Keď nás v marci tohto roku po prvý raz v novodobej histórii pandémia priklincovala doma, korona zvýšila sledovanosť streamovacích služieb, ako sú YouTube, HBO či Netflix. Prvé rebríčky sledovanosti za uplynulé mesiace obsadili samozrejme trilery s kriminálnou zápletkou či fantasy. Popri nich sa do úzadia, dosť nespravodlivo, dostal miniseriál Unorthodox. Hroziace nové karanténne opatrenia mu možno dajú druhú šancu.

Film spracúva príbeh mladej ženy, ktorá vyrástla v extrémne ortodoxnej židovskej komunite Williamsburg v meste New York, kam ušli zo strednej Európy pred holokaustom a ešte aj po desaťročia sa s ním vyrovnávajú. Žijú tradičným spôsobom, uznávajú svoje hodnoty. Prísne pravidlá zakazujú ženám spievať na verejnosti, po svadbe si musia oholiť hlavu, nemôžu len tak vyjsť z domu, obliekajú sa do neforemných, neslušivých šiat a aj tie najintímnejšie záležitosti jednotlivcov riešia od rabína cez členov komunity všetci.

Pozrite si trailer

V hlavnej úlohe Esther sa našla izraelská herečka Shira Haas (24). Jej svadbu dohodnú rodiny a dohadzovači a svojho budúceho manžela vidí až tesne pred. A svadbou život naberá jasný smer, ostrihá si nádherné vlasy, oholí hlavu a jej úlohou je rodiť deti a čím viac, tým lepšie.

Esty, inteligentná no nevzdelaná žena, sa vzoprie a ujde od manžela aj celého spoločenstva do zahraničia. No komunita ju nechá odísť len tak? A sú všetci ortodoxní naozaj? Štyri krátke epizódy ukazujú dva svety – také odlišné, že sa to zdá až nepravdepodobné. Seriál je podporený silnými hereckými výkonmi. Exkluzivitou Unorthodox je jeho jazyk, väčšina scén je totiž v jidiš, menšia časť v angličtine a nemčine.

Viac foto v galérii

Miniséria je natočená podľa knižného bestselleru Neortodoxná: Škandalózne odmietnutie mojich chasidských koreňov od spisovateľky Deborah Feldman. Autorka v skutočnom živote opustila komunitu a odišla do Berlína.

Dokument z natáčania filmu