aj dudka. V poslednom období papagájce i papagáje. V nákupných centrách sú totiž aj obchody so zvieratami a tieto exotické vtáky im občas uletia.“ Odchyt robí do špeciálnych tenučkých ornitologických sietí, ktoré natiahne do letovej dráhy. Chyteného vtáka potom vypustí naspäť do prírody. „Je to náročná práca. Garantujeme, že do štyroch hodín budeme v hypermarkete. Robíme okolo tridsať odchytov mesačne.“ Okrem odchytu mu na živobytie zarábajú ornitologické posudky potrebné napríklad pri zatepľovaní budov alebo výrube stromov počas vegetačného obdobia. „Vtedy ten, kto žiada o povolenie na výrub, potrebuje posudok ornitológa. Zavolá ma, aby som zistil, či na stromoch nehniezdia vtáky,“ hovorí Ján Dobšovič. Dokáže to odhadnúť zo zeme. Naučil sa rozumieť vtáčej reči. Vie rozlíšiť, kedy je štebot výstražný: „Dávaj si pozor, lebo tu mám hniezdo a budem si ho brániť!“

Volavky biele: Ak pozorujete vtáky s ornitológom, dozviete sa veľa zaujímavých faktov o ich živote.
Volavky biele: Ak pozorujete vtáky s ornitológom, dozviete sa veľa zaujímavých faktov o ich živote.
Zdroj: Jana Čavojská

Popri tom všetkom sa o pár dní chystá s klientmi do delty Dunaja. Budú tam pozorovať vtáky, ale prezrú si aj iné zaujímavosti krajiny. Na jeseň zas sprevádzal do maďarského národného parku Hortobágy. V októbri sa tu na rybníkoch a na poliach, kde im sypú kukuricu, zastaví osemdesiattisíc žeriavov popolavých na svojej ceste zo severu do teplých krajín. Kŕmia sa a naberajú sily na druhú etapu letu do Afriky. V máji návštevníci pozorujú hniezdiace kormorány, volavky, lyžičiare, čapličky, sokoly, krakle a včeláriky. Unikátne územie obýva viac ako 350 vtáčích druhov a je zapísané do Zoznamu prírodného dedičstva UNESCO.

Veľký rok

Prečo navštíviť s ornitológom deltu Dunaja, Hortobágy či Neziderské jazero, ktoré máme za rohom v Rakúsku? Pretože sa od neho veľa dozviete. Vždy vie, kam a kedy treba ísť, aby ste mali čo najlepší zážitok. Požičia vám dobrý ďalekohľad - a sám ho bude niesť celý čas na chrbte. Vždy berie so sebou iba malú skupinu ľudí, takže vtáky nevyplašíte. Spoľahlivo rozozná desiatky druhov vtákov len podľa spevu. To má hlavne pre birdwatcherov, ktorí berú svoju záľubu vážne, obrovskú cenu.

Birdwatching je obľúbený hlavne v USA a Spojenom kráľovstve. Možno ste už počuli o takzvanom veľkom roku, big year. Ľudia si vezmú rok voľna, aby mohli cestovať a pozorovať čo najviac druhov vtákov. „Nadšencom birdwatchingu bol napríklad americký prezident Roosewelt, Fidel Castro, Mick Jagger, Agatha Christie,“ tvrdí Ján Dobšovič. „Anglická kráľovská ornitologická spoločnosť má milión členov. Lenže na Britských ostrovoch nemôžu pozorovať všetko. Chýbajú im lesy. Majú skôr parky a mokrade. Zaujímajú ich druhy, ktoré žijú v lesoch. U nich sú len dva druhy sov, u nás desať. Preto sa v ponukách pre britských klientov sústredím na to, čo oni nemajú.“ Jeden klient z Anglicka prichádza na Slovensko pravidelne. Vždy napíše, čo chce vidieť, a Ján Dobšovič mu podľa toho zostaví program.

Pre birdwatcherov zo zahraničia je pre Slovensko a jeho prírodu konkurenciou hlavne Bulharsko. Tam sú tiež vysoké hory aj dobré mokrade a je tam lacnejšie ako u nás. Na Slovensku zatiaľ birdwatching nie je až taký populárny. Navyše z Jánových skúseností vyplýva, že mnohým ľuďom sa takéto pozorovanie vtákov zdá drahé. „Asi sa im zdá, že služby sprievodcu by mali byť zadarmo, veď príroda, po ktorej sprevádza, je tu pre všetkých. Ale sprievodca odovzdáva svoje vedomosti a mnohokrát musí ísť do terénu aj niekoľkokrát pred akciou. Navyše, aby klienti z toho niečo mali, nemôže ich brať vo veľkých skupinách.“ Vraj sa nájdu aj takí, ktorí im vynadajú - Ako to, že vyberáte peniaze? Pritom je to služba ako každá iná a jej cena sa často rovná cene kávy s minerálkou.

Keď roznáša svoje letáky s ponukou do hotelov, v tých najdrahších ho občas odbijú. Že ich hostia predsa nie sú jeho klientela. „Na tom sa len zasmejem. Mnohí z mojich klientov sa práve v tých hoteloch ubytujú. Aj bohatí ľudia cítia stres a potrebujú ísť niekam do prírody.“

Tisícky žeriavov

Pozorovanie vtákov v okolí Neziderského jazera v Rakúsku a Maďarsku, kam vás Ján Dobšovič môže zobrať, je skvelé. Je tam vybudovaná infra­štruktúra, pozorovacie veže, turistické a cyklistické chodníky. „Na jar, keď je hladina jazera vysoko a brehy ešte nie sú pokryté vegetáciou, sa dá dostať k vtákom na tri-štyri metre. To je výhra aj pre fotografov. Návštevníci sú disciplinovaní, neschádzajú z vyznačených chodníkov, takže zvieratá sa ich neboja a úteková vzdialenosť je menšia. Ešte zaujímavejšie ako jazero sú mokrade.“ Okolie jazera je domovom pre viac ako 300 druhov vtákov, 170 druhov tam aj hniezdi. Informačné centrum Národného parku Neziderské jazero - Seewinkel ponúka zaujímavú službu. Birdwatcheri môžu nahlasovať, aké druhy vtákov a kde práve pozorujú. Ak ide o unikátny druh, ľuďom zaregistrovaným v databáze príde informácia. Potom v okolí jazera vidno, ako potichučky, s veľkými ďalekohľadmi na statívoch cez plece, prichádzajú nadšenci divej prírody, aby si aj oni prezreli zriedkavého vtáka.

V Hortobágyi vám pri jesennej migrácii lietajú nad hlavou tisícky žeriavov. „Film Putovanie vtákov s hudbou Nicka Cava, v ktorej zreteľne počuť mávanie vtáčích krídel, na mňa urobil hlboký dojem. No odkedy som videl Hortobágy, každému hovorím, že to treba zažiť na vlastnej koži. Že film je nič. Desaťtisíce žeriavov na jednom mieste, obrovské kŕdle vtákov a hlasný škrekot, to je naozajstná sila.“

Taký intenzívny zážitok. Taká radosť, keď ich konečne uvidíte. Keď si birdwatcher odškrtne vo svojej tabuľke ďalší pozorovaný druh. A pritom ide iba o pozorovanie vtákov a počúvanie ich hlasov.