„Bože, to je tak nechutné… proste ako striptérky, len sa nevyzlečú dohola... Toto sa fakt ľuďom páči? Kam ten svet speje…" píše na facebookovú stránku slovenského Twerku pohoršená žena. Rekcie na seba nenechajú dlho čakať. „Prečo sa nenadáva na tanečné štýly, kde sa tancuje rukami? Nadáva sa však na tance zadkom. Veď je to tiež len časť ľudského tela! Tak isto zadok ako ruka, noha, hlava…"Je naozaj Twerk nemravný tanec, ktorému sa slušná žena oblúkom vyhne?

Viac ako vrtenie zadkom

Sexi vrtenie a krútenie zadkom preslávili hiphopové videoklipy a speváčky Beyoncé či Miley Cyrusová. Aj zopár Sloveniek odložilo zábrany bokom. napokon, spoja príjemné s užitočným - po výdatných tréningoch sa im pekne vyformuje postava a urobia niečo aj pre svoje zdravie.

Fičí aj na Slovensku: Naše dievčatá sa majú čím pochváliť.
Fičí aj na Slovensku: Naše dievčatá sa majú čím pochváliť.
Zdroj: Archív

Simona sa tancu venuje od šiestich rokov, k twerku sa dostala pred dvoma rokmi vďaka ponuke účinkovať v hiphopovom videoklipe. „Základom twerku je roznožiť, ísť do podrepu a vykonať pohyb drop, „úder“ zadkom. Potom postupne pohojdávate panvou a zatínate a uvoľňujete sedací sval," popisuje.

„Na tréningu sa nevenujeme len vrteniu zadkom. Je to komplexné a náročné cvičenie," ubezpečuje nás lektorka Simona Horváthová. Keď sme si pred vyše rokom na vlastné oči pozreli tréning asi desiatky dievčat, pochopili sme. Dievčatá išli naplno. Pri tanci zapájajú celé telo, využívajú nielen tanečné ale aj akrobatické prvky.

Rozmnoží ho

Simona zbiera ocenenia v tomto tanečnom štýle a rozbehli sa aj jej ďalšie aktivity. „Pripravujem 1. Twerk školenie nových inštruktoriek na Slovensku," hovorí. „Často dostávam správy, kedy príde twerk do Banskej Bystrice, do Košíc a podobne... Bohužiaľ, je v mojich silách vytvoriť len jednorázový workshop a nie pravidelné hodiny ako ich máme v Bratislave a tak chcem zaškoliť nové lektorky, aby mohol tento tanec fungovať po celom Slovensku," popisuje slečna, ktorá so svojim tímom Twerks rozbehla v januári kurzy na viacerých miestach.

„Áno, v twerku je aj práca so sexualitou či oslobodenie ženskej naturálnej duše," priznáva. „Dostalo sa nám aj veľmi negatívnej reakcie," priznáva. Očividne si však z neprajníkov a kritikov ťažkú hlavu nerobí. Slogan, ktorým láka k cvičeniu hovorí za všetko: „Neseď na riti! Roztoč to s ňou!"