Brian Chesky a Joe Gebbia sa v roku 2007 presťahovali do San Francisca. Nájomné bytov bolo pre mladíkov privysoké. Rozhodli sa preto nafúknuť matrac a prenajať svoju obývačku turistom. K miestu na spanie ponúkli aj raňajky. Vtedy ani netušili, že sa im v hlavách zrodil podnikateľský nápad ich života – Airbnb.

Vylepšiť reputáciu

Webová služba sprostredkúvajúca krátkodobé turistické ubytovanie priamo u miestnych má podľa Wikipédia viac ako tri milióny ponúk v 65-tisíc mestách v 191 krajinách. Službe sa darí natoľko, že ju v niektorých európskych metropolách zakázali. Raketovo dvíhala ceny nájmov pre miestnych obyvateľov. Reagujúc na situáciu predstavilo Airbnb novú stratégiu – program Friendly Buildings.

Podľa štúdie českej vlády, o ktorej výsledkoch informovala agentúra TASR v septembri tohto roka, sa len v Prahe 1 a 2 nachádza 60-tisíc lôžok, ktoré vlastníci prenajímajú cez Airbnb. Ročne im to pritom vynesie necelých 77 miliónov eur, ktoré sú väčšinou nezdanené. To zodpovedá štvrtine ročného obratu v ubytovacích službách v Prahe.

Americká firma dúfa, že si novou stratégiou vylepší reputáciu medzi majiteľmi bytov a štátnou správou, cituje internetové vydanie francúzskeho denníka Le Figaro agentúra ČTK.

Presne stanovené príjmy

Jeden z takýchto nájomných domov má vzniknúť na strategickom mieste – vo floridskom mestečku Kissimmee, ktoré je len polhodinku autom od zábavného parku Walt Disney World. Ten ročne navštívi vyše 20 miliónov návštevníkov, ktorí musia niekde prespať. Zlatá baňa pre hotelierov.

V komplexe s názvom Niido bude 324 bytov a Airbnb ho postaví v spolupráci s miestnym developerom. Nájomníci, ktorí dostanú ročnú zmluvu si svoj byť budú môcť ďalej prenajímať, a to až na 180 dní v roku. Podľa stanice BFM Business sa stanú súčasťou programu Friendly Buildings by Airbnb.

Príjmy z prenájmu si v rámci programu rozdelí medzi sebou majiteľ, ktorému bude patriť 25 percent sumy, s nájomníkom, ktorý dostane zvyšok. Airbnb si vezme trojpercentný poplatok za sprostredkovanie. Cena bytov ani výška nájmu v plánovanej budove ešte nie je známa.

Dvere bez kľúčových dierok

Dom sa bude podobať hotelu, aby sa prenajímania uľahčilo. Dvere sa budú otvárať pomocou smartfónov. K dispozícii budú bezpečné úschovne a domovnícke služby. Nájomníci nebudú musieť prijímať hostí osobne, vybaví to za nich služba MasterHote. Domovník okrem privítania zabezpečí upratovania a výmenu obliečok. Návštevníkom tiež poradí a pomôže, ak sa vyskytne problém.

V Airbnb sa týmito projektmi snažia udobriť si majiteľov nehnuteľností a bojovať so sťažnosťami susedov na nevhodné správanie turistov v prenajatých bytoch. „Táto spolupráca je dôkazom, že majitelia, developeri a Airbnb môžu spolupracovať, všetci na tom získajú a zlepšia sa služby návštevníkom,“ povedal Jaja Jackson, ktorý je v Airbnb riaditeľom organizácie Global Multifamily Housing Partnerships.

Firma sa tiež snaží upokojiť niektoré mestá, ktorá sa obávajú poklesu ponuky ubytovania. Tvárou v tvár „airbnbizaci“, ktorá vyháňa z historických centier miest ich obyvateľov a nahrádza je turistami, sprísňuje čím ďalej viac hlavných miest pravidlá turistického prenájmu. Napríklad Paríž a Berlín. Spoločnosť Airbnb uviedla, že byty v rezidencii Niido budú musieť byť najskôr prenajaté a až potom sa začnú ponúkať na jej webe. Ak sa koncept osvedčí, vzniknú ďalšie podobné budovy. Do roku 2019 by ich mohlo byť až 20-tisíc.

Výhody a nevýhody

Naskytá sa ale otázka, či Airbnb nestratí svoj čaro – zažiť teplo lokálneho krbu na vlastnej koži. Turisti totiž službu nevyhľadávajú len preto, že ponúka neporovnateľne lacnejšie ceny za prespanie. „Z mojej skúsenosti sú ceny prenájmov cez Airbnb o 20% – 60% nižšie v porovnaní s cenami, ktoré ponúkajú hotely,“ napísala na svojom blogu Travelhacker slovenská cestovateľka Janka Schweighoferová.

Ubytko vo svojich bytoch a domoch ponúkajú turistom miestni obyvatelia, to znamená, že sa často ocitne v centre vášho cestovateľského cieľa, neraz s plnou chladničkou a ak máte na prenajímateľa šťastie, poskytne vám neoceniteľné tipy, čo v ich meste vidieť, či kde sa chutne najesť. „Máš lokálne insiderské tipy a vďaka nim brutálne ušetríš a spoznáš mesto lepšie ako len bežný turista. Každé ubytko je 100 % autentické a iné ako ostatné,“ vymenúva výhody službu Schweighoferová, ale hneď dodá, že pokiaľ natrafíte na nanič prenajímateľa, výhoda sa môže razom zmeniť na nevýhodu. Vtedy by ste asi radšej prijali formálnejšie prostredie hotela. Známe sú aj prípady, keď samotní turisti nechali ľuďom, ktorí im poskytli miesto, kde hlavu skloniť nepríjemné prekvapenie – doslova zdevastovaný byt.