Aj na Slovensku sú desiatky nadšencov, ktorí dokumentujú tiché miesta duchov, z ktorých vymizol život. Jeden z nich, Marcelito Rečinský (23) zo Sládkovičova, bol mojim sprievodcom v kaštieli v Abraháme. Na chvíľu som sa ocitla v koži urbexera a vychutnala si zvláštne čaro tichého spustnutého miesta, ktoré má tie najkrajšie časy za sebou.

Kedysi tu bola liečebňa pre obézne deti, dnes sú z nej ruiny.
Kedysi tu bola liečebňa pre obézne deti, dnes sú z nej ruiny.
Zdroj: Tony Štefunko

Tajomné hlasy

Malebná obec Abrahám v Trnavskom kraji má len niečo cez tisíc obyvateľov. Secesný kaštieľ s rozľahlým parkom dal v lese za dedinou vybudovať gróf Karol Eszterházy v roku 1899. Po vznešenosti tohto niekdajšieho miesta vychýrených poľovačiek grófov z okolitých panstiev nie je ani stopy. Ocenia ho len tí, ktorí na ňom hľadajú vzrušujúce tajomno a mrazivé ticho uprostred lesa. Mnohí miestni sa mu radšej vyhýbajú. Niektorí tvrdia, že tu počuť detské náreky a zvláštne kroky.

Donedávna bol v kaštieli liečebný ústav pre deti trpiace obezitou, ktorý okolo roku 1993 vyhorel a odvtedy sa objekt nevyužíva. Teraz už nemá okná ani dvere, takže podľa zásad urbexu môžeme vojsť.

Marcelito Rečinský spolu s Petrom Billým mapuje opustené miesta hlavne na južnom Slovensku.
Marcelito Rečinský spolu s Petrom Billým mapuje opustené miesta hlavne na južnom Slovensku.
Zdroj: Tony Štefunko

Trochu ako v Trhline

Vonku mrzne a rovnako aj pod strechou kaštieľa, ktorý obklopujú stromy ako mĺkvi strážcovia. Na zemi objektu sa hromadia nánosy odpadkov a častí opadaných múrov, steny vyzdobili amatérski umelci grafity. Nachádzame tu zvyšky kúpelne a uprostred jednej miestnosti pokazený detský bicykel. V inej miestnosti leží na zemi pohodená noha bábiky.

„Už chýba len tajomná skriňa, aká bola v psychiatrickej liečebni vo filme Trhlina," pomyslím si. Zmocňujú sa ma všelijaké pocity. Aj v tejto liečebni sa mohlo kadečo prihodiť. Počas jej fungovania aj po jej zatvorení. Takéto miesto by skvele dokresľovalo nejednu kriminálnu či mysterióznu snímku. „Je to strašidelné, keď si predstavím, čo všetko sa tu mohlo odohrať. Možno tu zomreli nejakí ľudia, keďže tu bola detská liečebňa. Niekedy tu mám taký čudný pocit,"komentuje zrúcaninu náš sprievodca a nahráva mojim zmiešaným pocitom.

Niektorí tvrdia, že z ruín kaštieľa počuť detské náreky a zvláštne kroky.
Niektorí tvrdia, že z ruín kaštieľa počuť detské náreky a zvláštne kroky.
Zdroj: Tony Štefunko

Napätie sa stupňuje

„Minule sme tu našli takú bábiku, neviem, či tu ešte je, možno ju niekto vyhodil niekam na strechu," hovorí Marcelito. Občas si sem odskočí nejaká partia z okolia. Raz tu stretol zopár mladých, ktorý si vybrali na oslavu práve toto pochmúrne miesto. Nie je už veľmi bezpečné.

Niektoré stropy chýbajú a schodisko je také schátralé, že po ňom stúpame len veľmi opatrne. Ale prehliadka stojí za to. Zmes napätia, vzrušenia a ticha burcuje fantáziu. Mimovoľne začujete vo svojej hlave detský smiech či zvučný hlas grófa Eszterházyho. Je čas odísť, zohriať skrehnuté prsty a upokojiť svoju predstavivosť. Verím, že tento typ adrenalínu je veľmi lákavý aj návykový a v duchu rozmýšľam o ďalších miestach.

Pozrite si video, kde sme si urbex vyskúšali na vlastnej koži >>

Viac si o fenoméne urbex prečítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.