Móda je stále fenomén okamžitosti a konzumu. Nejeden dizajnér už zošalel či si siahol na život, pretože nezvládol rýchle tempo vytvárať stále nové kolekcie. Rýchlosť, akou sa módny biznis pohybuje, nezvládol napríklad známy návrhár Alexander McQueen.

Máloktorý zvláda bez problémov šialené tempo dizajnérskych domov, ktoré bažia stále po nových, kreatívnych návrhoch, aby sa ich zákazníci potrhali o nové kúsky. Míňali tisíce eur a okamžite túžili odniesť si z prehliadky nové šaty, kabelku, topánky či vetrovku. Existujú módne prehliadky, kde sú kúsky určené pre klientov na bežné nosenie, a potom si firmy pripisujú body za kreativitu. Tak si budujú prestíž. Tak sa zachovala aj známa značka, ktorá dizajnuje voľnočasové oblečenie a vo svojich návrhoch sa poriadne odviazala. Zimné vetrovky prepojila s večernými róbami, a tak vznikli modely, ktoré počas prehliadky vyrážali dych. Či si však také niečo oblečiete na hory, je otázne.

Futurizmus

Firma, ktorá bola založená vo francúzskom Monestier-de-Clermont a momentálne ma ústredie v Taliansku, vytvorila kolekciu, ktorá má striktné grafické línie. Na prvý pohľad pôsobia kúsky futuristicky a zároveň mysticky. Taliansky návrhár Pierpaolo Piccioli s touto kolekciou umlčal všetkých módnych kritikov. Riadil sa definíciou čistoty a jednoduchých línií. Klasickú perinu zvliekol na holú podstatu. Siluety do písmena A vyžarujú pocit francúzskeho slova cou­ture a zároveň zachovávajú zmysel pre funkčnosť, ktorá je pilierom tejto značky. Kolekcia obsahuje modely s kapucňami, so zipsami, dlhé aj krátke sukne vyplnené perím, s klasickým vertikálnym prešívaním.

Mních napomáhal

Návrhár pracoval so špeciálnym nylonom tejto firmy, ktorej podstatou je redukcia odevov. Súčasť kolekcie je hra s farbami. Vytvoril silné kontrasty sýtych farieb. Použil tóny slonovinovej, čiernu, ametyst, cisársku žltú, svetlozelenú, oranžovú či čerešňovú. Na zdôraznenie zmyslu pre anjelskú spiritualitu spolupracoval návrhár Pierpaolo s mníchom a umelcom Sidivalom Filom, ktorý vytvoril abstraktné anjelské plátna. Tie slúžili ako inšpirácia.