Každý po nej túži a sníva o nej, ale málokto sa láske dokáže skutočne otvoriť. Mnohí odborníci tvrdia, že umeniu milovať sa dá naučiť. Neprirodzené? Nuž, ak chceme cítiť motýle v bruchu, vášeň a túžbu dlhšie než dva roky, možno stojí za pokus pozrieť sa hlbšie a otvorenejšie na vlastný prístup a fungovanie s iným človekom. Jedna zo základných rád americkej odborníčky na vzťahy, lektorky a spisovateľky Barbary De Angelis, znie: „Nikdy sa nebudete cítiť skutočne milovaní, ak ostatným nedovolíte, aby videli, kto vnútri ste,“ píše vo svojej knihe Ako milovať celý život. Aké sú jej ďalšie postrehy z dlhoročnej praxe?

Emocionálne múry

„Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo vzťahy nevydržia - jeden alebo ani jeden partner nevpustí druhého emocionálne dnu,“ tvrdí De Angelis. Čo to v praxi znamená? Jednoducho, máme strach - zo zlyhania, z prílišnej závislosti, z toho, že tomu druhému sa nebude páčiť, čo hlboko v nás uvidí. Ale bez toho nie je možný skutočný vzťah.

Americká odborníčka na vzťahy hovorí, že potrebovať toho druhého je normálne. Ak sa snažíte o prílišnú sebestačnosť a odstup, ni­kdy nezažijete pocit dokonalého splynutia - či už na citovej, alebo fyzickej úrovni.

Tváriť sa, že ste vždy nad vecou, chápavý a prispôsobivý, môže spočiatku na partnera pôsobiť blahodarne. Po čase sa však v oboch môžu hromadiť nepríjemné pocity. U vás preto, lebo potláčate svoju podstatu, názory, emócie. A partner? Ten vlastne nevie, kto ste, aký ste človek. „Spoznal som milé dievča, ale po pár mesiacoch ma začalo na nej niečo štvať. Snažila sa, bola pekná a milá, ale akoby sa mi len prispôsobovala. Venovala sa tomu, čo ja, na každý môj názor súhlasne prikyvovala alebo, keď už mala pocit, že ma pozná, hovorila vopred to, čo chcem počuť. Paradoxne - cítil som sa s ňou osamelý. Nemal som v nej rovnocenného partnera - akoby bola ohradená múrom. Vlastne som za pol roka vôbec nezistil, čo má naozaj rada, čo ju štve, až nakoniec som pochyboval aj o jej citoch - tiež mi pripadali strojené,“ opisuje Matej.

Barbara De Angelis: Americká odborníčka na vzťahy, lektorka a spisovateľka radí, ako milovať celý život.
Barbara De Angelis: Americká odborníčka na vzťahy, lektorka a spisovateľka radí, ako milovať celý život.
Zdroj: barbaradeangelis.com

Nebojte sa citov!

„Potláčanie vlastných potrieb patrí k najrýchlejším spôsobom, ako si okolo srdca vybudovať múry,“ píše v knihe Ako milovať celý život Barbara De Angelis. Nuž a ich rúcanie je zdĺhavá práca. Najmä pre partnera, ktorému to neuľahčíte.

Veľa ľudí totiž túži po láske, ale zároveň sa jej bojí. Presnejšie - sklamania a jej straty. Preto sú mnohí takí opatrní pri prejavovaní citov. Čo keď ich ten druhý neopätuje, zradí, pošliape? Sme vôbec hodní toho, aby nás niekto hlboko a bytostne miloval takých, akí sme? Stovky otázok, pochybností a strachu, hoci ukrytých v podvedomí, hádže dvojiciam polená pod nohy. Nakoniec spolu prežijú niekoľko rokov, ale sú skôr spolubývajúcimi než vrúcnymi milencami.

Prílišná sebakritika a pochybovanie o sebe oslabuje aj našu lásku k tomu druhému. Keď sa mu bojíme otvoriť, bojíme sa aj vpustiť do svojho srdca lásku, po akej túžime.

S láskou vyhrávate

„Láska nebolí - bolí len to, keď prestanete milovať,“ pripomína De Angelis. Je presvedčená, že človeka napĺňa práve očarenie, nadšenie z niekoho, radosť z jeho prítomnosti, blízkosť a spojenie s ním. Môžeme pociťovať hlbokú náklonnosť aj k niekomu, kto naše city neopätuje. Spomeňte si, koľkokrát ste boli „platonicky“ zamilovaní a vznášali ste sa len pri pohľade na milovaný objekt či stretnutí s ním.

To, čo človeka sklame a zraní, je nemožnosť niekoho milovať. „Manžel sa so mnou tak zahrával, že sa mi stával čoraz ľahostajnejším. Jeho klamstvá, uzavretosť, nezáujem o moje svety a pocity nás neustále vzďaľovali a po čase som si uvedomila, že najviac ma bolí strata mojej lásky. Jeho chlad a egoizmus mi vzali šancu milovať ho, vznášať sa, vytvárať celok s inou bytosťou,“ sťažuje sa Milena. „Môj život zostal prázdny. Aj keď mám rada svoju prácu, deti aj záľuby. Ale zmizla z neho láska. Zo mňa zmizla…“ priznáva.

Keď vaše city dlhodobo narážajú na zabarikádované srdce, otupia sa či rozbijú. Ale to neznamená, že to nemáte skúsiť. Každý sa musí naučiť zbúrať predovšetkým vlastný emocionálny múr a zložiť masku. Inak sa nikdy neocitne v náručí najkrajšieho a najsilnejšieho citu. A nech sa vám to zdá akokoľvek banálne, žiadne iné zážitky, peniaze ani promiskuitný sex ho nenahradia.

„Láska vás spája so silou vo vašom vnútri. Preto má zamilovaný človek taký dobrý pocit. Keď prestanete milovať iných, oslabujete spojenie s vlastnou vnútornou silou a so schopnosťou milovať. Keď milujete, vyhrávate, lebo skúsenosť milovania vám dodáva silu a energiu,“ pripomína De Angelis.