Tip na článok
Vďačí mu za kariéru: Novak Djokovič tvrdí, že za všetko môže jeho pes. Iba vďaka nemu vraj zvláda dvoj- a trojtýždňové turnaje.

Tenisové esá sprevádzajú na turnajoch psí
 maznáčikovia. Majú špeciálny status - „antidepresíva“

Pre Bondarenkovú, ale aj viacero ďalších tenistiek je ich pes najdôležitejšou súčasťou výbavy na cesty. Nie sú to totiž obyčajné psy - majú papiere na „emocionálnu podporu“ svojich majiteľov.

Galéria k článku (5 fotografií )
Súťaží s nimi: Andy Roddick sa po skončení kariéry psom venuje naplno. Na snímke so sučkou Billie Jean.
Andy Murray: Britský tenista mal ešte do rozchodu s priateľkou borderskú teriérku Maggie May, nazvanú podľa hitu Roda Stewarta.
Vďačí mu za kariéru: Novak Djokovič tvrdí, že za všetko môže jeho pes. Iba vďaka nemu vraj zvláda dvoj- a trojtýždňové turnaje.

Princezná je naozaj milučká, strašne zábavná. Nikdy sa s ňou nenudím - hovorí o svojej miniatúrnej čivave trčiacej z luxusnej vuittonky tridsaťročná ukrajinská tenistka Kateryna Bondarenková. Aj keď to vyzerá, že už aj v tenise naskočili na módu vyparádených psích miláčikov, akých často vidno v šoubiznise, skutočnosť je prekvapujúco omnoho vážnejšia.

Namiesto tabletiek

O vzťahu k svojmu americkému pitbulteriérovi menom Dolce otvorene rozpráva Ruska Svetlana Kuznecovová. Naposledy na jar, keď ho musela nechať doma v Rusku pred cestou do Spojených štátov, nedokázala dlhé hodiny prestať plakať. „Plakala som na letisku, plakala som v lietadle, plakala som v hotelovej izbe. Plakala som tri dni,“ prezradila dvojnásobná grandslamová víťazka pre New York Times.

Kuznecovová porozprávala o odvrátenej strane života profesionálnych tenistiek, o ktorej fanúšikovia veľa nevedia. O dlhodobej izolácii, depresiách, ktoré ich prepadajú na cestách, bez priateľov a rodiny. Minimálne osem mesiacov v roku strávia mimo domova a obetujú tak veľa rokov tenisu. Bez skutočného domova, neustále v pohybe medzi rôznymi mestami po celom svete a luxusnými, no otravnými hotelmi. To všetko je obeť za slávu, víťazstvá a slušné peniaze. Kuznecovová zarobila počas kariéry vyše 23 miliónov dolárov, no nie je úplne šťastná. „Som profesionálna športovkyňa a nemôžem užívať množstvo tabletiek proti depresii, ktoré by som inak potrebovala,“ hovorí priamo Svetlana. „Smútok človeka prepadne vždy, či už prehral, alebo vyhral svoj zápas. Tenis nie je tímový šport, tešiť sa z výhry aj vyrovnať sa s prehrou musíme sami. Ale keď prídem naspäť do svojej izby a tam na mňa čaká môj psík, je to niečo iné.“

Pes zabijak

Psy na turné nie sú nič nové. Už pred mnohými rokmi sa nimi nechala obklopovať bývalá svetová jednotka, Američanka s českými koreňmi Martina Navrátilová, najznámejší bol jej foxteriér s menom K. D., čo bola skratka pre Killer Dog - Pes zabijak. Pravidelne sa s ním objavovala na turnajoch šestnásť rokov. Podľa legendárnej tenistky vedia byť práve domáci maznáčikovia skutočnou oporou. „Nerobíme nič iné, len sa snažíme vniesť troška normálnosti do nášho poriadne abnormálneho sveta,“ vyjadrila sa jedna z najúspešnejších tenistiek histórie ešte v roku 2009.

Milovníčka psov: Aj jedna z najznámejších a najúspešnejších tenistiek sveta Martina Navrátilová, v strede, potrebovala oporu. Našla ju v psoch.
Milovníčka psov: Aj jedna z najznámejších a najúspešnejších tenistiek sveta Martina Navrátilová, v strede, potrebovala oporu. Našla ju v psoch.
profimedia.sk

Psy so sebou nevodia len ženy, často sa s nimi ukazovali a ukazujú aj tenisti, veľkým milovníkom psov bol napríklad Američan Andy Roddick. Po skončení kariéry sa venuje kynológii naplno, dokonca svoje psy prihlasuje na profesionálne súťaže. „So psami som vyrastal od útleho detstva a mám ich rád doteraz,“ pochvaľuje si Roddick, ktorého na turnajoch takmer vždy a všade sprevádzala sučka anglického buldoga s tenisovým menom Billie Jean - podľa legendárnej hráčky Billie Jean Kingovej.

Dnes má okrem nej psa s ľudským menom Bob Costas. „Billie Jean o tom vie, často si dokonca odo mňa pýta fotky,“ smeje sa bývalá svetová jednotka. Keď v roku 2012 oznámil ukončenie kariéry, jeho manželka, modelka Brooklyn Deckerová, na Twitteri skonštatovala, že pozná niekoho, kto sa tejto správe naozaj veľmi teší - a pridala fotku Billie Jean. Sučky, nie tenistky.

Lekárske certifikáty

Kuznecovovej Dolce má lekársky certifikát, že je to pes na emocionálnu podporu, niečo, o čom sa naozaj málo vie. Ako tvrdí 32-ročná tenistka, získať ho bolo jednoduché, pomohol jej terapeut, ku ktorému chodila na konzultácie. Keď mu niekoľkokrát opakovala, že jej chýba na cestách spoločnosť, že sa cíti sama a depresívne, keď je ďaleko od domu, odborník jej odporučil psíka.

Ako píše New York Times, podľa amerických zákonov nie sú emocionálne podporné psy kvalifikované ako služobné psy, pretože nie sú špeciálne trénované ako psy, ktoré pomáhajú ľuďom s nejakým postihnutím, napríklad nevidiacim. Napriek tomu psy s takýmto certifikátom majú isté výhody v lietadlách alebo aj vo vybraných reštauráciách - a to je pre tenistov kľúčové. Takisto majú povolenie ísť na mnohé turnaje, na rozdiel od iných domácich zvierat.

A čo had?

Nie všade to organizátori povoľujú. Na viacerých miestach majú psy zákaz kvôli bezpečnosti fanúšikov, ale aj z hygienických dôvodov - zakázané sú napríklad na French Open. Pred dvanástimi rokmi dokonca na US Open pritvrdili pravidlo, podľa ktorého psy nemohli ísť na kurty ani na tribúny. Teraz majú zákaz aj v šatniach, tréningových priestoroch a jedálňach.

Pravidlá však akoby platili len na papieri, nikto sa nepozastavuje nad tým, že špičkoví tenisti ich často porušujú. Venus Williamsová si dokonca raz dovolila priniesť svojho havanského psíka Harryho v špeciálnom boxe priamo na plochu! „Je to džentlmen, ktorý sa dokáže správať podľa závažnosti situácie,“ usmieva sa Venus pri tejto spomienke, no zároveň dodáva, že niekedy musí Harryho do areálu prepašovať tak, aby ho organizátori nevideli.

Venus a jej pes: Slávna tenistka si raz dovolila priniesť svojho havanského psíka priamo na plochu. „Je to džentlmen, ktorý sa sdokáže správať podľa závažnosti situácie,“ tvrdí Venus.
Venus a jej pes: Slávna tenistka si raz dovolila priniesť svojho havanského psíka priamo na plochu. „Je to džentlmen, ktorý sa sdokáže správať podľa závažnosti situácie,“ tvrdí Venus.
profimedia.sk

Američan Sam Querrey potvrdil, že zatiaľ nikto neprotestoval, keď si so sebou bral psa, francúzskeho buldočka Loua, zároveň priznal, že na niektorých turnajoch organizátori kontrolovali jeho doklady, najmä certifikát emocionálne podporného psa. „Ale Lou je taký zlatý, že každého presvedčí, nikto s ním nemal nikde žiadne problémy,“ usmieva sa Querrey. No nielen turnaje, ale aj niektoré krajiny sú pre majiteľov psov problematické. Napríklad v Austrálii na prvom veľkom turnaji sezóny - Australian Open - fanúšikovia ťažko uvidia tenistov so svojimi miláčikmi. „Naša krajina má veľmi prísne karanténne regulácie,“ potvrdil hovorca tamojšej tenisovej federácie. „My však vieme, ako mnohí hráči inklinujú k zvieratám, takže im vieme ponúknuť stretnutie s našimi lokálnymi druhmi - napríklad s koalami, kengurami, ale aj s hadmi.“

Psí blog

Psy majú aj ďalší - Francúz Richard Gasquet vlastní nemeckého ovčiaka Gansa, Američanka Liezel Huberová zase teriéra Jacka Russella menom Sam. Novak Djokovič po víťazstve vo Wimbledone tvrdil, že za všetko môže jeho pudel Pierre, práve vďaka nemu zvláda dlhé dvoj- a trojtýždňové turnaje bez problémov. „Má francúzske meno, kúpili sme ho v Nemecku a vyhlásili sme ho za Srba. Má z každého niečo a tri pasy,“ smial sa srbský sympaťák. Djokovič prezradil, že Pierre je jeho veľký parťák, dokonca sa stravuje bezlepkovo ako jeho pánko, keďže tenista trpí celiakiou.

Britský olympijský víťaz Andy Murray mal ešte do rozchodu s priateľkou borderskú teriérku Maggie May, nazvanú podľa hitu Roda Stewarta. Maggie dokonca založil vlastný twitterový účet a blog, v ktorom sučka o sebe píše, že nie je bežný tenisový pes. „Nemám rada tenisové loptičky. Jasné, že ich vždy roztrhám na kusy a komplet požujem,“ píše tento špeciálny pes na blogu. „A nemyslite si ani to, že vám ich budem nosiť, na to mám svojich ľudí...“

Otrávená

Keď sme už spomínali Venus Williamsovú, nesmieme zabudnúť ani na jej sestru Serenu. Vlani jej zomrela teriérka Jacka Russella Jackie, ktorú mala šestnásť rokov a sprevádzala ju všade, kde sa dalo. Na sociálnych sieťach zverejnila srdcervúce vyznanie a sériu fotografií. „Dostala som ju, keď som mala sedemnásť, dva týždne pred mojím prvým grandslamovým víťazstvom,“ napísala. „Veľmi mi chýba. Dnes som vyšla zo sprchy a nebola tam ako inokedy, aby sa mi motala pod nohami a oblizovala mi prsty. Bol to môj anjel.“

Keďže Serena si na prítomnosť chlpatého spoločníka zvykla, ihneď si zaobstarala nového maznáčika - jorkširského teriéra Chipa, ktorý jej spríjemňuje čas na turnajoch. Aj keď sú chvíle, keď jej úplne dobre nie je. Naposledy zverejnila na sociálnych sieťach video, ako v hoteli, kde ponúkajú špeciálne psie menu, objednala Chipovi lososa s ryžou. Stál 17 dolárov, vyzeral chutne, a tak sa tenistka rozhodla, že ho okoštuje. „Predtým, ako ma budete súdiť, pozrite sa na to jedlo,“ natočila naozaj lahodne vyzerajúcu porciu chrumkavej ružovučkej ryby a chutnej ryže. „A ešte k tomu bola pribalená dosť draho vyzerajúca lyžička. Tak čo?! Ochutnala som!“

Podľa Sereny jedlo chutilo ako čistiaci prostriedok a mala problém prehltnúť ho. Väčšie problémy však prišli o dve hodiny. „Ledva som stihla dobehnúť na záchod. Bolo to hrozné, naozaj som sa necítila dobre,“ priznala sa Serena, no z celej kauzy si robila žarty. „Myslím si, že je to pre človeka nejedlé, mali by to na psie jedlo písať!“

Hrať, hrať a hrať

Takáto malá nepríjemnosť však nie je nič proti psychickým stavom, ktoré tenistky prežívajú. Často sa samy seba pýtajú, či to má vôbec zmysel.

Svetlana Kuznecovová mala trinásť rokov, keď sa s mamou presťahovali do Barcelony, kde navštevovala tenisovú akadémiu. V šestnástich už začala bez mamy cestovať po svete, len s trénerom a koučom. „Snažia sa ťa povzbudiť, keď prehráš, ale aj tak na nich vidno, že sú sklamaní,“ tvrdí.

„Nájsť si skutočného kamaráta na profesionálnom okruhu je veľmi ťažké, narodeniny a iné sviatky musí človek oslavovať sám, bez svojich najbližších. Nikoho nezaujíma, či máte zlomené srdce, či vám chýba domov, či chcete byť so svojimi priateľmi, alebo jednoducho ísť na rande - stále musíte len hrať, hrať a hrať. Musíte sa usmievať a dávať autogramy ľuďom, ktorí ani nevedia, kto ste, a pýtajú sa, ako sa voláte...“ opisuje tvrdé podmienky profišportu.

Aj preto je prítomnosť známej tváre, hoci nehovorí ľudskou rečou, vždy vzácna. Ak je niekde bez svojho Dolceho, ihneď po vypadnutí sa ponáhľa domov do Ruska. Ako naposledy, keď deň po skončení turnaja v USA zverejnila spoločnú fotku s jasným textom: „Konečne spolu.“

VIDEO Plus 7 Dní