Na Slovensku máme veľa tvorivých ľudí a zaslúžia si úctu, pozornosť a uznanie," hovorí organizátorka pôsobivej výstavy v zvolenskej Starej Radnici. Zuzana Almáši Koreňová je skrátka taká - tvorivá duša, ktorá sa nebojí nových výziev. Už siedmy rok môžu šikovné ženy odprezentovať svoje umelecké diela - hand made práce - iným spôsobom, než len na remeselných trhoch alebo iných predajných akciách.

Z hradu do radnice: Výstava Dvorné dámy má už sedemročnú tradíciu.
Zdroj: Archív

Zámok pre tvorivé dámy

V roku 2009 som dostala nápad zorganizovať originálnu výstavu," spomína Zuzana Almáši Koreňová. V tom čase už veľa tvorila a organizovala rôzne podujatia. „Vtedy bol priestor pre výstavy na Zvolenskom zámku, v Severozápadnej bašte. V spojitosti s týmto krásnym miestom vznikol pre výstavu názov Dvorné Dámy," dodáva žena, ktorej pod rukami vznikajú nielen originálne kraslice, ale aj podmanivé farebné postavičky. Bábky, ktoré liečia dušu - aj takto ich charakterizuje ich stvoriteľka.

Už na prvej vernisáži sme spolu s ďalšími tvorivými ženami zaznamenali veľký úspech a vysokú návštevnosť. Postupne sa z Dvorných Dám stala krásna a originálna tradícia," teší sa usmievavá výtvarníčka.

Tvorivé dámy: Na výstave ukazujú svoju zručnosť, tvorivosť a originalitu.
Zdroj: Archív

Prvé tri roky sa Dvorné Dámy konali na Zvolenskom zámku. „Až kým sa stala smutná vec, že SNG zastavila túto možnosť a ako sme sa dozvedeli, zo Severozápadnej bašty sa stal archív. Mesto Zvolen aj vynakladalo snahu mať zámok pod svojou správou, žiaľ toto sa nepodarilo," povzdychne si organizátorka.

Výstava Dvorné dámy našla svoje útočisko na Starej radnici na námestí SNP vo Zvolene. „Je to nádherná historická budova, v roku 2015 – 2016 plne zrekonštruovaná. Pracujú tam ochotní a ústretoví ľudia, takže sa tam človek cíti takmer ako doma," teší sa výtvarníčka.

Veľkoplošné mandaly: Vytvprila ich Katka Beňo zo Žiliny,
Zdroj: Archív

Originálne skvosty uvidíte zadarmo

Každý rok k sebe pozýva niekoľko žien – umelkýň. „Spravidla je nás spolu štyri či päť vystavovateliek. Orientujem sa na umelkyne, remeselníčky. Na ženy, ktoré nemajú možnosť sa takto prezentovať alebo ju majú len veľmi malú a zúčastňujú sa zväčša len remeselných trhov či podobných akcií," popisuje.

Originálna keramika: Je z dielne Janky Fábry zo Slovenskej Ľupče.
Zdroj: Archív

A čo návštevníkov na originálnej výstave, ktorá je zadarmo a trvá do 28. apríla, čaká? Môžu sa tešiť na veľkoplošné mandaly od Katky Beňo zo Žiliny, krásne šité šperky a stuhami vyšívané obrazy od Anky Dzúrikovej zo Zvolena, úžitkovú keramiku od Janky Fábry zo Slovenskej Ľupče. Tiež ich ohúria nádherné keramické šperky od Katky Klukovej z Banskej Bystrice. „A na všetko dávajú pozor svojimi veľkými ušami a očami moje Bábky, ktoré liečia dušu," dodáva Zuzana.