Tip na článok
Boka Kotorska v Čiernej hore. Čarovný záliv je magnetom turistov aj investorov.

Top destinácie roka 2015 podľa Forbes: Tieto sa oplatí navštíviť

Svet je vďaka moderným technológiám čoraz menší a zoznam vhodných destinácií pre náruživých cestovateľov rastie. V kurze budú také, o ktorých sa doteraz príliš nehovorilo, no majú čo ponúknuť aj najväčším fajnšmekrom.

Galéria k článku (6 fotografií )
Centrum metropoly Litvy Vilnius
Katedrála v Litve.
Národný park Durmitor v Čiernej hore.

Cestovanie je späť – a vo veľkom štýle. Podľa nedávnej správy Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO) prekonali cestujúci vlani nový rekord. Naprieč svetom sa presúvalo vyše 1,1 miliardy ľudí.

Magazín Forbes vybral tri miesta, ktoré sa tento rok rozhodne oplatí navštíviť. Ako zdôrazňuje, „výberové konanie bolo vyložene nevedecké a vysoko subjektívne, existuje však celý rad pádnych dôvodov, prečo si tieto lokality vybrať“.

Krajiny, ktoré sú z väčšej časti turistami stále nedocenené, ešte len čakajú na svoju príležitosť.

Čierna Hora

Jeden z najmenších európskych štátov bol dlho v tieni Chorvátska, no podľa Forbesu je na najlepšej ceste stať sa prvotriednou destináciou na svetovej úrovni.

Idylické vyše 180-kilometrové pobrežie dopĺňa hornaté vnútrozemie s kaňonmi, ľadovcovými jazerami a veľkolepým národným parkom Durmitor, ktorý patrí k svetovému dedičstvu UNESCO. Tým je aj záliv Boka Kotorska, ktorá prilákala investora až spoza Atlantiku.

Zakladateľ kanadskej ťažobnej spoločnosti Barrick Gold Peter Munk chce z najväčšieho prírodného zálivu na juhu Jadranského mora vybudovať prestížny európsky prístav, ktorý by bol lákadlom najväčších boháčov starého kontinentu.

Na krásu Čiernej Hory stavil aj srbský tenista Novak Djokovič, ktorý sa v júli 2014 oženil na ostrove Svätý Štefan.

Ostrov Svätý Štefan očaril aj Djokoviča. Foto: wikipedia.org

Namíbia

Tento rok si štát v juhozápadnej Afrike pripomenie 25. výročie nezávislosti. Forbes ho považuje za africký klenot, ktorý by mal byť príkladom pre celý čierny kontinent. Ako prvá z afrických krajín začlenila Namíbia do ústavy ochranu životného prostredia a dôsledne tento bod dodržiava. Viac ako 43 percent územia dnes podlieha ochrannému programu súvisiacemu s rozvojom voľne žijúcich živočíchov.

Krajina sa môže pochváliť s najväčšou populáciou čiernych nosorožcov a gepardov na svete. Okrem fauny je ťahačom pre turistov aj púšť s unikátnymi piesočnými dunami Sossusvlei a najväčší africký kaňon Visrivier.

Obrovské pieskové duny nájdete v Namíbii. Foto: wikipedia.org

Litva

Bývalá sovietska republika sa 1. januára stala členom eurozóny, čo ju robí turisticky atraktívnejšou a oveľa prístupnejšou.

Má na konte štyri záznamy v zozname svetového dedičstva UNESCO: historické centrum metropoly Vilnius, archeologická lokalita Kernave v údolí rieky Neris s komplexom vykopávok a pevností, polostrov Kuronská kosa s piesočnými dunami a Struveho geodetický oblúk, ktorého je Litva súčasťou spolu s ďalšími deviatimi krajinami.

Magazín Forbes priradil Litve tretie miesto v poradí najambicióznejších desinácií roka 2015.

Hlavné mesto Litvy Vilnious sa pýši krásnym historickým centrom. Foto: wikipedia.org

VIDEO Plus 7 Dní