Tip na článok
Návštevníkov čaká aj hudobný program

Unikátny turnaj: Mladí ľudia oslávia víťazstvo nad fašizmom futbalovým festivalom

Na podujatí United Colours of Football zahrá túto sobotu aj Polemic

Galéria k článku (7 fotografií )
Návštevníkov čaká aj hudobný program
Návštevníkov čaká aj hudobný program
Návštevníkov čaká aj hudobný program

„Takto vyzerá sloboda, ktorú pre nás pred vyše 70-timi rokmi vybojovali muži a ženy v Slovenskom národnom povstaní a spojeneckí vojaci,” hovorí chlapec, ktorí minulý rok po prvýkrát prišiel osláviť výročie ukončenia 2. svetovej vojny na podujatie United Colours of Football (UCOF). Lietajúce futbalové lopty, deti maľujúce desiatkami farebných odtieňov na stenu, mamičky kočíkujúce svoje niekoľkotýždňové ratolesti, či muzika rôznych umelcov a hudobných žánrov. A nad tým všetkým vznešená myšlienka. Na počesť víťazstva nad fašizmom usporadúva každoročne partia nadšencov v hlavnom meste futbalový sviatok a ukazuje, že kľúčovému okamihu našich i svetových dejín sa dá vzdať hold nielen kladením vencov k pomníkom padlých hrdinov.

„Turnaj robíme každý rok okolo tohto termínu, aby sme si spoločne užili tento sviatok. Z chýb minulosti sa dá poučiť aj dnes, kedy sa nám opäť niektorí politici snažia ponúkať populistické riešenia na zložité problémy. Futbalom sa na našej akcii snažíme ľudí spájať, všetci zúčastnení sú víťazi,“ vraví jedna z organizátorov festivalu Lucia a jedným dychom dodá: „Okrem športového vyžitia je cieľom turnaja vytvorenie priateľskej atmosféry v duchu vzájomného rešpektu.“

Oficiálny plagát podujatia
Oficiálny plagát podujatia
Archív

Za osem rokov UCOF vyrástol do značných rozmerov a každoročne ho navštívia stovky až tisícky ľudí. Jeho tvorcovia v ňom kombinujú šport, hudbu, umenie i kreativitu. A pridávajú sa aj známe tváre, ktoré pravidelne vystupujú bez nároku na honorár. Očakávania sú veľké aj tento rok. Základnú školu Mudroňová na bratislavskom hradnom kopci, kde sa akcia už túto sobotu uskutoční, má v kalendári zaznačenú miláčik slovenskej reggae scény skupina Polemic, ale aj zahraniční hostia DJ Birdperson z USA a DJ Ned z Kene. Závan hip-hopu zase prinesie raper Michajlov z Brna.

Učiť bude český majster

Okrem futbalových lôpt, ktoré budú lietať pomedzi štyri desiatky tímov, si návštevníci môžu vyskúšať žonglovanie s cirkusovou školou Cirkuskus a maľovať na steny s graffiti umelcami. Základy športu MMA, teda mixu rozličných bojových umení, predstaví na workshope český majster Pavel Salčák. Skupina Kundy crew zase pomôže záujemcom vytvoriť vlastné originálne výšivky.

Atrakcie budú atraktívne i pre rodiny s malými deťmi
Atrakcie budú atraktívne i pre rodiny s malými deťmi
DLUGOS.SK

Sprievodné akcie doplní séria prednášok a diskusií na rôzne spoločenské témy, ktorých sa zúčastnia aj hudobní interpreti. V Trenčíne zase spriaznené podujatie organizuje kolektív fanúšikov AS Trenčín.

VIDEO Plus 7 Dní