Ak je pre vás nová známosť iba náplasťou na zlomené srdce, akýmsi univerzálnym riešením problémového obdobia po rozchode, tancujete na príliš tenkom ľade. Riziko, že nový vzťah stroskotá a vy budete opäť sami, nehovoriac o zranených citoch na druhej strane, je veľké.

Napriek tomu sa mnohí z nás, ktorí prežili rozchod, snažia rýchlo nájsť nového partnera v nádeji, že ich zbaví bolesti, nepríjemného pocitu samoty a opustenia. Dúfajú, že keď skočia do nového vzťahu, bolesť z rozchodu sa zmierni a budú trpieť menej. V praxi to tak však nefunguje.

Zabudnite na minulosť

Väčšina odborníkov má na vybíjanie klina klinom vo veciach lásky jednoznačný názor - tento spôsob riešenia problémov v prípade vzťahov spravidla nefunguje. Zvyčajne totiž nie je možné zalepiť dieru po bývalom novým partnerom.

„Váš mozog neprestane myslieť na negatíva z predchádzajúceho vzťahu ani sa nezbaví naučených vzorcov správania. Navyše, pri rýchlom vstupe do nového vzťahu začína mozog automaticky porovnávať nového partnera s bývalým,“ tvrdí odborník na partnerské vzťahy Karel Chába.

Zdôrazňuje, že ak sa človek sám nevyrovná s rozchodom, nová láska ho z toho nedostane. „S rozchodom sa musíte vyrovnať sami. Musíte sa zbaviť starých tráum a nenávisti k bývalému partnerovi,“ tvrdí.

Ľudia, ktorí sa vrhajú do nových vzťahov bez toho, aby mali vyriešený ten predchádzajúci, často upadajú do ešte väčšej beznádeje a ešte viac sa utvrdzujú vo svojich negatívnych presvedčeniach. Preto je psychická očista a rehabilitácia po rozchode nevyhnutná.

Platí totiž, že ak nie sme schopní byť radi sami so sebou, nie sme pripravení vstúpiť do nového vzťahu. Ak doň predsa len vstúpime, nič nové údajne nezažijeme.

Čas je najlepší liek

Na začiatok si treba pripomenúť základné pravidlo - najlepším liekom na zlomené srdce je čas. „Niekomu to môže trvať dni či týždne, inému mesiace alebo aj roky,“ hovorí tridsaťpäťročná Katarína, ktorá sa pred časom rozviedla. Od randenia si chce dať dlhšiu pauzu.

Súhlasí s ňou aj dvadsaťštyriročná Jana: „Spočiatku je každý nahnevaný, čo je prirodzené. Treba si však odpočinúť od flirtovania a nadväzovania nových kontaktov, kým sa z toho človek psychicky nevyseká. Pár týždňov či mesiacov slobodného života nikomu neuškodí.“

Chába upozorňuje, že skôr, ako sa pustíme do hľadania novej lásky, musíme si byť istí, že sme na to psychicky pripravení. Naším zámerom nemá byť pomsta bývalému, respektíve snaha ukázať mu, že pre nás nič neznamenal a poľahky sme si zaňho našli náhradu.

„Koniec dlhodobého vzťahu či rozvod bývajú nezriedka značne dramatické a emocionálne vypätie sa zvyšuje priamo úmerne s tým, ako dlho ste boli spolu a koľko ste toho spoločne prežili,“ vysvetľuje Chába. Podľa skúseného odborníka pomôže, keď sa o svojich pocitoch porozprávate s blízkymi, priateľmi alebo napríklad aj so psychológom.

„Ľudia po rozchode prežívajú silné emócie. Nie je hanba obrátiť sa na odborníka, ak si s nimi neviete rady a potrebujete pomôcť s ich spracovaním.“ Chába pripomína, že nikam sa netreba ponáhľať. Naopak, na vyrovnanie s minulosťou si treba dopriať čas. „Verte, že keď budete pripravení vrhnúť sa do nového vzťahu, určite to spoznáte,“ dodáva.

Príprava na nový vzťah

Jeden z najpopulárnejších českých psychológov súčasnosti Jeroným Klimeš odporúča oprášiť zásadu, ktorú uplatňoval lombardský kráľ Liutprand na svojich poddaných už v ôsmom storočí - dať si rok pauzu a dodržiavať akýsi „vdovský celibát“. O nový vzťah by ste sa mali podľa Klimeša pokúšať až potom, keď odznie takzvaná reaktívna depresia.

„Najlepšie je dopriať si aspoň polročnú až ročnú pauzu na regeneráciu. Jedine tak nebudete vnímať nového partnera cez prizmu toho starého. V opačnom prípade budete mať v hlave galimatiáš.“

A ten môže mať všakovakú podobu - napríklad môže ísť o krátke citové výpadky pri milovaní s novým partnerom, keď sa vám v mysli vynorí bývalý alebo svoju novú lásku oslovíte menom expartnera. Zvážiť by ste mali aj vzťah s niekým, kto má za sebou nedávny rozchod. Vzťahy sa totiž skončia oveľa skôr, ako sa s tým stihne vyrovnať naša psychika. Psychika má veľkú zotrvačnosť, takže medzi tým, keď partner „umrie“ fyzicky a psychicky, je veľký rozdiel.

A čo robiť počas pauzy? Nerobiť chybné kroky, ktoré rozchod zbytočne preťahujú. „Psychika sa riadi vlastnými zákonitosťami, netreba ju nejako špeciálne ovplyvňovať. Navyše to ani nie je v našej moci. Ak sa však priveľa vŕtame v minulosti, môžeme prehĺbiť negatívne pocity, ktoré prichádzajú po rozchode, a predĺžiť čas bolesti,“ varuje Klimeš.

Rehabilitácia

Rozvod, respektíve rozchod, je podľa viacerých prieskumov treťou najstresujúcejšou skúsenosťou. Zároveň je výzvou - možno ho využiť na to, aby sme sa posunuli ďalej, dozreli a boli oveľa lepšie pripravení na nový vzťah.

„Mnohí z mojich klientov trávia mesiace bolestivým premýšľaním, prečo k rozchodu došlo. Chcú pochopiť, prečo stratili partnera, respektíve, či sa skutočne museli rozísť. Oveľa dôležitejšie je uvedomiť si, že rozchod bol len vyústením dlhodobých nezrovnalostí, ktoré nedokázali s partnerom vyriešiť,“ tvrdí Tomáš Novák, ktorý pôsobí ako poradca v oblasti medziľudských vzťahov so špecializáciou na manželské, rozvodové a porozvodové poradenstvo.

Podľa neho sa netreba vracať do minulosti. „Základ je vyčistiť si byt. Všetko, čo by nám pripomínalo bývalý vzťah, musí ísť preč.“ V ďalšom slede si treba naplánovať nové aktivity.

„Skúste nové koníčky, na ktoré ste nemali čas. Začnite konečne behať, tancovať, čokoľvek, čo bude mimo vášho domova,“ radí Novák. Tak, ako rovnaký strom rodí rovnaké ovocie, rovnako uvažujúca hlava bude produkovať rovnaké rozhodnutia a činy vedúce k podobným záverom ako v minulosti.

Bez nového prístupu sa situácia nezlepší. „Ale pozor, treba sa meniť kvôli sebe. Ani tá najväčšia láska nás nezmení, ak nebudeme chcieť my sami,“ zdôrazňuje odborník.