Kompletná rekonštrukcia dlho zanedbávanej budovy poskytne industriálny priestor s prvkami moderného kancelárskeho prostredia. Zaujímavosťou je, že je súčasťou projektu Sky Park od svetovo uznávanej architektky Zahy Hadid.

Nechcú zarobiť

Jurkovičova tepláreň je národná kultúrna pamiatka, ktorej výstavba sa začala v roku 1941. Vojnové obdobie však zasiahlo do procesu a budovu napokon dokončili až v roku 1944. Kotlovňa a turbínová hala sú priestory, ktoré sú vďaka svojim unikátnym konštrukciám považované za kultúrne pamiatky. V roku 2008 odkúpila priestor finančná skupina Penta Real Estate. „Dúfame, že projekt, ktorý sa dostáva do finálnej podoby pozdvihne industriálnu architektúru Bratislavy. Bude slúžiť všetkým – napríklad na co-working pre rôzne začínajúce IT firmy, architektov, reštaurácia vnútri poskytne gastronomický zážitok. Samozrejme, požiadavkou bolo zachovať nádych priemyselného, ktorý je jednak nadčasový, ale na druhej strane v tejto dobe veľmi aktuálny a moderný,“ vyjadril sa Juraj Nevolník, výkonný riaditeľ Penta Real Estate pre Slovensko. Finančná skupina naliala do projektu viac ako 11 miliónov eur.

Tlačová konferencia k prestavbe Jurkovičovej tepláreňe na Botovej ulici v Bratislave.
Tlačová konferencia k prestavbe Jurkovičovej tepláreňe na Botovej ulici v Bratislave.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

„Našim zámerom nie je v tomto prípade biznis, budeme radi, ak sa nám vrátia vynaložené prostriedky. Chceli sme sa týmto spôsobom zapísať do rozvoja architektonického smerovania hlavného mesta,“ dodal Nevolník.

Za koncept a architektúru rekonštrukcie teplárne zodpovedá ateliér pod vedením Martina Paška. „Cieľom je pripraviť pre návštevníkov nezabudnuteľný zážitok a zároveň nájsť navhodnejšie usporiadanie funkcií a priestorov,“ povedal. Tím architektov úzko spolupracuje so Slovenským pamiatkarským úradom, konzultujú s nimi návrh projektu, jeho realizáciu a prípadné zmeny. Podľa Paška sú všetky úkony úradom schválené. Ukončenie prác na budove a jej uvedenie do života sa očakáva na druhý kvartál roku 2020. Ide o integrálnu časť už spomínaného projektu mrakodrapov Sky Park od Zahy Hadid.

Zaha Hadidová: Dokončenia stavby sa, žiaľ, nedožila.
Zaha Hadidová: Dokončenia stavby sa, žiaľ, nedožila.
Zdroj: Profimedia

Posolstvo zostáva

Iracko – britská dekonštruktivistická svetovo uznávaná architektka. Taká bola Zaha Hadid, ktorá podľahla v roku 2016 infarktu. Časopis Times ju zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí sveta, navrhla nadčasový projekt Čulenova v Bratislave. Ide o budovy poskytujúce primárne kancelárske, ale i rezidenčné a gastro priestory. V jej práci pokračuje nemecký ateliér Vietzke & Borstelmann, ktorí pod vedením slávnej architektky priamo pracovali. Aktuálne sú už tri rezidenčné veže v areáli vo výstavbe, ich dokončenie sa očakáva taktiež koncom roka 2020. Súčasťou projektu v ďalších fázach bude ešte jedna rezidenčná veža a druhá administratívna budova. Byty sú už niekoľko mesiacov v predaji, zatiaľ ako projekty.

Redakcia týždenníka Plus 7 dní je súčasťou vydavateľstva NMH, a.s., ktorého akcionárom je finančná skupina Penta.