Španieli totiž viac ako sedemdesiat rokov žijú v zlom časovom pásme, čo má negatívny vplyv na ich zdravie. Dokonca ani povestná siesta, nie je tým, čím bývala.

V jednej s najstarších štvrtí španielskeho hlavného mesta La Latina je desať hodín večer a zatiaľ čo, v iných krajinách o tomto čase kuchárom padla, v španielskych reštauráciách lemovaných dláždenými uličkami veselo štrngocú vidličky a turisti aj miestni si vychutnávajú tradičné pokrmy ako krevety na cesnaku (gambas al ajillo) či hustý bravčový guláš s cícerom a chorizom ​​( cocido Madrileño), píše portál BBC, ktorý sa pozrel na dôvod, prečo Španieli večerajú tak neskoro.

S časom pozadu

Vo všeobecnosti si turisti spájajú neskorú večeru Španielov s uvoľnenou atmosférou, ktorú pripisujú stredozemnému prostrediu. Skutočný dôvod je však úplne iný. Španieli totiž viac ako 70 rokov žijú v zlom časovom pásme.

Stačí sa pozrieť na mapu. Španielsko sa nachádza v rovnakej zemepisnej dĺžke ako Británia, Portugalsko a Maroko, a mal by tam preto platiť greenwichský hlavný čas (GMT), napriek tomu platí v Španielsku stredoeurópsky čas (SEČ), rovnako ako v Srbsku vzdialenom 2500 kilometrov na východ.

Hodiny pretočiť

Prečo sú Španieli s časom pozadu? Generál Franco v roku 1940 nechal pretočiť hodiny o jednu hodinu dopredu na výraz solidarity s nacistickým Nemeckom.

Španielom, ktorí boli v tom čase zdecimovaní občianskou vojnou, proti zmene času ani nenapadlo nič namietať. Naďalej jedli v rovnakom čase, ale pretože skôr obedovali o jednej popoludní, začali jesť o druhej a namiesto toho, aby večerali o ôsmej večer, začali jesť o hodinu neskôr.

Čas sa od konca druhej svetovej vojny v Španielsku nezmenil. V roku 2013 vtedajší premiér Mariano Rajoy oznámil, že vláda chce koniec pracovnej doby stanoviť na 18:00 namiesto 20:00. Dôležitou súčasťou plánu bol prechod zo SEČ na GMT, čo v krajine vyvolalo vášnivé debaty.

Pre turistov

Skutočnosť, že Španieli sú oproti reálnemu času o hodinu pozadu znamená, že slnko vychádza neskôr a neskôr tiež zapadá. Západ slnka tak počas dlhých letných španielskych večerov je možné vidieť aj okolo desiatej večer, čo ocenia najmä turisti. Majitelia hotelov veria, že dĺžka slnečného svitu je pre turistov jedným z hlavných lákadiel.

Miestna vláda Baleárskych ostrovov, ktoré okrem iného zahŕňajú Mallorcu, Menorcu a Ibizu, je úplne proti prechodu na GMT a v minulosti chcela, aby po celý rok platil letný čas, čo by turistom umožnilo lepšie využiť teplé zimy.

Do roboty za tmy

Život v zlom časovom pásme negatívne ovplyvňuje spánok a znižuje produktivitu práce mnohých Španielov. Priemerný pracovný deň v Španielsku začína o deviatej ráno, po dvojhodinovej obedové pauze medzi druhou a štvrtou hodinou sa zamestnanci vracajú do práce a pracujú potom asi do ôsmej do večera.

Neskorší koniec pracovnej doby znamená, že Španieli v neskorších hodinách začínajú aj svoj spoločenský život. Hlavný televízny program sa vysiela až o pol jedenástej. V severozápadnej Galícii pritom slnko v zime vychádza až po deviatej ráno, čo znamená, že ľudia chodia do práce za tmy.

Siesta time

„To, že čas v Španielsku sa neodvíja podľa slnečného svitu, ovplyvňuje zdravie, predovšetkým spánok,“ hovorí José Luis Casero, ktorý je prezidentom Národnej komisie za racionalizáciu španielskeho času, ktorá o zmenu času v krajine usiluje od roku 2006. „Ak zmeníme čas, slnko by vychádzalo o hodinu skôr, prebúdzali by sme sa prirodzenejšie, jedli by sme o hodinu skôr a mali by sme hodinu spánku navyše,“ dodáva.

S ponocovaním sa Španieli tradične vyrovnávajú dopoludňajšou pauzou na kávu a dvojhodinovou pauzou na obed, čo im dáva príležitosť vychutnať si neslávne preslávenú siestu.

Zmena pracovného času by siestu ohrozila. Či by to ale Španielom vadilo, nie je celkom jednoznačné. Podľa prieskumu, ktorý v januári 2017 zverejnila spoločnosť Simple Logica, menej ako 18 percent Španielov chodí pravidelne popoludní odpočívať, zatiaľ čo 60 percent siestu nevyužíva vôbec. Väčšina podnikateľov v turistických strediskách dokonca počas obedňajšej pauzy necháva svoje obchodíky otvorené.

Stály jetlag

Podľa expertky na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom Nurie Chinchillovej z obchodnej školy Instituto de Estudios Superiores de la Empresa v Barcelone, je kvalita života Španielov vážnejším problémom ako zachovanie hodiny či dvoch večerného svetla pre turistov.

Ako ju cituje BBC, „máme nepretržite jetlag,“ čiže pásmovú chorobu – komplikácie ako únava, bolesti hlavy, poruchy spánku spôsobené narušením biorytmu z dôvodu rýchleho prekonania viacerých časovým pásiem pri dlhších letoch lietadlom.

Chinchillová dodáva, že cestovný ruch bude v krajine vždy a turistom je ukradnutý počet hodín slnečného žiarenia, ktorý bude v konečnom dôsledku rovnaký, či už ide o hodinu navyše ráno, či večer.