Smolnícka Zuza zatienila stáročnú slávu tunajších banských diel a stala sa najväčšou miestnou raritou. Ako vraví Jozef Oravec, chodia sem až z Košíc, aby sa s ňou odfotografovali. Stojí ich to len zopár mrkiev a kúskov starého chleba. Vôbec ju nezaujíma, ako bude na obrázku vyzerať, odpózuje hocičo a s hocikým, len aby neprišiel s prázdnymi rukami.

Zuza zo Smolníka.
Zuza zo Smolníka.
Zdroj: Július Dubravay

„Žrádlo jej nosia aj poľovníci, sused jej dáva seno, jeden pán z Prakoviec jej minule dovliekol päť kíl mrkvy a každé ráno si počká pod našimi oknami, kým jej žena niečo chutné nepodá,“ rozpráva Jozef Oravec a vysvetľuje, že vlani sa na konci Smolníka potuloval mladý jeleň. Podľa všetkého, Zuzin syn. Bol vraj mimoriadne prítulný, až taký prítulný, že keď prešiel cez kopec do Rožňavy a prechádzal sa po sídlisku, museli ho odchytiť a dať do obory. Preto, lebo nie on ľudí, ale ľudia sa báli jeho. A tento rok ho nahradila v Smolníku Zuza, ktorá vlani v lete zostávala vždy len v úctivej vzdialenosti, k ľuďom sa nepribližovala. Na jeseň sa však osmelila aj ona a je z nej ich - Zuza!

Treba sa pred ňou zatvárať

„Môže mať tak štyri či päť rokov a podľa všetkého čaká mláďa,“ dodáva pán Oravec. Ako k nemu prišla? Veľmi jednoducho! Nikto ju nedrží na povraze ani zavretú v záhrade. Naopak, ľudia brány zatvárajú, aby im nevošla až do obývačky. Pohybuje sa voľne kde chce, ak má chuť, odskočí si do prírody, ale veľmi rýchlo sa vždy vráti. Čo by robila v hore, keď jej domovom je koniec Smolníka? Tam sa o ňu vždy postarajú.

Zuza zo Smolníka.
Zuza zo Smolníka.
Zdroj: Július Dubravay

Nestáva sa často, aby ste si mohli pohladkať jelenicu. Aby vám žrala chlieb z ruky, pózovala pred fotoaparátom, robila grimasy do objektívu a nechala sa dokonca aj objať, aby bol obrázok naozaj vydarený. Miestni síce vravia, že keď bude mať mláďa, poľovníci ju aj mladé odvedú do hory, ale pán Oravec vie svoje: „Čo by tam robila? Ona sa určite hneď vráti!“