„Áno, ja viem, v čase mojej mladosti som pásol mamuty na vtedy ešte zelenej a rozkvitnutej Sahare,“ aj to je odpoveď adolescentom, ktorí päťdesiatročného človeka pokladajú za vykopávku. Ale aj ten päťdesiatročný je veľmi mladý v porovnaní s púšťou na Záhorí, so Šraneckými pieskami, ktoré pokrývajú takmer 600 kilometrov štvorcových medzi Lakšárskou Novou Vsou a Plaveckým Mikulášom.

Sahara na Záhorí
Sahara na Záhorí
Zdroj: Viktor Malý

Piesok na Záhorie privial vietor z rieky Moravy a chvíľu mu to trvalo: odborníci tvrdia, že sa to začalo pred 2,6 miliónmi rokov, skončilo okolo roku 10 000 pred naším letopočtom a celé to súvisí so striedaním ľadových a medziľadových dôb. Silný vietor sem postupne nafúkal piesok a nakoniec z neho boli aj pieskové duny, to najkrajšie, čo dnes na záhoráckej púšti môžete vidieť. A, samozrejme, máme raritu: niečo podobné sa zachovalo už len vo Francúzsku a na pobreží Holandska a Belgicka.

Borovice Márie Terézie

Mali by sme ešte väčšiu, keby Mária Terézia nenechala vysadiť na záhorských pieskoch borovice. Práve ony dodávajú celému územiu onen zvláštny ráz, ktorý človeka musí prekvapiť. Hovorí sa, že aj preto je Záhorákov tak málo, na takejto pôde sa toho veľa vypestovať nedalo. Borovice rastúce ako nastúpené vojsko a okolo nich - piesok.

Sahara na Záhorí
Sahara na Záhorí
Zdroj: Viktor Malý

Vraj keby tak Mária Terézia neurobila, mali by sme dnes na Záhorí skutočnú Saharu, takú malú milú slovenskú púšť. Máme najmenšie veľhory, prečo by sme nemali aj najmenšiu púšť, však?

Bomby padajú ako do periny

V 20. storočí sa však púšť zapáčila aj vojakom. Miestni vám budú tvrdiť, že si ju vyhliadli už za prvej republiky, že za socializmu slúžila ako delostrelecká strelnica najväčšej československej zbrojovky, plzenskej Škodovky. Ale že prezývku Sahara získala až počas druhej svetovej vojny, keď tu nemecký Wehrmacht trénoval svoje africké operácie. Povráva sa aj to, že v 90. rokoch 20. storočia práve na Záhorí nacvičovali operáciu Púštna búrka aj Američania pred vojnou proti Iraku Saddáma Hussajna. Aj preto bol tento vojenský výcvikový priestor dlhé roky verejnosti neprístupný, čo už dnes neplatí, avšak dobre urobíte, ak sa na internete pozriete, či práve niečo nenacvičujú a či by vám pri prechádzke nešlo o život.

Sahara na Záhorí
Sahara na Záhorí
Zdroj: Viktor Malý

Hubári zrejme s „plánovanými stratami“ počítajú, na jeseň sú ich tu stovky. A vôbec ich nezaujíma, či sa okolo nich strieľa alebo nie. Také úlovky ako na záhoráckej púšti inde nenájdu.

Bazilika na koloch

Baziliku Sedembolestnej Panny Márie, s ktorou sa spája mnoho zázrakov, navštívil aj pápež Ján Pavol II. Ktovie, či tušil, že chrám stojí na drevených koloch.

Bazilika v Šaštíne
Bazilika v Šaštíne
Zdroj: Viktor Malý

Ak máme veriť legendám, na začiatku 16. storočia tu boli iba lesy a močariská. Nuž a keď prišlo na to, že by tu mohla vyrásť bazilika, museli si stavitelia poradiť s pieskami v podloží, cez ktoré veľmi rýchlo hore stúpala spodná voda. Preto povolali na stavbu aj architekta z Ríma, ktorý vymyslel základy na drevených pilótach. Tie sa totiž vo vode správajú ako betón a dokážu podržať aj takú stavbu, ako je chrám. Napokon, že sa to osvedčilo, dokazuje aj fakt, že bazilika stále stojí.

Takže, nielenže máme najmenšie veľhory, milú púšť na Záhorí, ale aj baziliku na koloch. Kto povedal, že my, Slováci, nie sme svetoví?!