Tip na článok
Súdruh Gottwald v srdiečku

Sedemdesiat rokov od „víťazného“ februára: TÁTO výstava vás zaručene pobaví

"Více vyrábíme, lépe žijeme!" alebo "Západní Čechy, pevná hráz míru a socialismu!" Dve heslá z mnohých, ktorými bolo za socializmu oblepené celé Česko-Slovensko.

Galéria k článku (10 fotografií )
Sedemdesiate výročie Víťazného Februára
Sedemdesiate výročie Víťazného Februára
Sedemdesiate výročie Víťazného Februára

Tieto dve sa však na plagátoch ocitli aj na výstave Veľké zámery socialistického realizmu v Prahe.

Detaily
Detaily
Viktor Malý

Vraví sa tomu aj SORELA, socialistický realizmus, hoci doposiaľ definícia toho, čo to vlastne je, neexistuje. Choďte sa pozrieť na domy postavené v päťdesiatych rokoch napríklad v Handlovej, Novej Dubnici či v Novákoch a pochopíte, o čom to bolo. Niekdajší funkcionalizmus nahradila architektúra plná monumentalistiky.

Pionier, vojak a družstevník na opone

A tá nechýbala nikde, ani v umení, ktoré bolo na výstave v Prahe hojne zastúpené. To, čo platilo dovtedy, zrazu neplatilo. Žiadne dámy s perlami ani ľudové postavičky v krojoch na obrazoch, ale - súdruhovia, pionieri, robotníci, robotníčky, družstevníci, vojaci. Ako spomínala dnes už nebohá známa martinská herečka, ocitli sa aj na opone martinského divadla, namaľoval ich slávny slovenský maliar a ona pokladala za svoj celoživotný úspech, že sa jej tú oponu podarilo dostať preč.

Sorela v praxi
Sorela v praxi
Viktor Malý

Tank ako ťažidlo, srdiečko so súdruhom Klementom Gottwaldom v strede, sochy vojakov… Je to preč. Pred necelými tridsiatimi rokmi sa to, našťastie, skončilo. Ale tento rok je to už sedemdesiat rokov, odkedy sa to začalo. Pripomeňme si teda výročie Víťazného Februára! Len inak, ako za socializmu.

VIDEO Plus 7 Dní