Pre extempore s výložkami si vyslúžil prezývku Kapitán. Jeho ministri čelili a čelia obvineniam z korupcie. Jeden z nich, minister školstva, bol prinútený abdikovať, minister obrany svoj post zatiaľ obhájil.

O vzťahu k médiám, k politikom aj o osobných ambíciách v politike sa s predsedom NR SR a predsedom SNS ANDREJOM DANKOM (43) zhováral IVAN ČEREDEJEV.

Ste dva roky na významnom politickom poste, vaša strana je súčasťou vládnej koalície. Zmenil sa za ten čas váš vzťah k médiám?

Určite sa zmenil. Uvedomujem si, že treba komunikovať a vysvetľovať veci. Chytá ma zúfalstvo, keď sedím s novinárom hodinu, snažím sa argumentovať a napokon zistím, že vlastne nepočúval, že má svoju predstavu a že to bol zbytočný čas. Rád sa poučím aj priznám chyby. Len je to niekedy ťažké. Médiá potrebujú senzácie kvôli sledovanosti a predajnosti a ja chcem bojovať za veci, ktoré som si stanovil, keď som do politiky šiel.

Takže máte na médiá ťažké srdce.

Nehodnotil by som to tak. Viem, že nemám právo hodnotiť médiá podľa toho, čo napíšu. Nesnažím sa zamýšľať nad vecami, ktoré nezmením. Ale nemôžem nevidieť, že sú médiá, ktoré evidentne financujú ľudia, ktorí dnes financujú politické strany, ako je napríklad známy denník. Potom tu máme predsedu politickej strany, ktorý sám vlastní médium. To všetko sú nerovnoprávne pozície v súťaži politických strán.

Aké sú vzťahy v koalícii po dvoch rokoch?

Ja som ani Roberta Fica, ani Bélu Bugára nestretával ani osobne nepoznal. Keď som sa s nimi stretol prvýkrát, vlastne ani iná politická alternatíva nebola možná. Slovensko čakalo predsedníctvo Rade Európskej únie (EÚ). Béla Bugár bude mať 60 rokov, Robo Fico je odo mňa starší o 10 rokov a zrazu som mal byť rovnocenným partnerom. Béla Bugár bude vždy riešiť v prvom rade otázku národnostných menšín. Robert Fico vládol predtým sám, teraz si musel tiež zvyknúť na to, že má za stolom niekoho, koho musí vypočuť a rešpektovať ako partnera. Myslím, že dnes máme vyvážené vzťahy. Údelom malých strán v koalícii je, že sa oslabujú a deje sa to aj všade vo svete. Nie je to ľahké, ale nesťažujem sa.

Vypovedanie koaličnej zmluvy z vašej strany, to nebol konsenzuálny krok.

Bolo to „symbolické buchnutie“ do stola. Veď aj ja mám svoje témy, svoje rezorty, za ktoré som zodpovedný. Nemôžem kľačať na kolenách za každé euro pre učiteľov. Povedal som, že ak chceme ísť ďalej, musíme nájsť dialóg na partnerskej úrovni a určiť si priority. My sme sa v koalícii nezlúčili do jednej strany.

Vašou prioritou bolo aj prijatie zákona o trinástom a štrnástom plate. Znamená to, že nanovo nastavené pravidlá v koalícii fungujú?

Áno, hoci som mal inú predstavu. Trinásty a štrnásty plat je vlastne implementovanie západného zákonníka práce do nášho systému. Verím, že raz 13. a 14. plat bude pre niektoré firmy povinný. Chcel by som, aby o desať rokov ľudia povedali, že to, čo považovali za ilúziu, že sa bude napĺňať, a dovolenkový a vianočný príspevok bude samozrejmý v každej spoločnosti.

Akými inými úspechmi sa môžete prezentovať svojim voličom?

Zatiaľ sú to len mikroúspechy. Je toho viac na taký malý priestor. Zrušenie daňovej licencie, zvýšenie paušálnych náhrad, vyššie platy pre učiteľov, zrušenie dane z dividend. My musíme v oveľa väčšej miere pomáhať ľuďom, pomáhať dôchodcom, pomáhať mladým ľuďom, ktorí nemajú šancu na získanie sociálneho bytu, pomáhať podnikateľom. Pretože štát nemôže byť odtrhnutý od ľudí, ktorí štát tvoria.

Akoby som počul Roberta Fica. To sú vyjadrenia sociálnodemokratického politika.

Veď naša strana mala vždy popri národnom a kresťanskom aj sociálny pilier. V kontexte členstva Slovenska v EÚ je mimoriadne dôležitý. Vidím veľké anomálie pri fungovaní západných, nemeckých, francúzskych spoločností na Slovensku a v ich správaní k zamestnancom. V Rakúsku alebo v Anglicku je pocit starostlivosti o občanov zo strany štátu oveľa väčší ako u nás. Chcel by som, aby Európska únia neriešila len harmonizáciu daní alebo kolektívnu bezpečnosť, ale aj zbližovanie sociálnych systémov. Ak máme byť rovnocennými partnermi v Európskej únii, musia mať naši ľudia rovnakú mzdu, musia jesť také isté kvalitné potraviny, aké jedia na Západe.

A v akom stave je váš národný pilier?

Moja prvá otázka Bélovi Bugárovi bola, aký je jeho postoj k zachovaniu hraníc. Keď mi povedal, že ctí slovenské hranice, ctí Slovensko, ale že sa hlási o práva národnostných menšín, vedel som, že môžeme pokračovať. Ak by mi môj koaličný partner národnostnej menšiny povedal, že sa chce baviť o Trianone, nikdy by som do takej vlády nešiel.

Skúste teraz povedať, čo sa vám nepodarilo.

Nie vždy som mal šťastie na nominácie. Vidím veľa ľudí, ktorých sme nominovali a ktorí to nezvládli. Určite som nezvládol svoje emócie v prípade kapitánskych výložiek, ale poučil som sa z toho. Neberiem to tragicky, skôr sa snažím z negatívnych vecí poučiť a posunúť sa vpred. V konečnom dôsledku aj tak o dva roky ľudia rozhodnú, či tomu, čo rozprávame, veria, alebo pôjdeme do politického dôchodku.

Koaliční lídri: Andrej Danko tvrdí, že malé strany v koalícii sa oslabujú.
Koaliční lídri: Andrej Danko tvrdí, že malé strany v koalícii sa oslabujú.
Diana Èernáková

Časť politického spektra vám vyčíta vaše kontakty a úsilie o budovanie vzťahu s Ruskom.

Znova poviem: Nech ma aj ukameňujú, do Ruska chodiť budem, s Rusmi vzťahy rozvíjať budem. Vidím, ako sa k Moskve správajú západné štáty. Keď som tam bol a videl som rozvoj obchodu Nemcov s Rusmi, tak len žasnem, ako sme mohli byť takí hlúpi a z týchto trhov sme ustupovali. Pretože dnes sa o ne bijú všetci. Kórejčania, Američania, Nemci. Keby sme si znova nechali výhodu slovanskej blízkosti vyfúknuť, bolo by to len a len naše nešťastie. V spolupráci s Rusmi musíme veľmi pridať. Rozvíjať vzťahy v oblasti kultúry i obchodu. Samozrejme, že sme členmi EÚ a zaznievajú hlasy o re­špektovaní sankcií, ale hovorím ešte raz - aj štáty, ktoré sankcionujú politických lídrov Ruska, dnes veselo rozvíjajú obchodnú spoluprácu s Moskvou. Rusi sú nám mentálne neskutočne blízki.

Podľa doktríny NATO, ktorého sme členský štát, sú to naši nepriatelia.

Opravil by som vás. Viem o mnohých vyjadreniach predstaviteľov NATO, ktorí hovoria, že s Ruskom musíme mať priateľské a blízke vzťahy a nesmieme dovoliť studenú vojnu. Viete, mňa učili v škole, že NATO je útočný pakt a Varšavská zmluva obranný pakt. Chcem, aby NATO bolo v prvom rade obranný pakt. Aby sme si splnili všetky povinnosti z hľadiska kolektívnej bezpečnosti. V komunikácii európskych lídrov nevidím záujem o vyhrocovanie napätia. Treba rozlišovať záujmy NATO a záujmy individuálnych štátov, ktoré sú členmi NATO.

Ste za zrušenie protiruských sankcií?

Myslím, že sankcie sú neúčinným nástrojom. Problém, akým je Krym, si vyžaduje naozaj diplomatický dialóg. Kolektívne niekoho trestať alebo individuálne menovať ľudí a blokovať spoluprácu nie je cesta. Žiadna sankcia dlhodobo nedokáže vyriešiť problém.

Na ministerstve obrany sa zvýšilo napätie medzi ministrom a štátnym tajomníkom. Do akej miery to ovplyvňuje vzťah koalície?

Pozrite sa, sú to dvaja najvyšší muži v rezorte obrany a logicky musí dôjsť k situáciám, keď sa v názoroch líšia. Ak by napätie prerástlo do nefunkčnosti koalície, bol by to dôvod na riešenie v koaličnej zmluve. Tento konflikt však do takého rozmeru určite neprerástol.

Vidíte niekoho v štruktúrach strany, kto by mohol Danka nahradiť v nejakom časovom horizonte, bližšom alebo vzdialenejšom?

Neviem, či by som v 44 rokoch mal rozmýšľať takým spôsobom. Viem, na čo narážate. Aby som nekončil vo funkcii na infúziách a nebetónoval stranu. Systém voľby predsedu SNS je veľmi jasný. V marci 2020 je snem, ktorý bude rozhodovať o tom, kto bude predseda na ďalšie štyri roky. Môžem ním byť ja, môže byť niekto iný. My nie sme strana štyroch kamarátov alebo strana manipulatívneho snemu. V strane sa ľudia profilujú. Šikovný je Tibor Bernaťák, šéf poslaneckého klubu, máme šikovných ministrov. Bude z čoho vyberať.

My nie sme strana štyroch kamarátov alebo strana manipulatívneho snemu.
Andrej Danko

Blížia sa prezidentské voľby. Bude stavať SNS vlastného kandidáta?

Samozrejme. SNS ako relevantná politická strana o tom musí uvažovať.

Je na stole aj alternatíva spoločného kandidáta koalície?

O tom sme sa nebavili, nevidím na to dôvod. Určite chceme mať svojho kandidáta a na výber je dosť času.

Vy ste uhrali s bývalým majstrom sveta Anatolijom Karpovom v šachu cennú remízu. Nemáte pocit, že vám ju daroval?

Kto sa rozumie šachu, nech si partiu prehrá na monitore. Od detstva bol pán Karpov pre mňa symbol múdrosti a o tom, že si s ním raz zahrám partiu, sa mi ani nesnívalo. Je pravda, že zo štyroch, ktorí sme proti nemu hrali, som vydržal najdlhšie. Ale ten jeho milosrdný pohľad pri poslednom ťahu som si všimol.