Takmer tisíc fliaš storočného koňaku a likéru vyzdvihli z vraku lode švédski a islandskí námorníci zo dna Baltického mora. O náleze informovala koncom októbra spoločnosť Ocean X Team, ktorá sa zameriava na výskum a práce vo veľkých hĺbkach. Oznámili, že potopenú švédsku loď objavili už v roku 1999, ale nedokázali sa dostať k vraku lode, pretože takáto expedícia bola životunebezpečná. Aby objekt sprístupnili, museli totiž najskôr niekoľkokrát spod nej vyberať rybárske siete.

Mal ich vypiť ruský cár Mikuláš II. Kto ich vypije teraz?
Mal ich vypiť ruský cár Mikuláš II. Kto ich vypije teraz?
Zdroj: Komsomolskaja Pravda

Zistili, že lodná katastrofa sa odohrala v roku 1917. Stalo sa to, keď sa loď vydala na cestu z Francúzska do Petrohradu. Na objednávku Mikuláša II. Viezla do mesta päťdesiat škatúľ koňaku a pätnásť škatúľ s likérmi. Avšak, do Petrohradu už loď nedoplávala, cestu mu skrížila nemecká ponorka a jej kapitán sa rozhodol francúzsku loď potopiť, lebo náklad pokladal za kontraband. A tak sa vzácny náklad ocitol na dne Baltického mora.

Sto rokov na morskom dne

Posledných sto rokov ležal v hĺbke 77 metrov, kým sa k nemu potápači koncom októbra dostali. Presnejšie k tomu, čo z lode zostalo. Preto sa spoločnosť Ocean X Team spojila s islandskou spoločnosťou Icelandic iXplorer a fľaše povyťahovali pomocou robotov.

„Nešlo, samozrejme, len o fľaše koňaku a likéru, ale aj o časť histórie cárskeho Ruska,“ napísali noviny Komsomolskaja Pravda.

Mal ich vypiť ruský cár Mikuláš II. Kto ich vypije teraz?
Mal ich vypiť ruský cár Mikuláš II. Kto ich vypije teraz?
Zdroj: Komsomolskaja Pravda

Výskumníci narátali šesťsto fliaš koňaku značky De Haartman & Co., aký dnes už nikde nezoženiete. V škatuliach našli aj tristo fliaš likéru Benedictine, ktorý vyrobili francúzski mnísi pred viac ako päťsto rokmi. Teraz tento nápoj vyrába spoločnosť Bacardi. Chcú tiež zistiť, ako obsah fliaš ovplyvnili roky pod vodou. Ako píšu noviny, časť fliaš sa má dostať na expertízu do Ruska a do Švédska, čo sa stane s tými zvyšnými, zatiaľ neinformovali.