Politika je v niektorých momentoch opak fair play, ako to poznal zo športu. Bývalý tenista Ján Krošlák hovorí, že v parlamentnom klube Obyčajných ľudí a nezávislých osobností sa ako čierna ovca necíti. Kritika Igora Matoviča ho pripravila o priateľstvo s kolegom poslancom Karolom Kučerom, ale neľutuje. Ako by vyriešil hádky o platenie za testy na covid? Prečo exministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu neadresoval kritiku za manažment pandémie? Prečo si myslí, že jeho nasadenie v tenise bolo väčšie, ako predvádza v národnej rade?

Pohľady JÁNA KROŠ­LÁKA (47) na témy, ktoré hýbu politikou, zisťovala VERONIKA COSCULLUELA.

Ste pre Igora Matoviča jeho najneobľúbenejším poslancom?

V rozhovore, ktorý dal médiám naposledy, sa ho opýtali, čo si o mne myslí. Povedal, že pri zostavovaní kandidátky sa stanú aj chyby. Mňa nazval jednou z nich. Ja hovorím, bodaj by som bol tá najväčšia chyba. On ich totiž urobil za posledný rok a pol také veľké množstvo, že moje zaradenie na jeho kandidátku bola hádam tá najmenšia z nich. Áno, môžem ďakovať Igorovi Matovičovi za to, že som v parlamente. Ale aj lojálnosť má svoje hranice.

Kde boli pre vás tie hranice lojálnosti?

Len vďaka politike Igora Matoviča a volebnej kampani, akú urobil, vďaka tomu, že si protikorupčnou politikou získal dôveru ľudí, vyhral voľby. To je fakt, ale po víťazstve nedokázal vystúpiť z opozičného vlaku a preštelovať sa. Chvíľu som s tým bojoval, potom som si povedal, že sa treba ozvať, a hoci je to líder strany, za ktorú som poslancom, zlyhania treba pomenovať. Ak som ja podľa neho chyba, on je pre mňa omyl.

To znie ako slová niekoho z opozície alebo z SaS, vy ste stále v klube OľaNO...

Nikto Igorovi Matovičovi neupiera to, čo svojou bojovnosťou a neústupčivosťou dosiahol. Zmena nastala. Systém sa rúca. Táto vláda je iná v tom, že sa na žiadnom systéme nedohodla. Dzurinda porazil Mečiara tým, že sa búchal do pŕs a rozprával, ako sa rozkrádalo Slovensko. Keď prišiel k moci, nič také zásadné sa neudialo. Bol niekto z mečiarovskej éry za Dzurindu stíhaný? Takisto, keď porazil Fico Dzurindu, hovoril o privatizácii strategických podnikov, že Mikloš s Dzurindom rozkradli republiku. Vyhral rétorikou, akú mal v kampani voči nemu Matovič. Aj Fico sa však dohodol a žiadna trestnoprávna zodpovednosť sa nevyvodila. My sme systém zrušili. Igor Matovič ho zrušil. Splnil si svoju historickú povinnosť. V mnohom však zlyháva. Áno, bol tu covid, museli prísť nepopulárne rozhodnutia, ale jeho hádavý štýl vládnutia, ktorý mu vyčítam, nemá s covidom veľa spoločného.

Kedy naposledy ste osobne hovorili s Igorom Matovičom?

Nespomínam si. Písal som mu však veľakrát. Správy sa týkali jeho výstupov. Na žiadnu z nich som nedostal za posledného trištvrte roka odpoveď. Chápem, že má asi stovky, tisícky neotvorených správ v mobile, ale myslím si tiež, že s poslancami by mal komunikovať.

Akú máte pozíciu v klube OĽaNO? Ste tam čierna ovca?

Ak mi prirastie, že som čierna ovca, nevadí. Možno v niečom aj som, ale s kolegami v klube OĽaNO vychádzam veľmi dobre. Demokracia v klube funguje perfektne. Skutočne vykonávam mandát poslanca slobodne. Ani pri hlasovaní o dôvere ministrovi financií ma nik nenútil hlasovať za. Prišiel za mnou šéf klubu Michal Šípoš, opýtal sa ma, či budem hlasovať proti Igorovi Matovičovi, hovorím mu nie. Ale zároveň som mu na rovinu povedal, že sa zdržím. Nepresviedčal ma. Klub je jednotný, čo sa krokov predsedu vlády týka. Za Eduardom Hegerom stojíme všetci.

V hlasovaní o nedôvere ministrovi financií ste to Igorovi Matovičovi zrátali za to, akým bol premiérom?

Zdalo sa mi to také smiešne, keby som mu niečo zrátal. Kto som ja, aby som mu niečo zrátal. Som obyčajný poslanec.

Vyčítate mu niečo aj ako ministrovi financií?

Neviem odborne posúdiť, či svojmu portfóliu rozumie. Študoval školu, ktorá mala niečo spoločné s financiami. Má štátnych tajomníkov, perfektných odborníkov. Možno že sa to dá zvládať a manažovať.

Cítim, že bude nasledovať ale...

Nepáčilo sa mi napríklad, keď prišiel do parlamentu predkladať návrh zákona o zvýšení štátneho rozpočtu. Spôsob, akým to on predniesol, sa mi nezdal vhodný. Jeho úlohou bolo povedať, prečo ho chce zvýšiť, zdôvodniť to jasne. Igor Matovič však 90 percent času pri uvedení dôvodov kritizoval SaS a hovoril, lebo Sulík, lebo SaS urobili toto a toto. Pýtal som sa sám seba, na čo je to dobré. Nepáčilo sa mi ani to, že sa tváril aj po tom, ako už nebol premiérom, že ním je. Kritizoval napríklad ministra Lengvarského, chcel ho odvolať, dával mu ultimáta a pritom to už nie je v jeho moci. Nemám pocit, že by sa poučil zo svojich chýb, robí ich ďalej. Stále napáda ľudí, stále rovnako komunikuje. Využíva svoj vplyv na účely, na ktoré by nemal.

Pozdáva sa mi realistický prístup SaS. Na veci pozerajú pragmaticky. Nepáči sa mi však, že niektorí ľudia od nich majú podrazácke maniere.
Ján Krošlák

Nebojíte sa, že v OĽaNO dostanete žltú kartu?

Nie. Nie som ako poslanec Čepček, ktorý ju už dostal a teraz dostane aj červenú. Ale on reagoval na svoje vyhodenie z klubu tým, že ak ja, prečo nie aj Krošlák. Jemu môžem odkázať, že ja som hlasoval inak ako klub len jediný raz. On asi 50-krát. Počítali sme mu to. Navyše ja som nehlasoval proti, len som sa zdržal. Druhá vec je, že ja sa pravidiel držím, aj čo sa predkladania zákonov týka. Chcete predložiť zákon? Musím vám ho najskôr schváliť klub, potom minister z príslušného rezortu, potom koaličná rada. Ak prejde týmito sitami, predložíte ho. On si predkladá, čo chce, kedy chce. Porušuje všetky pravidlá. Jediná moja „chyba“ je, že som si dal v jednom momente dolu ružové okuliare a prestal som vidieť Igora Matoviča ako boha a génia.

Nevediete vnútorný boj, čo sa týka napätia medzi SaS a OĽaNO? Boli ste na oboch kandidátkach, asi ste si svetonázorovo bližší predsa len s SaS.

Viacero poslancov za OĽaNO si je s SaS názorovo blízkych. Mne sa na SaS páčia veci a je tam aj niečo, čo menej kvitujem. Pozdáva sa mi ich realistický prístup. Na veci pozerajú pragmaticky. Nepáči sa mi však, že niektorí ľudia od nich majú až také podrazácke maniere. Niečo sa povie vnútri, iné pred kamerami. Tým, že som športovec, je mi to cudzie. Ja sa nikdy nezamotám. Poviem vám dnes to, čo o rok.

Nikdy nemeníte názor?

Názor mením len vo veciach, v ktorých nie som expert, vtedy, keď ma dobrý odborník dokáže presvedčiť. Nikdy nehovorím názor podľa toho, ako mi to práve vyhovuje. Ale nielen so saskármi si rozumiem. Aj v Sme rodina mám ľudí, ktorí sú moja krvná skupina. Vlastne, ak je niekto moja krvná skupina, nehľadím na stranu, či ide aj o Hlas alebo Smer. Ani strana Za ľudí nie je na zahodenie. Majú svoje problémy, ale taký Šeliga je inteligentný a mne názorovo blízky.

Kto zo Smeru alebo z Hlasu je vaša krvná skupina?

Napríklad Richard Takáč. Je síce populista, asi taký musí byť, ale je to normálny chalan. Sme spolu vo výbore pre životné prostredie. Vyzná sa v problematike, dobre rozpráva, nepatrí do éry korupčníkov. Samozrejme, vystupuje proti nám, musí. Ale on je jedným z tých z môjho pohľadu normálnych.

Aký je váš názor za platenie za testy, na ktorom sa rozhádala celá koalícia?

Delenie ľudí na zaočkovaných a na nezaočkovaných a riešenie toho, kto si bude platiť testy, je komplikovaná téma. Ja by som na to išiel úplne inak. Zmeňme ústavu. Máme ju tu 30 rokov, svet sa mení. Je tam napísané, že občan má právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. To by som zmenil. Ak existuje Bezpečnostná rada Slovenska, tak môže existovať aj Zdravotnícka rada Slovenska. Vytvoril by som ju z 20 najväčších odborníkov. Ak tí povedia, že sa treba očkovať, tak to bude povinné. Ak sa nechcete zaočkovať, je to váš názor, ale ak ochoriete, liečbu si zaplatíte.

Vy ste zaočkovaný?

Áno. Ja som, moja priateľka, starší syn. Dcéra ešte nie je zaočkovaná. Má 13 rokov. Po zmene ústavy si predstavte, že by som si povedal, že ju nezaočkujem. Ak ľudia takto hazardujú a myslia si, že si môžu robiť, čo chcú, a dokazovať každému, že oni očkovaniu neveria, dobre. Prečo by mal mať každý ústavou garantovanú zdravotnú starostlivosť? Nedaj sa očkovať, skončíš na pľúcnej ventilácii. Ale zaplať si to. Mohol si mať očkovanie zadarmo, ventiláciu si zaplatíš. Niekde som čítal, že dva týždne na pľúcnej ventilácii stoja 40-tisíc eur. Ak by zaočkovaný skončil na ventilácii, zaplatil by mu to štát v rámci zdravotného systému poistenia.

Je minister zdravotníctva vaša krvná skupina?

Je. Mne sa on páči. Keď niečo navrhne, ani to nebudem skúmať, rýpať sa v tom. Poviem si, že ak to hovorí, asi to tak má byť. Keď mu ja poviem, ako sa má hrať forhend alebo bekhend, tak on sa nebude pýtať iného tenistu, ako sa to má. Azda mi bude veriť, že tomu rozumiem. Ja zas verím jemu.

Politici by však podľa mňa mali mať v náplni práce aj vypnúť. Musia. Inak vyzerajú ako hlupáci. Unavený politik robí chyby.
Ján Krošlák

V bitke o peniaze na očkovaciu kampaň medzi rezortom financií a rezortom zdravotníctva teda stojíte na strane Vladimíra Lengvarského…

To je čisto len logika. Pri tejto otázke nemám čo riešiť. Chceme, aby bolo čo najviac ľudí zaočkovaných? Chceme ich nejako upútať? Presvedčiť? Ako? Jedine tým, že budú vidieť spoty v televízii alebo v časopisoch. Ako inak? Čo má každému jednému volať minister „prosím ťa, príď sa zaočkovať, nebuď hlúpy“? Ak máme ľudí presvedčiť, potrebujeme na to peniaze. Takže jasné, že som na jeho strane. Nik nepochybuje o tom, že sa má robiť kampaň pred voľbami, ktorá je tiež financovaná z veľkej časti zo straníckych peňazí zo štátneho rozpočtu. Tak čo sa vlastne teraz rieši. Kampaň na podporu očkovania je legitímna.

Ako vychádzate s exministrom Marekom Krajčím? Je pre vás ako pre mnohých z OĽaNO veľkým bojovníkom proti covidu?

Môj vzťah k Marekovi Krajčímu je dobrý. Poznám ho ako dobrého človeka, môžem ho nazvať aj svojím priateľom. Stretli sme sa zopárkrát aj mimo politiky, bol u mňa doma. Ako človek je výborný. To, že je zameraný na duchovný život, je jeho vec. Ja som ateista, ale vôbec neriešim, ako veľmi je niekto veriaci, ak je milý, príjemný a dobrý človek. Jeho kresťanskejšie videnie sveta mi nevadí.

A jeho vysvedčenie za manažment pandémie?

Neviem to uchopiť. Myslel som si, že to robí dobre. Marek mal jedinú chybu, nevedel sa predať. Nevedel si buchnúť po stole. Jeho štýl bol „natrite si ma na chlieb“ a to bolo vtedy zlé. Tým, že do zdravotníctva až tak nevidím, ani neviem povedať, či bol obklopený správnymi ľuďmi. Myslím si, že okrem ministra financií nemusí byť iný minister odborník. Mal by byť predovšetkým dobrým manažérom a mal by mať cit na ľudí. Ak ste príliš veľký odborník na svoj rezort, potom riskujete konflikty s inými odborníkmi. Marek bol nepriebojný a málo sa bránil voči útokom, ktoré prichádzali.

Hovorili ste o vystúpeniach Igora Matoviča v parlamente a o tom, že 53 poslancov jeho strany má za rukojemníkov pri vyjednávacích pozíciách s koaličnými partnermi. Má podľa vás parlament ako inštitúcia rešpekt vlády?

Mal by mať. Aj známym však často vysvetľujem, že poslanec je malý pán. Vravia mi niekedy, napríklad počas pandémie a opatrení - čo ste to vymysleli za hlú­posť. Ja odpovedám - súhlasím, ale nemôžem s tým nič urobiť. Nemôžem prísť na pandemickú komisiu, na konzílium ani do vlády. Sú veci, ktoré má na starosti exekutíva a poslanec je malý pán. Na druhej strane, aj ja ako jednotlivec v národnej rade mám istú moc.

Napríklad kedy ste ju naposledy cítili?

Keď sme novelizovali zákon o zvieratách a trestoch za ich týranie. Vtedy som so svojím asistentom, trestným právnikom, navrhol menej vágnu formuláciu zvieraťa v zákone, špecifikovali sme to. Bolo aj v pôvodnom texte, že trest za zabitie zvieraťa by mal byť taký vysoký ako pri zabití človeka. To sme znížili. Ak sa vám stane, že zabudnete psíka v aute, on zomrie, bude to priestupok. Ale len prvýkrát. Druhýkrát už hrozí väzenie. Samozrejme, museli sme všetko odkomunikovať v rámci klubu aj rokovať s ministerstvom spravodlivosti, lebo Trestný zákon je pod nimi. Pri zmenách v zákone o éčevéčkach, s ktorým prišiel Miloš Svrček, som mal vlastnú iniciatívu tiež.

V prírode neexistuje, že sa niekto prerobí z chlapca na ženu, zo ženy na chlapa. Som vychovaný za komunizmu, sme katolícka, konzervatívna krajina.
Ján Krošlák

Presadili ste ju?

Áno. Tá novela prichádzala na základe rakúskeho zákona. Išlo o to, že si môžete ponechať pôvodné EČV na aute. Ja som navrhol, nech vyriešime aj problémy Košičanov, ktorí parkujú v Bratislave a naopak. Prečo by sme mali mať evidenčné tabuľky podľa okresov? To je komunistický prežitok. Nakoniec to vyšlo tak, že budeme mať jeden slovenský okres. Ak si budete v roku 2022 kupovať auto, pridelia vám značku AA 000AA a podobne. Ak teda bude Košičan predávať Trnavčanovi auto, nebudete mať žiadnu motiváciu meniť si EČV.

Povedali ste, že ste ateista, že rešpektujete kresťanstvo Mareka Krajčího, na Facebook ste si dali obrázok „Som na normálnosť“. Žena je mama, muž je otec, dievča je dcéra a chlapec je syn. Čo je to normálnosť podľa vás?

Zverejnil som to, lebo to, čo bolo na tom obrázku napísané, s tým súhlasím. Ale prechádzame k citlivým témam.

Veď práve, k citlivým témam, ktoré OĽaNO a politici stále riešia a ktoré mnohých zraňujú.

Som stredový politik. Prekáža mi, keď sa ide do extrému v konzervativizme, ale aj v liberalizme. Myslím si, že som politik, ktorý reprezentuje názory takých 80 percent ľudí. Normálnosť som pri zdieľaní toho obrázka vnímal v tom zmysle, že ak sa niekto narodí ako chlapec, je chlapec. Ak sa mu to nepáči, ak má problém, že sa mu zdá, že žije v inom tele, je to jeho problém, ale nezmení to. Príroda to tak zariadila. Ak môže mať dieťa len samec a samica, lev s levicou, slon so slonicou, tak ja za to nemôžem.

Tieto prírodné argumenty neobstoja. Rozmnožovanie je zložitá vec, pásomnica si napríklad vystačí sama, je hermafrodit…

V prírode neexistuje, že sa niekto prerobí z chlapca na ženu, zo ženy na chlapa. Je to taká zložitá téma, že do nej nechcem ísť. Mali by sa k nej radšej vyjadrovať doktori. Som vychovaný za komunizmu, sme katolícka, konzervatívna krajina. Som liberálny, čo sa týka registrovaných partnerstiev. Keď dvaja spolu žijú, zaslúžia si dediť po sebe alebo sa navštevovať v nemocnici. Ale v otázkach rodiny som zas konzervatívny. Tak­že neviem, čo som. Konzervatívny liberál?

Prekáža vám interrupčné šialenstvo? Neprekáža? Otravuje? Unavuje?

Pri poslancovi Čepčekovi ma to otravuje. To, že sa jeden chlap rozhodol vŕtať v ženských vagínach každých šesť mesiacov, beriem ako úchylku. U Anky Záborskej a Riša Vašečku to beriem tak, že sú to ľudia, pre ktorých je ochrana života celoživotnou témou. Nesúhlasím s tým, nemyslím si, že by sme mali v parlamente riešiť tieto témy a myslím si, že je to na každej jednej žene. Ak však oni žijú vo svete, kde sa život začína počatím, neberiem im to. Je to ich nosná téma, je to vec, pre ktorú žijú.

Kedy ste prestali „hrať politiku“ vedľa Karola Kučeru?

Odkedy som začal byť kritický voči Igorovi Matovičovi. Karolovi sa to nepáči. Nesúhlasí s tým, že som si dovolil verejne povedať, čo si myslím. Úplne sa so mnou prestal rozprávať. Je mi to ľúto, stalo sa. Sadol som si o poschodie vyššie.

Aj sa vám smiali kolegovia, že ste sa rozsadili ako na základnej škole, keď sa kamaráti pohádajú?

Áno, podpichovali ma. Celý náš rad riešil, kam som odišiel, prečo. Janka Garstková, ku ktorej som si prisadol, sa vytešuje, lebo máme zábavu.

Prečo by mal mať každý ústavou garantovanú zdravotnú starostlivosť? Nedaj sa očkovať, skončíš na pľúcnej ventilácii. Ale zaplať si to.
Ján Krošlák

Poďme porovnať tenis s politikou. Ste vo väčšom nasadení, ako kým ste hrávali?

Je to odlišné. Šport bol fyzicky náročný, toto je psychicky náročné. Ako tenista som sakaždé ráno budil na zvonenie budíka, teraz už vstávam o piatej-šiestej ráno, lebo mi mozog pracuje, krúti sa mi to tam. Podvedomie pracuje. Najväčší rozdiel vidím v tom, že šport má pravidlá. Máme rozhodcu. Súper ma nemá ako oklamať. V politike nie sú žiadne pravidlá. Niekto sa tvári ako kamarát a za rohom vás ohovára. Jeden deň povie, že podporuje transformáciu lesov pod životné prostredie, druhý deň tvrdí, že nič také nikdy nepovedal.

Takže fair play neexistuje?

To teda má naozaj veľmi ďaleko od fair play. Všetky vzťahy a priateľstvá v politike sú dosť povrchné.

A čo tréning? Pripravujete sa rovnako poctivo na hlasovania, rokovania, debaty v pléne ako na zápasy?

Úprimne, asi som viac času venoval príprave na zápasy. Priznám sa, že hoci si neustále rozširujem obzory, vo vzdelávaní som lenivý. Už len tým, že som tu každý deň, nasávam všetko, čo sa hovorí, rieši. Predtým som nemal ani šajnu, teraz sa na mňa všetko lepí. Keď som však hrával tenis profesionálne, bol to môj život ráno, na obed, večer. Teraz mám okrem politiky aj iné záujmy. Vypnem hlavu s kamarátmi, s rodinou, chodím na ryby. Politici by však podľa mňa mali mať v náplni práce aj vypnúť. Musia. Inak vyzerajú ako hlupáci. Unavený politik robí chyby.

Viac FOTO poslanca Krošláka v GALÉRII

Keď porovnáte osobné predpoklady alebo to, čo sa nesprávne volá talent, kde je dôležitejší?

Hrá to rolu v športe aj v politike. My na Slovensku máme talenty. Aj Mazurek, Blaha sú talenty. Len prví dvaja ich zle využívajú. Majú neuveriteľné rečnícke nadanie, ale pomáhajú si aj klamstvom. To, čo predvádzajú, je herectvo, nie politika. Je to pretvárka, zavádzanie, manipulácia. Ak by prišiel na scénu rovný politik, čitateľný, s talentom, vyhrali by sme všetci. Taký politik by bol Federerom.