Nemusíme to brať doslovne, ale romantický večer pri poháriku môže navodiť príjemnú atmosféru, uvoľniť napätie a pomôcť k väčšej otvorenosti. Dokonca aj vedci z Michiganskej univerzity vo svojej štúdii uviedli, že páry, ktoré spolu pravidelne konzumujú alkohol, sú oveľa spokojnejšie ako tie, ktoré si doprajú vínko či iný drink len sviatočne. Na výskume sa zúčastnilo 2 680 párov nad päťdesiat rokov. Mali už teda svoje skúsenosti - so vzťahmi aj s pohárikmi!

Spoločné uvoľnenie

Veríme, že odborníci nás nechcú nabádať na alkoholizmus, ale výsledky ich výskumov zrejme majú opodstatnenie. Veď k romantickým filmovým výjavom patrí aj popíjanie sektu pri bazéne či fľaša vína pri horiacom kozube. Čím sú tieto chvíle vzrušujúce?

Speváčka Adele: Kedysi starosti utápala v alkohole. „Bola som taká spitá, že som zabudla slová vlastných piesní. Bola to tá najhoršia vec, ktorá sa mi stala,“ opisuje vo svojej biografii.
Speváčka Adele: Kedysi starosti utápala v alkohole. „Bola som taká spitá, že som zabudla slová vlastných piesní. Bola to tá najhoršia vec, ktorá sa mi stala,“ opisuje vo svojej biografii.
Zdroj: profimedia.sk

„Pozitívne účinky menších dávok alkoholu na zbližovanie ľudí aj chuť na sex lekári nemusia utajovať ani propagovať. Sú prakticky skoro každému chronicky známe,“ vysvetľuje psychiater Artúr Ivančík. „Nie sme s manželom žiadni alkoholici, ale súčasťou nášho večerného rituálu je pohárik vínka. Uložíme deti spať, vypneme televízor a venujeme sa jeden druhému. Aj vďaka troške alkoholu sa lepšie porozprávame a hodíme za hlavu starosti a každodenné povinnosti,“ rozpráva Beáta.

Niektoré dvojice si pohárik doprajú v dobrej reštaurácii, iné pri posedení s priateľmi. „Po náročnom pracovnom týždni si rád posedím pri dobrom drinku. Mám kamarátov, ktorých manželky sú striktné abstinentky a vyčítajú mužom každý pohárik. My s manželkou sa vďaka tomu vieme skvele zabaviť a zresetovať,“ dodáva Karol.

V čom teda spočíva čaro omamného pohárika? „Alkohol v istej dávke zbavuje človeka niektorých zábran, dodáva mu odvahu a niekedy pomáha viacej rozviazať jazyk či umožní popustiť uzdu rôznym ,hriešnym‘ fantáziám. Veď zrejme už každý z nás zažil po alkohole pocit vyššieho sebavedomia, uvoľnenia, jednoducho schopnosť dostať sa do správnej erotickej nálady,“ vysvetľuje Ivančík.

Stimuluje aj utlmuje

Odborníci upozorňujú aj na prospešné spojenie sexu a alkoholu. Niektorí sexuológovia dokonca odporúčajú požitie malého množstva alkoholu ako prvú voľbu liečby mužom, ktorí trpia predčasnou ejakuláciou. „Samozrejme, hovorím o jednom či dvoch pohároch kvalitného červeného vína alebo sektu. Dovolím si dokonca tvrdiť, že malé množstvá značkového alkoholu môžeme považovať v určitom zmysle za afrodiziakum,“ upresňuje znalec ľudskej duše.

Lenže, pozor! Aj keď alkohol má pomerne silnú schopnosť znížiť stud alebo zábrany, práve táto jeho vlastnosť prispela k všeobecne rozšírenému mýtu, že jednoznačne podporuje sexuálny apetít. „Je však nutné mať na pamäti ideálnu dávku alkoholického nápoja a hlavne si ju ustrážiť, čo niekedy nebýva ľahké. So stúpajúcim množstvom etanolu v krvi sa síce zvyšuje libido a chuť na intimity, ale po nadmernej dávke má už aj protichodné, utlmujúce účinky,“ varuje odborník. U mužov často nekontrolované pitie znižuje schopnosť udržať kvalitnú erekciu. Okrem toho môže neprimeraná konzumácia alkoholu u oboch partnerov výrazne znížiť schopnosť dosiahnuť kvalitný orgazmus. „Neznášam, keď môj partner v spoločnosti príliš pije - je síce prítulnejší, ale v posteli z neho nič nemám. Buď zaspí, alebo ho, skrátka, jeho nástroj neposlúcha,“ sťažuje sa Zora.

Určite si hranicu!

Ivančík upozorňuje, že okrem nekvalitnej erekcie má neprimeraný príjem alkoholu negatívny vplyv na plodnosť u oboch pohlaví a veľmi často stojí aj za rizikovým sexuálnym správaním. Ak si nechcete urobiť hanbu, radšej sa kroťte. Ušetríte seba aj svojich blízkych. „Stačí, ak partner začne pravidelne prekračovať hranicu primeraného množstva, a potom je len otázka času, kedy postupný rozvoj závislosti od alkoholu zákonite prinesie vážne a zhubné dôsledky na jeho zdravie, psychiku aj na vzťah,“ upozorňuje odborník.

Pripomína, že je naozaj ťažké paušálne odporúčať alkohol ako afrodiziakum a užívať si s jeho pomocou neobyčajné chvíľky vo dvojici. Hlavne ak niekomu na uvoľnenie stačí jeden pohárik a iný potrebuje o niečo viac. „V každom prípade asi mieru a hranicu odhadne každý pomerne ľahko. Ak začnete mať pocit, že už nie ste celkom schopný reálne uvažovať a zhodnotiť situáciu, máte problémy s artikuláciou a koordináciou alebo sa vám už robí nevoľno od žalúdka, tak alkoholu bolo viac ako dosť. Potom je lepšie stráviť noc osamote a spánkom,“ radí.

Planéta rozkoše

Alkohol môže byť pre dvojicu len vtedy príjemným spoločníkom, ak nie je aj hlavným! Na prvom mieste by mal byť vždy partner a vychutnávanie spoločných chvíľ. Naopak, ak ste obaja príjemne naladení, uvoľnení a cítite pravú zmyselnú náladu a chuť vybočiť zo všednosti, vaša spoločná vzrušujúca hra sa môže začať.

„Nezabudnite ani na iné dôležité detaily - vždy stavte okrem alkoholu na správnu atmosféru plnú fantázie a zvádzania. Príjemná alebo romantická hudba, vonné sviečky, ale aj spoločný kúpeľ a masážny olej dokážu v kombinácii oveľa viac ako pohár sektu,“ pripomína Ivančík. „Najmä však buďte sami sebou, odviažte sa a myslite v tej chvíli a v tom okamihu iba na to, že toto je len a len vaša spoločná chvíľa a spoločná planéta šťastia a rozkoše,“ dodáva.