Posedenie v kaviarni pri voňavom tmavom moku má svoje nezameniteľné čaro. „Ľudia sa tam stretávajú, relaxujú, riešia biznis a je tam vždy plno," zamýšľa sa Adriana Patková, ktorá práve z týchto miest začala zbierať obaly z najrôznejších káv, ktoré by inak skončili v koši. „Najskôr ma trošku nechápali, na čo ich chcem. Ale keď som im to vysvetlila, potešili sa. Vždy im za ochotu jednu tašku pošlem," usmieva sa Adriana.

Všetko ladí: Vnútro má vždy krásnu látku, ktorá ladí s celkovým štýlom tašky.
Zdroj: Archív A.P.

Káva na pleci

„Prvý obal, ktorý ma zaujal, bol z gréckej kávy s obrázkom ženy z dediny, podobnej Cameo brošniam, ktoré zbieram," hovorí 27-ročná Adriana Patková. „Začala som si všímať rôzne iné druhy obalov z káv a rozmýšľala som o ich spôsobe využitia. A tiež som chcela šiť," popisuje svoje začiatky. Obaly sú pevné a kvalitné, aby sa v nich káva správne uchovala. „Takže tašky, ktoré vyrábam, sú pevné, šijem ich s látkovou podšívkou a ramienkami rôznych druhov," dodáva.

Adriana Patková: Učarovala jej tvorivosť rôzneho druhu.
Zdroj: Archív A.P.

Odkukala od babičky

Aj keď Adriana Patková študovala marketing, učarovala jej tvorivosť rôzneho druhu. „Mojou veľkou záľubou je aranžovanie, či už kvetov, alebo doplnkov do interiéru a exteriéru. No hlavne som si zamilovala šitie na stroji, ktoré som sa sama naučila a veľa som odkukala od mojej babičky Irenky," priznáva tvorivá slečna.

„Prvé tašky bolo veľmi zložité vyrobiť, keďže šiť plast nie je jednoduché. Hlavne sa nedá jednoducho vyvrátiť," pripomenie. Postupne však našla spôsob, ako skrotiť lesklý plast a uspokojiť svoju tvorivú vášeň. Vnútro tašky má vždy krásnu látku, starostlivo vybranú k dizajnu a štýlu každého kúska.

Všetko ladí: Vnútro má vždy krásnu látku, ktorá ladí s celkovým štýlom tašky.
Zdroj: Archív A.P.

Módny doplnok z Adrianinej dielne si našiel svojich nositeľov. „Tašky sa veľmi páčia, je to niečo iné, jedinečné, pretože nikdy sa mi nepodarí spraviť presne rovnakú," hovorí. Na každej taške si dá maximálne záležať. Práca so špeciálnym materiálom nie je jednoduchá. „Musím s obalmi narábať opatrne, lebo chybička v šití môže zničiť celú tašku, keďže diery už nezmiznú ako na textílii. Vyrábam ich s láskou a ľudia to vedia oceniť," dodáva.

Rôznorodosť a farebnosť: Originálne tašky si našli svoje nositeľky.
Zdroj: Archív A.P.

Recyklovať učí aj v zahraničí

Rodáčka z Nemšovej pri Trenčíne sa priateľom usadila v Hontianskych Moravciach, ale jej originálne výtvory vznikajú v malom domčeku pri múzeu v neďalekom Lišove. Práve v domčeku pri múzeu v tejto hontianskej dedinke sme ich objavili aj my. Na prvý pohľad nás očarili svojou farebnosťou, originalitou a kvalitným prevedením.

Lišovská izba: V obci neďaleko Krupiny je múzeum, vďaka ktorému spoznáte život našich predkov.
Zdroj: Matej Kalina

„Mám tam svoju dielničku so šijacím strojom, kde vyrábam nielen tašky z kávových obalov, ale aj tašky z použitých tradičných textílií, recyklované tašky a iné doplnky," vymenúva sympatická blondínka, ktorá pracuje pre anglickú neziskovú organizáciu Grampus Heritage and Training ltd. Vďaka nej pôsobí aj v iných krajinách EÚ, ako napríklad v Anglicku, v Rumunsku či na Cypre. „Pracujeme tu so študentami na zachovaní tradícii danej krajiny, vyrábame rôzne recyklované veci, módne doplnky s využitím rôznych dostupných vecí okolo nás," dodáva.