Ešteže tie ženy máme, môžu si povedať slovenskí športoví fanúšikovia. Na zimnej olympiáde v Pjongčangu (9. - 25. februára) práve do zástupkýň nežnejšieho pohlavia budeme vkladať najväčšie nádeje. Pod piatimi kruhmi v Južnej Kórei sa predstaví 56 pretekárov spod Tatier. Reálne šance na medailu má predovšetkým trojica Anastasia Kuzminová, Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová.

Materstvo jej prospieva

Ruskí funkcionári si zrejme doteraz búchajú hlavu za rozhodnutie spred jedenástich rokov, keď Anastasiu Kuzminovú (za slobodna Šipulinovú) vylúčili z reprezentačného výberu. Dôvodom bolo, že talentovaná biatlonistka otehotnela. Slovenský dres si prvýkrát obliekla v decembri 2008 a zakrátko začala splácať dôveru nevídanými úspechmi. Na olympiáde vo Vancouvri 2010 vybojovala zlatú medailu v šprinte na 7,5 kilometra a striebro v stíhacích pretekoch na 10 kilometrov. Triumf v šprinte zopakovala na hrách v Soči 2014 a stala sa jednou z najúspešnejších pretekárok biatlonovej histórie.

Keď „zlatá Nastenka“ otehotnela druhýkrát, odkazovala fanúšikom: „Po pôrode chcem znova súťažiť!“ Mnohí boli skeptickí, veď dvojnásobné mamičky sú vo vrcholovom športe ojedinelým zjavom. Dosiaľ jediná, ktorej sa podarilo vyhrať na olympiáde, je holandská atlétka, šprintérka Fanny Blankers-Koenová. Tá na OH 1948 v Londýne brala dokonca štyri najcennejšie kovy.

Ani Kuzminová neprestáva udivovať, veď túto zimu mala na pretekoch Svetového pohára formu ako nikdy predtým. Pripísala si štyri víťazstvá a na OH v Pjongčangu bude patriť medzi horúce favoritky. Sama sa snaží krotiť nadšenie. „V rámci tímu si chceme dopriať pokoj, aby som na olympiádu nešla s veľkými očakávaniami. Jednoducho, aby som to emocionálne nepreháňala a nenastavila sa vopred na víťazstvo. To by nebola správna taktika,“ povedala nám pred odletom. Doma jej bude držať palce synček Jelisej (10) a dcérka Olivia (2,5).

Na Pjongčang má Kuzminová príjemné spomienky. „V roku 2009 som tam na majstrovstvách sveta absolvovala prvé preteky v novej športovej kariére ako reprezentantka Slovenska,“ zalovila v pamäti. V pretekoch s hromadným štartom si vybojovala striebornú medailu.

Anastasia Kuzminová: Prvý štart ju čaká už v sobotu 10. februára, na programe sú preteky na 7,5 kilometra.
Anastasia Kuzminová: Prvý štart ju čaká už v sobotu 10. februára, na programe sú preteky na 7,5 kilometra.
Zdroj: David Duducz

Taliansky muzikál

Ďalším povestným želiezkom v ohni bude pre slovenských fanúšikov zjazdová lyžiarka Petra Vlhová (22). Tá napriek mladému veku nejde do Kórey ako olympijský nováčik. Premiéru si odkrútila pred štyrmi rokmi v ruskom Soči. V súťaži slalomu skončila na 19. mieste, 5,62 sekundy za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

Odvtedy slovenská pretekárka prešla poriadny kus cesty. Našla si renomovaného talianskeho kouča Livia Magoniho. Fenomenálna Shiffrinová je naďalej slalomárskou kráľovnou, no Vlhová jej zdatne konkuruje a párkrát ju dokonca zdolala - aj v priamom súboji. Odľahčene sa dá skonštatovať, že dvojici Vlhová - Magoni to ladí podobne ako kedysi súrodencom Hečkovcom v skladbe Taliansky muzikál. Petra sa pravidelne umiestňuje v najlepšej trojici slalomu a v aktuálnej sezóne Svetového pohára jej patrí skvelá druhá priečka.

V ostatnom čase síce slovenská pretekárka bojovala s poklesom formy, no generálka na olympiádu nemohla dopadnúť lepšie. Vo švajčiarskom Lenzerheide vyhrala posledné preteky slalomu pred ZOH. Víťazný stroj menom Mikaela Shiffrinová sa zasekol, Američanka napriek pohodlnému náskoku nedokončila druhé kolo. Pred odletom do Pjongčangu to bol pre Vlhovú ten najlepší možný impulz.

„Som veľmi šťastná, toto víťazstvo som už potrebovala. V predošlých pretekoch som totiž nepredvádzala také jazdy, aké som chcela. Na olympiáde však môže byť všetko inak, musím sa dobre pripraviť,“ upozornila.

Petra Vlhová: V Pjongčangu sa prvýkrát predstaví 12. februára v obrovskom slalome.
Petra Vlhová: V Pjongčangu sa prvýkrát predstaví 12. februára v obrovskom slalome.
Zdroj: profimedia.sk

Najprv vlajka, potom dieťa

Veroniku Velez-Zuzulovú čaká veľká pocta. Na otváracom ceremoniáli bude slovenskou vlajkonosičkou. „Nepočítala som s tým, no v duchu som si hovorila, že by bolo skvelé, ak by som to bola práve ja. Správu mi zvestoval tatino, ktorému to oznámil prezident Slovenského olympijského výboru Anton Siekel,“ priblížila nám, ako sa o informácii dozvedela. „Bol to pre mňa emotívny moment, ale bola som medzi tréningovými sériami, takže som nemala veľa času nad tým rozmýšľať,“ pokračovala.

Slovenská reprezentantka dosiaľ nemala pod piatimi kruhmi šťastie. V Salt Lake City v roku 2002 a o štyri roky v Turíne ešte len zbierala skúsenosti. V rokoch 2007 i 2008 sa konečne zdalo, že má našliapnuté do absolútnej slalomárskej špičky. Dosiahla niekoľko pódiových umiestnení, no potom nastal výsledkový prepad. V olympijskom účtovaní vo Vancouvri jej to vydalo na 10. miesto v slalome a jednu jazdu v obrovskom slalome.

Veronika sa vo februári 2012 vydala za francúzskeho lyžiarskeho trénera Ro­maina Veleza. Šťastie v osobnom živote sa prenieslo aj na zjazdovky a v decembri toho istého roka zaznamenala v rakúskom Semmeringu svoje prvé víťazstvo v rámci seriálu Svetového pohára. Lenže v súvislosti s olympiádou ju naďalej prenasledovala smola. Pred hrami v Soči 2014 sa zranila, operovali jej koleno a sezóna bola pasé.

Veronika Velez-Zuzulová: Slalom je na programe v stredu 14. februára.
Veronika Velez-Zuzulová: Slalom je na programe v stredu 14. februára.
Zdroj: profimedia.sk

Vrátila sa ešte silnejšia. V rokoch 2016 aj 2017 obsadila fantastické 2. miesto v celkovom hodnotení slalomárok a zdalo sa, že v poslednom roku kariéry pôjde na ZOH do Pjongčangu ako jedna z favoritiek na medailu. Znova však dostala tvrdý úder. V septembri 2017 si vážne poranila pravé koleno a opäť musela ísť pod nôž. Rozhodla sa pre revolučný typ operácie a ako prvá lyžiarka v histórii sa vrátila na súťažné zjazdovky ešte v tej istej sezóne. Premiéru si odkrútila 28. januára v Lenzerheide. „Som šťastná, že si späť,“ vítala ju slalomová suverénka Mikaela Shiffrinová. Slovenku môže tešiť najmä jazda v druhom kole, kde dosiahla tretí najlepší čas.

Po sezóne zavesí lyže na klinec, v 33 rokoch má už iné priority. „Veľa plánov zatiaľ nemám, ale s manželom je jedným z hlavných cieľov dieťatko. Teraz nadíde čas, aby sme si to splnili. Budúcnosti sa nebojím a bude to rovnako pekné ako lyžiarske roky,“ vraví Veronika Velez-Zuzulová otvorene. V Kórei spraví všetko pre to, aby v detskej výbavičke nechýbala olympijská medaila.