Tip na článok
Hladina rieky klesla, ale zatiaľ - nič výnimočné

Teplotné rekordy padajú a Bratislavčanom je opäť dobrý aj Dunaj!

Svet sa mení na púšť! Extrémne teploty! Naša planéta horí! Padajú teplotné rekordy! Len pár titulkov z médií, ktoré človeku vyvolávajú zimomriavky na chrbte. Predstava, ako tu zhoríme zaživa, no nič príjemné.

Galéria k článku (9 fotografií )
Na brehu Dunaja
Na brehu Dunaja
Na brehu Dunaja

A čítate ďalej: v strednom Anglicku namerali 31,9 stupňov Celzia, v Írsku 29,5 stupňa, v Kanade teplota vystúpila na 36,6 stupňa. V americkom štáte Colorado to bolo až 40 stupňov. Ale rozpálila sa aj Sibír. V meste Jakutsk, kde by už mala byť cítiť jeseň, sa hrejú ako v kotli, ale aj tak im môžeme závidieť: v noci 9 až 10 stupňov Celzia, cez deň 25 až 27 stupňov. Miestni tvrdia, že to nie je normálne, veď Ojmjakon, kde namerali najnižšiu teplotu v obci na svete, je odtiaľ v ruskom meradle iba kúsok. Klimatológovia sa už nechali počuť, že na niektorých miestach Sibíri bolo až o 20 stupňov Celzia viac, ako býva v tomto čase slušné.

Kúpanie v Dunaji
Kúpanie v Dunaji
Viktor Malý

Čo by na to povedali obyvatelia Los Angeles, kde namerali až 44 stupňov Celzia, ťažko povedať. Ale nech sa nesťažujú ani tí, v alžírskom meste Ouargla padol krajší rekord - 50,7 stupňa Celzia. V Rotterdame majú o dvadsať stupňov menej, sťažujú sa ako diví. S dodatkom, že už ani neprší!

Pečú sa aj Slováci

Prvý augustový víkend sa pohral aj s nami, Slovákmi. Hurbanovo prekonalo viac ako storočný teplotný rekord - 38,6 stupňa Celzia. Nad 38 stupňov mali aj v Rimavskej Sobote a v Mužli. No a 32,2 stupňa Celzia v Poprade, to tiež nie je zlé.

V tieni je najlepšie...
V tieni je najlepšie...
Viktor Malý

V Bratislave zostali len tí, ktorí naozaj museli. Ale uškvariť sa nenechajú. Spomenuli si nielen na plné kúpaliská, na jazerá v okolí mesta, ale ožilo aj dunajské nábrežie na petržalskej strane. Nie pri bývalom kúpalisku Lido, ale vyše mosta Lafranconi. Ako vidno, už nám je dobrý aj starý dobrý Dunaj!

VIDEO Plus 7 Dní