Od začiatku pandémie je súčasťou tímov odborníkov, ktorí vymýšľajú stratégie a odporúčania, aby sme zostali zdraví. Neúnavne hovorí o tom, prečo je očkovanie najlepší spôsob, ako neochorieť a ako sa dostať zo začarovaných vírusových vĺn. Zrejme práve preto sa stala jedným z cieľov antivaxerských radikálov, ktorí obťažovali zdravotníkov priamo pred ich domami. Čoho sa boja? A v čom sa mýlia? Aké následky môže mať prekonaný covid? Ktoré choroby majú dnes deti častejšie a ako sa zmenili ich rodičia?

O tom všetkom sa s pediatričkou ELENOU PROKOPOVOU rozprávala VERONIKA COSCULLUELA.

Je dostačujúce, že ľudí, ktorí sa vám vyhrážajú a chodia k vášmu domu protestovať proti očkovaniu, polícia len monitoruje?

Myslím, že vedia, ako majú postupovať v súlade so zákonom. Určite ma však potešil postoj mojich susedov, známych, prezidentky, predstaviteľov vlády aj väčšiny spoločnosti.

Napriek radikálom svoju provakcinačnú rétoriku nemeníte. Je dôvodom fakt, že ste sama prekonali covid s ťažkým priebehom a viete, čo dokáže spôsobiť? Ako sa dnes cítite?

Nemením, nedá sa povedať iné. Následky mám doteraz a stále mi nie je dobre. Asi všetci, ktorí dopadli ako ja, vám povedia, že sú dni, keď je lepšie, a potom také, keď je zle. Keď nevládzete, ťažšie sa vám dýcha, ste slabí. Niekedy som dokázala hodiny jazdiť na bicykli, lyžovala celý deň, dnes si neviem predstaviť ani dlhšiu prechádzku či túru. Už len cesta do obchodu je pre mňa počas tých zlých dní výzvou.

Včas podanou vakcínou by ste asi týmto problémom predišli, na druhej strane sa niektorí zaočkovaní sťažujú na bolesti svalov, dokonca hovoria, že dostali reumu.

Určite predišla. Žiaľ, v čase, keď som mala covid, ešte očkovanie nebolo možné. Reumu z vakcinácie dostať nemôžete a bolesti svalov sú očakávané, dočasné vedľajšie účinky. Pozitívom je, že očkovanie v tele vyvoláva takmer rovnaký typ imunity ako po prekonaní ochorenia COVID-19.

Je teda to isté, ak som chorobu prekonala a ak som zaočkovaná?

Nie tak úplne. Po ochorení, hlavne ak prebehlo s miernymi príznakmi, nemusí byť vaša imunita dostatočná, aby vás ochránila pred reinfekciou. Okrem toho, prípadné vedľajšie účinky po očkovaní sú miernejšie a rýchlo odznejú. Následky prekonanej choroby môžu byť dlhodobé, ako aj v mojom prípade.

Prezidentka a profesor Krčméry sa v decembri dali zaočkovať prvými vakcínami. Kedy ich čaká preočkovanie?

Štúdie a dáta hovoria, že imunita a protilátky chránia pred koronavírusom približne dvanásť mesiacov. Potvrdzuje to aj prax, lebo už uplynul rok od zaočkovania ľudí v rámci klinických štúdií. Preočkovanie sa bude riešiť, ak sa ukáže, že u nich dochádza k poklesu imunity, alebo situáciu zmenia nové mutácie vírusu, proti ktorým by vakcíny neboli také účinné.

Prezraďte, ako ste sa z tisícky detských lekárov stali práve vy hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu.

V našej odbornej spoločnosti si členovia volia výbor, ten potom volí vedenie a navrhuje ministrovi zdravotníctva špecialistu zo svojich radov. Minister síce sám môže určiť hlavného odborníka pre konkrétny medicínsky odbor, u nás však akceptoval návrh primárnych pediatrov.

Na ďalšej strane sa dočítate, čo si myslí doktorka Prokopová o exministrovi zdravotníctva Druckerovi aj šéfke zdravotníckeho výboru Cigánikovej.