Spoločnosť AVG si vo štvrťročných intervaloch berie na mušku operačný systém Android a vyhodnocuje, ktoré aplikácie berú smartfónom najviac energie, dát a výrazne ich spomaľujú.

Najväčšie spomaľovače

Kráľom smartfónových spomaľovačov sa stal momentálne populárny a veľmi rozšírený Snapchat, čo je vlastne sociálna sieť zameraná predovšetkým na posielanie fotiek a videa. Na tróne vystriedal Facebook a Spotify. K nelichotivému prvenstvu mu dopomohlo simultánne využívanie fotoaparátu, wi-fi, mobilných dát a GPS.

Najnáročnejšou aplikáciou z hľadiska dát sa stala Tumblr, čo je akási obdoba Facebooku. Hoci sa cez ňu distribuuje relatívne nenáročný obsah, v skutočnosti „žerie“ viac dát než Netflix a Spotify spolu. Tumblr v priebehu tohto roku výrazne vzrástol z hľadiska popularity, konkuruje dokonca už Twitteru, využívajú ho skôr mladší ľudia.

Skryté hrozby

AVG vo svojej správe náročné aplikácie rozdelila na tie, ktoré používatelia spúšťajú vedome, a tie, ktoré bežia automaticky na pozadí a mnohí o nich ani netušia.

Automaticky sa spúšťa napríklad Facebook, ten skončil na prvom mieste hneď v troch kategóriách - medzi aplikáciami najviac spomaľujúcimi smartfón, medzi aplikáciami najnáročnejšími na mobilné dáta a taktiež medzi aplikáciami najnáročnejšími na pamäť. Vo všetkých troch kategóriách skončili v „najlepšej“ päťke aj Google Play Services.

Čítajte viac:

Nebezpečná srdcová arytmia: Odhalí ju aplikácie v telefóne?

Žrúti batérie

Spomedzi skrytých služieb, ktoré najviac vysávajú batériu, sa v aktuálnej správe na prvom mieste umiestnil proces nazvaný trochu komplikovane com.sec.android.fwupgrade. Ten slúži na periodické sťahovanie aktualizácií cez wi-fi pre zariadenia Samsung s Androidom. Veľkými žrútmi batérie sú aj aplikácie Samsung Security Policy Update (KNOX) a populárny Google Play.

Pri niektorých aplikáciách výrazne vplývajúcich na výdrž telefónu vôbec nie je jasné, prečo by mali neustále skryte bežať na pozadí. Platí to napríklad pre známu aplikáciu na predpoveď počasia Weather Channel, ako aj aplikáciu na četovanie Words with Friends.

Extrém menom Snapchat

Medzi aplikáciami, ktoré používatelia spúšťajú vedome, je najproblematickejší spomínaný Snapchat. Smartfón spomaľuje, výrazne znižuje výkon batérie a je náročný aj na dátové prenosy. Vo všetkých troch kategóriách mu však zdatne konkuruje videoslužba Samsung WatchOn.

Ak máte málo miesta na dáta, treba zvážiť, či sa neoplatí vymazať Spotify a internetový prehliadač Chrome nenahradiť niektorým z jeho konkurentov.

Možno sa niektorí pozostavia nad tým, prečo sa Google Chrome dostal medzi aplikácie najviac zaťažujúce pamäť smartfónov. Je to preto, lebo hromadí toľko informácií o prehliadaní stránok, až sa stal náročným ako Spotify alebo Amazon Kindle.

Úlohou takýchto správ a analýz, čo zdôrazňuje aj AVG, nie je strašiť používateľov pred využívaním určitých aplikácií, ale upozorniť na to, že každý by mal zvážiť, čo a prečo chce používať a nakoľko to bude zaťažovať jeho smartfón.

Najnáročnejšie: Tabuľka zobrazuje najväčších spomaľovačov podľa toho, či ide o aplikácie spúšťané používateľom...

...alebo spúšťané automaticky