Takto podľa amerického historika a spisovateľa Davida Bienenstocka vyzerali biblické zázraky. Ako to mohlo fungovať? Aj v tom má kontroverzný publicista jasno. Žiadna sila viery ani nadprirodzené schopnosti - zázraky robili liečivé účinky marihuany.

Záhadná látka

Základom Bienenstockovej teórie je záhadná látka kaneh bosem, ktorá podľa niektorých verzií Biblie bola podstatnou súčasťou posvätných olejov slúžiacich na pomazanie. Kontroverzný historik a publicista tvrdí, že kaneh bosem nie je nič iné ako výťažok z konopy. Argumentuje tým, že v Kristových časoch ľudia už poznali liečivé účinky marihuany. Ježiš vraj patril medzi zasvätených, ktorým medicínske účinky konopy neboli neznáme.

Čo teda robil? Fyzicky aj duševne chorých natieral posvätným olejom tak, aby sa im výťažok z konopy vstrebával do kože. „Nie je žiadny rozdiel medzi konopnými olejmi, ktoré používame dnes, a medzi tými, ktoré mali k dispozícii ľudia v Ježišových časoch,“ argumentuje Bienenstock. „Veriaci ľudia v tých časoch nepoznali vedecké vysvetlenie, ako to funguje, a naozaj mohli vnímať niektoré vyliečenia ako zázraky,“ tvrdí.

Spisovateľ vo svojich tvrdeniach zachádza ešte ďalej - podľa neho aj Ježiš aktívne užíval konopu. „Ježiš bol pomazaný a ak súčasťou pomazania bol výťažok z marihuany, tak ho určite užíval,“ tvrdí pre Daily Star. V prospech tejto teórie podľa neho svedčia aj opisy Ježišovho pomazania. „Je vykreslené ako hlboká skúsenosť, ktorá ho transformovala,“ vysvetľuje Bienenstock. Historik je zjavne presvedčený, že posvätný olej riadne zaberal.

Spochybňovanie

Aby sme získali nadhľad nad teóriou, treba povedať, že Bienenstock je veľký stúpenec marihuany, podporuje ju na každom kroku, o omamnej látke napísal hneď niekoľko kníh. Zrejme aj preto historici nad jeho teóriami mávnu rukou.

Niektorí z nich síce pripúšťajú, že archeologické nálezy dokazujú využívanie konopy na liečebné účely v Ježišových časoch, ale to je asi tak všetko. „Dôkazy, že marihuana bola súčasťou svätého pomazania, sú mimoriadne nepresvedčivé. Vôbec nemá význam venovať sa im,“ tvrdí pre magazín Vice americký profesor z Old Dominion University Lytton John Musselman. Dodáva, že záhadný kaneh bosem je skôr známa liečivá bylina puškvorec ako marihuana či iná psychedelická látka. „Puškvorec je dôležitá súčasť ajur­védskej medicíny a preukázateľne má liečivé účinky,“ vysvetľuje odborník. Ako príklad uvádza Srí Lanku, kde ho zoženiete v každom obchode s liečivými rastlinami a miestni ľudia ho často pestujú vo svojich záhradách.

Mojžišove „vidiny“

Nie je to zďaleka prvýkrát, čo sa niekto pokúša spájať biblické príbehy s účinkom drog. Pred niekoľkými rokmi prišiel izraelský výskumník Benny Shanon s odvážnou teóriou, že aj Mojžiš bol pod vplyvom halucinogénnych látok. Minimálne, keď zbadal ker, ktorý horel, ale nezhorel. Práve vtedy sa mu prihovoril Boh a prikázal mu, aby vyviedol Izraelitov z Egypta. „Vyzerá to ako neprirodzená kozmická udalosť, ale tomu neverím,“ vysvetľuje profesor Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme. „Tiež mohlo ísť o legendu, ale ani tomu neverím. Napokon, horiaci ker by mohol byť dôsledok užívania narkotík, čo sa mi zdá mimoriadne pravdepodobné.“

Ako dodáva, podľa Biblie súčasťou príbehu boli hromy, blesky či trúby. „To, že ľudia vidia zvuky, je bežný príznak užívania narkotík,“ vysvetľuje Benny Shanon, pričom poukázal na náboženské rituály v Amazónii, pri ktorých ľudia pod vplyvom drog „bežne vidia hudbu“.