Čoraz viac dizajnérov pristupuje k svojim kolekciám zodpovedne a posúvajú udržateľnosť do popredia. Hoci módny priemysel je jedným z najlukratívnejších, je tiež jedným z najviac znečisťujúcich našu planétu. Preto je dôležité prihliadať aj na to, kto a ako vyrobil naše oblečenie. Pokiaľ ide o módne trendy, čoraz viac uznávaných návrhárov zapája do svojich kolekcií vážnu a diskutovanú tému udržateľnosti módy.

Príkladom idú dizajnéri, ktorí už roky hovoria o životnom prostredí a vyvíjajú udržateľné módne úsilie. Sú to napríklad Vivienne Westwood či Stella McCartney a čoraz viac sa k nim pridávajú nové a nové mená.

Francúzska dizajnérka Marine Serre tvrdí, že recyklácia by mala byť pravidlo a nie výnimočnosť a jej najnovšia kolekcia stelesňovala víziu sveta po apokalyptickej klimatickej kríze. Jej tím poctivo zháňal niekoľko mesiacov. Na výrobu šperkov použili naplavené drevo a časti plechoviek, vintage šatky boli upravené na efektné kaftany a retroutierky premenili na štýlový sveter.

Natasha Zinko pre zmenu vytvorila kolekciu predovšetkým z pozostatkov z predchádzajúcich sezón a z látok zo secondhandov. Všetky tieto kroky potvrdzujú fakt, že aj móda sa dokáže zmeniť a prispieť k zlepšeniu životného prostredia. Inšpirácií je viac než dosť!